PR: Feliks Gwiżdż - Bohater obu wojen i Powstania Warszawskiego zamęczony przez UB - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR: Feliks Gwiżdż – Bohater obu wojen i Powstania Warszawskiego zamęczony przez UB

27 listopada 2018 | Polskie Radio / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Bohaterem kolejnego odcinka audycji Polskiego Radia „Ludzie niepodległości” jest Feliks Gwiżdż, autor tekstu piosenki „Przybyli ułani pod okienko„.  Legionista, poeta, literat, tłumacz literatury, organizator i działacz podhalańskiego ruchu regionalnego, prezes Związku Podhalan.

Delegaci ze Spisza i Orawy Bryjowa z Łapsz, Balara z Frydmana i poseł Feliks Gwiżdż (z lewej) stoją na dziedzińcu zamkowym przed udaniem się do prezydenta RP Ignacego Mościckiego z prośbą o przyjęcie protektoratu nad obchodem 10 rocznicy przyłączenia Spisza i Orawy do PolskiFoto: NAC (Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji)

Feliks Gwiżdż był działaczem ruchu kombatanckiego, prezesem Związku Drużyn Podhalańskich, współzałożycielem i pierwszym redaktorem tygodnika „Gazeta Podhalańska”.

Od 1918 roku m.in. zastępca szefa Biura Prasowego Oddziału II Naczelnego Dowództwa. W latach  1927-1937 redaktor naczelny tygodnika „Gospodarz Polski”. Członek ZG Syndykatu Dziennikarzy Polskich w Warszawie, prezes Towarzystwa Uniwersytetów Wiejskich. Poseł i Senator w II Rzeczpospolitej. Uczestnik Powstania Warszawskiego.

Po II wojnie światowej aresztowany przez NKWD w Krakowie. Po wyjściu na wolność zajmował się pracą literacką i tłumaczeniami. Od 1947 opracowywał audycje góralskie dla rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Ponownie aresztowany 14 września 1951 (razem z żoną), osadzony w Warszawie, oskarżony o szpiegostwo na rzecz tzw. wywiadu anglosaskiego, ciężko chory został umieszczony w szpitalu więziennym, gdzie zmarł.

Zapraszamy do wysłuchania audycji na źródłowej stronie Polskie Radio –  Jedynka – po kliknięciu na ten link

***

Polskie Radio – Jedynka

Tytuł audycji: „Ludzie niepodległości”

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Wiktor Cygan (historyk)

Data emisji: 26.11.2018

Czas nagrania: 37’40”

 

Wikipedia: – Feliks Gwiżdż

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl