PR1: Bohaterowie Trzech Zaborów: Słynna rodzina Raczyńskich - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR1: Bohaterowie Trzech Zaborów: Słynna rodzina Raczyńskich

28 listopada 2018 | Edyta Poźniak i Andrzej Sowa - PolskieRadio.pl / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Cykl audycji Polskiego Radia „Bohaterowie Trzech Zaborów” opisuje bohaterów walki o niepodległość, ale tych z drugiego planu. Pokazuje, że nie tylko walka zbrojna doprowadziła do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Przez ponad 120 lat zaborów nie było państwa polskiego, ale istniał Naród.

Redaktorzy chcą przywrócić imiona i nazwiska szermierzy bezkrwawej walki o niepodległość. To oni dowodzili, że tworzenie dóbr, to także rozwój tożsamości narodowej. Opowiadamy o księgarzach, drukarzach, przedsiębiorcach, rzemieślnikach, fabrykantach, handlowcach, ziemianach, innowatorach, finansistach i kupcach, którzy pokazali, że naród może trwać i rozwijać się także bez państwa.

Działalność gospodarcza tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości jest mało znana. Cykl audycji Bohaterowie Trzech Zaborów przywraca do społecznej świadomości tych, którzy rozwijali dobrobyt, działali na rzecz narodu polskiego w małych, regionalnych społecznościach albo na dużą skalę – a dziś są zapomniani.

Autorami cyklu są Edyta Poźniak i Andrzej Sowa.

Partnerem cyklu jest ORLEN Paliwa Sp. z o. o.


Ambasador Edward Raczyński i Cecylia RaczyńskaFoto: NAC

20.11.2018:  Słynna rodzina Raczyńskich

Z ducha Wielkopolanie. Arystokraci z genem społecznikowskim. To z tej rodziny wywodzą się dyplomaci, generałowie, pisarze, duchowni, prawnicy, kolekcjonerzy dzieł sztuki, politycy, ministrowie, a także prezydent.

Raczyńscy byli ludźmi kultury, ale i wielkimi posiadaczami ziemskimi. Znaczną część swojego majątku przeznaczali na cele społeczne.

– Wśród najsłynniejszych mecenasów na pierwsze miejsce wybija się Edward Raczyński – to on ufundował słynną bibliotekę – mówi  Mikołaj Pietraszak-Dmowski, powiernik fundacji Raczyńskich i zarządca gospodarstwa w Rogalinie. W 1829 biblioteka, która kosztowała krocie już w chwili otwarcia miała 13 tysięcy tomów. Edward posiadał 14 tysięcy hektarów ziemi. Miał około 60 tysięcy talarów rocznego dochodu. Gospodarstwem zajmowała się jego żona. Sądząc po dochodach – skutecznie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji – na stronie PR Jedynka – po kliknięciu na link

***

Polskie Radio – Jedynka

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 20.11.2018

Czas emisji: 5’50

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl