PR: Feliks Gwiżdż – Bohater obu wojen i Powstania Warszawskiego zamęczony przez UB
Bohaterem kolejnego odcinka audycji Polskiego Radia „Ludzie niepodległości” jest Feliks Gwiżdż, autor tekstu piosenki „Przybyli ułani pod okienko„. Legionista, poeta, literat, tłumacz literatury, organizator i działacz podhalańskiego ruchu regionalnego, prezes Związku Podhalan.

Delegaci ze Spisza i Orawy Bryjowa z Łapsz, Balara z Frydmana i poseł Feliks Gwiżdż (z lewej) stoją na dziedzińcu zamkowym przed udaniem się do prezydenta RP Ignacego Mościckiego z prośbą o przyjęcie protektoratu nad obchodem 10 rocznicy przyłączenia Spisza i Orawy do PolskiFoto: NAC (Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji)
Feliks Gwiżdż był działaczem ruchu kombatanckiego, prezesem Związku Drużyn Podhalańskich, współzałożycielem i pierwszym redaktorem tygodnika „Gazeta Podhalańska”.
Od 1918 roku m.in. zastępca szefa Biura Prasowego Oddziału II Naczelnego Dowództwa. W latach 1927-1937 redaktor naczelny tygodnika „Gospodarz Polski”. Członek ZG Syndykatu Dziennikarzy Polskich w Warszawie, prezes Towarzystwa Uniwersytetów Wiejskich. Poseł i Senator w II Rzeczpospolitej. Uczestnik Powstania Warszawskiego.
Po II wojnie światowej aresztowany przez NKWD w Krakowie. Po wyjściu na wolność zajmował się pracą literacką i tłumaczeniami. Od 1947 opracowywał audycje góralskie dla rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Ponownie aresztowany 14 września 1951 (razem z żoną), osadzony w Warszawie, oskarżony o szpiegostwo na rzecz tzw. wywiadu anglosaskiego, ciężko chory został umieszczony w szpitalu więziennym, gdzie zmarł.
***
Tytuł audycji: „Ludzie niepodległości”
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Wiktor Cygan (historyk)
Data emisji: 26.11.2018
Czas nagrania: 37’40”