PR: Cztery pory roku: Witamina C dobra nawet na raka? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR: Cztery pory roku: Witamina C dobra nawet na raka?

30 listopada 2018 | Polskie Radio Jedynka / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Przez wiele lat dominował pogląd, że witamina C jest dobra na wiele schorzeń, ale tylko ta lewoskrętna. Na ile ten pogląd odpowiada prawdzie? Czy niekontrolowane zażywanie witaminy C może pomóc, czy raczej zaszkodzić?

źródło: aptekagemini.pl

W audycji „Cztery pory roku” na antenir radiowej jedynki Stanisław Łobodziak z Centrum Nauki Kopernik obala pewne mity. – Badania naukowe nie potwierdzają różnic w przyswajalności witaminy C przez nasz organizm, niezależnie od tego, czy to jest witamina lewo, czy prawoskrętna – mówi popularyzator nauki. Wyjaśnia na czym polega lewo i prawoskrętność oraz skąd wziął się mit o tym, że tylko lewoskrętna witamina jest korzystna dla człowieka.

Profesor Jacek Jassem – onkolog, Gdański Uniwersytet Medyczny – przyznaje, że witamina C pomaga. Zapobiega np. w powstawaniu szkorbutu, choroby nieco już zapomnianej. Witaminie C przez wiele lat przypisywano działanie przeciwzapalne, ale to sprawa wątpliwa.

– Ale na pewno nie jest to lek przeciwnowotworowy – mówi lekarz. Źródła naukowe nie podają przykładów, że witamina C powstrzymała rozwój choroby nowotworowej. – Te opisy, które przywołują ludzie stosujący te metody oparte są najczęściej na zmyślonych historiach, albo ci ludzie nie mieli nowotworu – zwraca uwagę onkolog. A takie historie trafiają na podatny grunt.

Czym grozi przedawkowanie witaminy C? Jaką wartość mają preparaty zawierające witaminę C, które dość drogo można kupić za pośrednictwem internetu? Ile w rzeczywistości kosztuje wyprodukowanie witaminy C? Posłuchaj całej audycji – na stronie źródłowej po kliknięciu na link.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: profesor Jacek Jassem (onkolog, Gdański Uniwersytet Medyczny), Stanisław Łobodziak (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 28.11.2018

Czas emisji: 15’30

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl