ppłk Tomasz Lewiński: 🔴 Polska rezygnuje z obrony cywilnej i co to znaczy dla nas? ◙ Aplikacja „SCHRONY” Znajdź miejsce doraźnego schronienia
Brak bezpieczeństwa kraju i struktur OC to konsekwencja wszystkich dotychczasowych rządów – uwierzyli że pokój jest zapewniony i nie trzeba o niego zabiegać. Bezpieczeństwo to proces ciągłych zmian, odczucie nas wszystkich na to co dzieje się wokół. Niecałe dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę w Polsce obrona cywilna znika z porządku prawnego. Wraz z wejściem w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o Obronie Ojczyzny obowiązujące wcześniej przepisy o obronie cywilnej zostały uchylone. Lukę ma wypełnić… – pisze 15.03.2024 na wstępie przesłanej Redakcji infoBusko.pl autorskiej analizy ppłk Tomasz Lewiński
Brak bezpieczeństwa kraju i struktur OC to konsekwencja wszystkich dotychczasowych rządów – uwierzyli że pokój jest zapewniony i nie trzeba o niego zabiegać. Bezpieczeństwo to proces ciągłych zmian, odczucie (Imponderabilia – rzeczy nieuchwytne, nie dające się zważyć, zmierzyć, dokładnie określić, mogące jednak oddziaływać, mieć znaczenie, wpływ) nas wszystkich na to co dzieje się wokół. Niecałe dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę w Polsce obrona cywilna znika z porządku prawnego. Wraz z wejściem w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o Obronie Ojczyzny obowiązujące wcześniej przepisy o obronie cywilnej zostały uchylone. Lukę ma wypełnić projektowana ustawa o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej przygotowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Był schron, nie ma schronu. Cała prawda o obiekcie 09120. „Zniszczono wszystko, nic nie dano w zamian”
• Gazeta.pl [31.01.2024]: – Kiedy myślimy o tym, gdzie w razie potencjalnego konfliktu zbrojnego kryją się władze kraju, mamy przed oczami nowoczesny, dobrze wyposażony schron. Czy Polska ma taki? No cóż, na pewno kiedyś miała. Najważniejszy schron, który miał za zadanie ochronić nasze władze w każdej sytuacji, został bowiem sprzedany, a tym samym zdekonspirowany.
– Zniszczono wszystko, nic nie dano w zamian – dodaje Aleksander Fiedorek, ekspert ds. fortyfikacji i budowli ochronnych i podkreśla, że aktualnie „nie mamy kompleksowego zabezpieczenia”.
Pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie okazały się katalizatorem zmian na całym świecie przyspieszyły, identyfikacje zagrożeń związanych z budową strategii UE i państwa w zakresie zarządzania kryzysowego wskazując podatności i wrażliwość istniejącego systemu zarządzania gospodarką krajową. Obalono dotychczasowe schematy myślenia o bezpieczeństwie Polski i jej obywateli. Czynniki te istotnie wpłynęły na zwiększenie wydatków na szeroko pojęte bezpieczeństwo i zapewnienie ciągłości działania usług zapewniających optymalne funkcjonowanie państwa na wszystkich poziomach urzędów państwowych i samorządowych.
Do projektu specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy rząd wrzucił przepisy o zarządzaniu kryzysowym, dające premierowi możliwość wydawania poleceń jednostkom samorządu terytorialnego. Mają podlegać natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia. Przepis ten niepokoi samorządy, bo obawiają się, że nawet gdy minie kryzys uchodźczy, przepis może być wykorzystywany w każdej innej sytuacji.
Kontrola Najwyższej Izby Kontroli z 2019 rok wykazała, że w Polsce nie funkcjonuje skuteczny system ochrony ludności. Raport wytknął ogromne zaniedbania w tej materii, głównie brak odpowiednich planów i procedur oraz zasobów umożliwiających właściwe zarządzanie w przypadku sytuacji kryzysowych. Szczególnie krytycznie kontrolerzy ocenili sytuację w gminach, gdzie zadania z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej bardzo często pełni jedna osoba. I to nierzadko w ramach części etatu albo jako dodatek do innych zadań.
Od tego czasu niewiele się zmieniło. Obrona cywilna istnieje na papierze. Opiera się na raportowaniu i sprawdzaniu działania syren alarmowych. Zarządzanie kryzysowe kuleje, zdaniem ekspertów, trzeba opracować rzetelne ramy prawne, a przede wszystkim dofinansować te zadania. Dziś w powiatowych magazynach, jeśli coś zalega, to maski przeciwgazowe z lekcji przysposobienia wojskowego. Brakuje inwentaryzacji sprzętu, a sprzęt zinwentaryzowany nie nadaje się często do użytku m.in. w przypadku zagrożenia biologicznego.
Pandemia Covid-19♂, która dotarła do nas na początku 2020 r., pokazała dobitnie, że ani powiaty, ani Agencja Rezerw Materiałowych nie miała zapasu chociażby środków ochrony osobistej. Uważam, że zmiany są bezwzględnie potrzebne, ale obawiam się, że znowu pójdziemy w zmiany administracyjne. Kto ważniejszy, kto koordynuje. Ostatnie kryzysy pokazały, że system zarządzania kryzysowego w administracji samorządowej opiera się głównie na niekontrolowanej samoorganizacji społeczności lokalnych.
Świadczenia osobiste i świadczenia rzeczowe w czasie pokoju są – obok świadczeń w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz świadczeń szczególnych – jednym z rodzajów świadczeń na rzecz obrony. Istota obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych została uregulowana przepisami ustawy o obronie Ojczyzny. Przepisy te nakładają na organy wykonawcze gmin wiele zadań i obowiązków nie dając jasnych narzędzi i procedur do ich realizacji i egzekwowania.
Resort spraw wewnętrznych i administracji projektując przepisy dotyczące OC nie wyciągnął wniosków z wojny w Ukrainie. Tam straż pożarna robi dwie rzeczy: gasi pożary i wydobywa zagruzowanych obywateli. Pozostałe rzeczy robi osobna formacja – obrona terytorialna, którą nie należy mylić z naszymi Wojskami Obrony Terytorialnej. Tam formację obrony cywilnej tworzą obywatele przeszkoleni do tego, aby daną osobę przyjąć, udzielić jej pierwszej pomocy przedmedycznej, przekazać do pomocy medycznej. Oprócz tego zabezpieczają wodę, żywność, miejsce do ewakuacji, schrony.
Mam wrażenie, że w Polskim projekcie straż pożarna jako wiodąca służba ratownicza ma ściągnąć pod swoje skrzydła wszystko, ale jedna służba nie jest w stanie wszystkiego zrealizować.
Dzisiaj rząd zajmuje się wszystkim tylko nie naszym bezpieczeństwem w kryzysie, który praktyczne już panuje. Dlatego idąc do wyborów musimy wybrać mądrze bo ta zmiana musi zbudować w naszym mieście możliwie najlepszy system zarządzania kryzysowego zapewniającego: ratownictwo, zwalczanie zagrożeń wynikających z dysfunkcji infrastruktury krytycznej (prąd, woda, gaz), działalność podczas niebezpieczeństw ABC (atomowych, biologicznych i chemicznych), opieka nad osobami potrzebującymi, wsparcie zaplecza logistycznego oraz zarządzania, ochrona dóbr kultury (w kooperacji ze strażą pożarną), zapewnienie funkcjonowania infrastruktury komunikacyjnej, zapewnienie funkcjonowania infrastruktury ochronnej, pomoc pozostałym organizacjom.
Przemyśl co jest najważniejsze zboże z Ukrainy czy bezpieczeństwo każdego z nas.
Czas na edukację o OC całego społeczeństwa do czego bardzo zachęcam i obiecuję że w najbliższym czasie postaram się Państwu przedstawić jak to zorganizowali najlepsi.
autor: ppłk Tomasz Lewiński
○ Informacja o autorze analizy: Tomasz Lewiński CURRICULUM VITAE♂
◙ Podobne informacje:
?? 365 dni wojny. Rok heroicznej walki Ukrainy z brutalną rosyjską inwazją
Kalendarium: PAP: 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę
Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa
Kalendarium: 17 września – rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku
10 odpowiedzi na “ppłk Tomasz Lewiński: 🔴 Polska rezygnuje z obrony cywilnej i co to znaczy dla nas? ◙ Aplikacja „SCHRONY” Znajdź miejsce doraźnego schronienia”
Pracowałem z Tomaszem w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym ARiMR kilkanaście lat. Tomek to człowiek honoru wierny wartościom, które wyznaje na dodatek posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie. Poczytuję sobie za zaszczyt to, że spotkałem go na swojej drodze zawodowej oraz prywatnej.
Takich właśnie ludzi potrzeba w samorządach a oddanie na niego głosu to dobra inwestycja i korzyść dla Waszego miasta.
Tomek trzymam kciuki!
Jedyny kandydat na burmistrza spoza układu, nie który może zrobić porządek w Busku to JAROSŁAW KRUK.
Szydłowski i Maroński to kontynuacja Sikory. Sarna PISowiec właściwie się nie liczy, zresztą co PIS robił wszyscy wiemy, w tym to, co PIS robił i nadal jeszcze robi w Uzdrowisku. Ściubisz to KO, a Platforma to jedna ręka z PSL-em i pamiętamy rządy PO-PSL w świętokrzyskim – nepotyzm, kolesiostwo, układy, szkoda gadać.
Jedyny kandydat na burmistrza spoza układu, który może zrobić porządek w Busku to JAROSŁAW KRUK i jego kandydaci, tacy jak np. Pan Tomasz Lewiński.
Myślcie i nie dajce się nabrać i nie wejdźcie po raz kolejny „do tej samej wody”, bo będzie bardzo źle.
Podobno jest zamurowany schron pod SP nr 2 w Busku. Podobno zamurowany go przy ostatnim remoncie.
Pytanie nr 1: Czy to prawda?
Pytanie nr 2: Jeśli to prawda, to dlaczego schron został zamurowany?
Pytanie nr 3: Jeśli to prawda, jakie są szanse na doprowadzenie schronu do stanu używalności?
W dniu 2 LUTEGO 2023 roku na infobusko w artukule pt.
„Zaskakująca zmiana w składzie Rady Miejskiej w Busku-Zdroju. Mandat po Łukaszu Szumilasie przejmuje Kamil Oliwkiewicz? | KO: – W naszym Busku jest nadal dużo do zrobienia i do uporządkowania.”
infobusko.pl/%F0%9F%92%A5-zaskakujaca-zmiana-w-skladzie-rady-miejskiej-w-busku-zdroju-mandat-po-lukaszu-szumilasie-przejmuje-kamil-oliwkiewicz/
pojawił się pewien komentarz. Poniżej NA PRAWIE CYTATU pozwolę sobie go przytoczyć:
„tadek
2 LUTEGO 2023 O 15:20
nigdy w zyci olywkiewicza na radnego to piepszony platformiak zdrajca buska kapus i gruba nie mila bestia”
Pan Oliwkiewicz do niedawna sympatyzował (czy może był nawet członkiem?) Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry. W październiku 2023 oklaskiwał w BSCK Jarosława Kaczyńskiego. Niedawno okazało się, że kandyduje do Rady Miasta z listy KO, a w ostatnią sobotę był na zjeździe KO w Kielcach.
Tak się zastanawiam, skąd „tadek” wiedział rok temu, że Pan Oliwkiewicz to „platformiak”? Czyżby to jakiś jasnowidz? A może to osoba dobrze poinformowana?
A jeśli jest tak, że ten ktoś jest dobrze poinformowany, to czy może być coś na rzeczy w słowach „zdrajca buska kapus”???
Nie chcę nikogo urazić. Ja tylko zacytowałem ten komentarz i tylko pytam, ponieważ jego treść jest bardzo intrygująca oraz kontrowersyjna i, w mojej ocenie, należy ten temat poruszyć w związku z nadchodzącymi wyborami.
Paweł Ściubisz z Platformy, kandydat na Burmistrza to nowa jakość? Paweł Ściubisz z Platformy to zmiana czy „układy”?
A Pani Dominika Marońska jak widać świetnie się odnajduje w Platformie, prawda?
==============================
„W poniedziałek, 18 marca 2024 roku Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk dokonał nominacji swoich przedstawicieli do Rad Społecznych w Zespołach Opieki Zdrowotnej na terenie powiatu buskiego.
Zgodnie z nominacjami przedstawicielami Wojewody zostali:
Andrzej Bydłosz – ZOZ Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 67 (Szpital Powiatowy).
Paweł Ściubisz – SPZ POZ Busko-Zdrój, ul. Sądowa 9 (Przychodnia Gminna).
Dominika Marońska – SPZOZ Gnojno.
Małgorzata Lizak – SZOZ w Nowym Korczynie.
Mariusz Zdziebko – Gminny Ośrodek Zdrowia w Tuczępach.
Adrian Krawiec – SZOZ w Wiślicy.
Rada społeczna Zakładu Opieki Zdrowotnej jest organem opiniodawczym dla właściciela ZOZ (czyli dla samorządu powiatowego lub gminnego) oraz doradczym wobec kierownika ZOZ (czyli Dyrektora Szpitala).”
źródło: busko.com.pl
==============================
Warto przypomnieć komentarze widniejące pod artykułem „MPGK: SPROSTOWANIE DO WYPOWIEDZI PANA JAROSŁAWA LACHA” – busko.com.pl
==============================
Busko (2024-03-15 22:15:37)
Który z burmistrzow odpowiada za pracę MPGK. Tam. Są potrzebne gruntiuwne zmiany. Podobnie w urzędzie gdzie trzeba zrobić wietrzenie kadry kierowniczej
==============================
Do Busko (2024-03-15 22:45:55)
No jak to który? Waldemar Sikora jako szef, a jako „podwykonawca” za MPGK odpowiada Maroński. Skąd wiem? Informacja jest na stronie UMIG w zakładce Urząd, a potem wchodzicie w Urząd Miasta i Gminy, a następnie zjeżdżacie na dół i to jest w „Struktura organizacyjna urzędu”
==============================
infobusko.pl/list-do-redakcji-wychodzi-na-to-ze-pani-maronska-zona-naszego-wice-burmistrza-pan-michala-maronskiego-zostala-pania-dyrektor-w-miejskim-przedsiebiorstwie-gospodarki-komunalnej-sp-z-o-o-w-busku/comment-page-1/
(2024-03-15 22:59:54)
Swoją drogą to bardzo interesujące, że pod Marońskiego jako Vice-Burmistrza podlega MPGK, w którym pracowała jego żona Dominika, najpierw dość długo bodaj w dziale mieszkaniowym, a potem została dyrektorką w MPGK. Jak to ocenić? Jakie to są standarty?
Był o tym artykuł na infobusko pt. „List do Redakcji:” Wychodzi na to, że Pani Marońska, żona Naszego wice Burmistrza Pan Michała Marońskiego została Panią dyrektor w MPGK Sp.z o. o. w Busku-Zdroju!”
Link jest w tytule.
==============================
(2024-03-15 23:15:30)
A żeby było jeszcze ciekawiej, to zgadnijcie co dziś robi Pani Dominika Marońska? Nie jest już dyrektorem w MPGK. Obecnie jest kandydatką do Rady Powiatu z ramienia KO, czyli jest w komitecie razem z Panem kandydatem na burmistrza Ściubiszem i Panem Jarosławem Lachem, a ponadto Pan Jarosław Lach ma na swoim koncie „Jarosław Lach – Nowe Busko-Zdrój” na Facebooku filmik, w którym popiera Panią Dominikę Marońską – film pod tytułem „Świadomy wybór”…
==============================
No i co moi mili na to powiecie? Powiadam Wam, Szydłowski i Maroński to kontynuacja Sikory. Sarna to PIS więc wiadomo, a Paweł Ściubisz to Platforma, więc przypomnijcie sobie choćby to, jak rządziła w świętokrzyskim do 2018 roku Platforma razem z PSL-em, te wszystkie Jarubasy i to całe PSL-owskie towarzystwo.
Polityka to skomplikowana i wyrafinowana gra i trzeba dużo wiedzy i doświadczenia, żeby się w tym połapać i rozumieć, co tak naprawdę się dzieje. Powiadam Wam, a wiem co mówię:
Jedyny kandydat spoza układów, jedyny, który może wprowadzić zmiany w Busku to JAROSŁAW KRUK, który jest w stanie temu podołać wraz z odpowiednimi osobami, które są razem z nim i będą mu w tym pomagać.
Z Szydłowskim, Marońskim, Sarną i Ściubiszem zmiam w Busku nie będzie. Uwierzcie, wiem co mówię…
Busko miało świetnie zarysowane strefy funkcjonalne. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego też jeden z lepszych w Polsce. Więc co się stało że się z…..? Teraz następuje chaos urbanistyczny i wstawianie bloków w miejscu zabudowy jednorodzinnej. Kto wydaje na to pozwolenia? Jak ludzie którzy kupili działki, w przeświadczeniu że ma być zabudowa jednorodzinna, nagle mają bloki za oknem. Kto wydał pozwolenie na szeregówki w stylu „remiza strażacka” przy ulicy Jasnej? Obok stoją szeregówki z minionej epoki ustawione pod kątem i ma to wygląd. Gargamele przy Grotta, Witosa, łącznie z termami Słowacki postawionymi pod skosem, bo się na działce nie mieściły. Myślę Panie Tomaszu że czas się za to zabrać. Ma Pan mój głos.
Jakie zyski NETTO osiągało MPGK – Komunalka w poszczególnych latach? Oto wyniki:
-2017 zysk 1 453 273,56 zł
-2018 zysk 1 979 986,29 zł
-2019 zysk 1 170 198,37 zł
-2020 zysk 109 769,50 zł
-2021 zysk 788 549,55 zł
-2022 zysk 1 298 076,63 zł
Łącznie MPGK w latach 2017 – 2022 osiągnęło zysk NETTO w kwocie 6 799 853,90 zł
Zapewne się zdziwicie i zapytacie: skąd ja to wiem? Wiem stąd, że widziałem na własne oczy dokumenty o tym mówiące, ba, podpisane osobiście przez samego Waldemara Sikorę. Chcecie też zobaczyć te dokumenty? Spoko, pokaże Wam. Zresztą sami je zobaczycie, a wiecie gdzie? Na stronie KRS-u. Każda firma, która ma numer KRS, musi publikować od 2017 roku wszelkie dane finansowe.
Macie poniżej bezpośredni link, a w okienko wkleicie nr KRS MPGK, który jest 0000312603
ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df
Instrukcja
Żeby ułatwić Wam zadanie, to Wam powiem jak to działa:
1/ Musicie wejść w „Uchwała o podziale zysku bądź pokryciu straty” i zwrócić uwagę za który to jest rok.
2/ Potem klikacie w „Pokaż szczegóły”
3/ Otworzy się Wam okno i na samym dole tego okna trzeba kliknąć w „Pokaż treść dokumentu”
4/ Otworzy się Wam ów dokumemt w formacie pdf.
Gdybyście chcieli ten dokument sobie pobrać na smartfon lub komputer, to w punkcie 3/ zamiast „Pokaż treść dokumentu” klikacie „Pobierz dokumenty”. Otworzy się kolejne okno i w nim klikniecie w „Pobierz”.
Miłego przeglądania!
UMIG ma różne jednostki. Jedynie dwie są spółkami i posiadają KRS – MPGK czyli Komunalka oraz Dom Handlowy Lotos. Tak naprawdę mało kto w Busku wie, że Lotos należy do Gminy Busko. Wczoraj zrobiłem przegląd zysków MPGK, a dziś sprawdzimy jak wyglądają zyski NETTO Lotosu.
-2017 zysk 12 628,33 zł
-2018 zysk 44 822,85 zł
-2019 zysk 38 913,32 zł
-2020 STRATA!!! 30 008,27 zł
-2021 STRATA!!! 91 288,65 zł
-2022 STRATA!!! 51 829,60 zł
BILANS 6 lat działalności Lotosu wynosi: MINUS 76 762,02!!!
Zobaczmy teraz na stronie UMIG w zakładce Oświadczenia Majątkowe ile zarobiła Pani Prezes Lotosu Elżbieta Sobierajska w danym roku kalendarzowym.
Warto dodać, że Pani ta ma obecnie 80 lat (ur. 1943 rok), posiada 5 mieszkań i mieszka w Tarnowie, co wynika z oświadczeń majątkowych.
-2017 – 112 537,87 zł
-2018 – 59 680,35 zł
-2019 – 83 386,75 zł
-2020 – 88 980,00 zł
-2021 – 81 000,00 zł
-2022 – 93 800,00 zł
Mało tego, trzeba jeszcze do kosztów funkcjonowania Lotosu doliczyć wynagrodzenia dla Rady Nadzorczej. W jej skład wchodzą:
-Mirosław Stanisław Kolarz
-Zbigniew Gradzik
-Krzysztof Tułak
Z tych trzech nazwisk sprawdziłem Krzysztofa Tułaka, ponieważ ten Pan jest Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Busku-Zdroju, a to jednostka podległa pod Starosto Powiatowe, więc sprawdziłem najnowsze oświadczenie majątkowe, czyli za 2022 rok i wynika z niego, że Pan ten zarobił jako członek Rady Nadzorczej Lotosu w 2022 rok kwotę 7429,67 zł.
Zatem utrzymanie trzech członków RN, licząc po te 7429,67 zł, to koszt roczny 22 289,01 zł.
Czyli w 2022 roku mamy STRATĘ 51 829,60 zł, ale Pani Sobierajska zarobiła 93 800,00 zł, a Rada Nadzorcza łącznie zarobiła 22 289,01 zł.
Ja się pytam – za co Panie Sobierajska bierze pieniądze?
Ja się pytam – jak Rada Nadzorcza sprawuje nadzór, biorąc za to ciężkie pieniądze, że Lotos ma stratę?
Tak właśnie zarządza się majątkiem gminny, czyli NASZYM MAJĄTKIEM! Za to odpowiada nie tylko Pani Sobierajska i Rada Nadzorcza ale za to odpowiada przede wszystkim Burmistrz Waldemar Sikora i Radni Miejscy!!! Halo, tu ziemia! Gdzie są Radni Miejscy? Bujają w obłokach? Nie widzą tego? Gdzie są obecni Radni Miejscy, którzy teraz kandydują tak od Pana Marońskiego jak i od Pana Szydłowskiego?
Pani Sobierajska i RN zarabiają pieniądze, Burmistrz zarabia pieniądze, Radni mają diety, a Lotos jedzie na stracie!!! TAK ZARZĄDZA SIĘ NASZYM WSPÓLNYM MAJĄTKIEM!!! TO NIEBYWAŁY WRĘCZ SKANDAL!!! A MOŻE UMIG ZARAZ ZECHCE SPRZEDAĆ LOTOS, PODOBNIE JAK MA SPRZEDAC KAMIENICĘ PO PÓŁNOCNEJ STRONIE RYNKU!!!
Zapraszam mieszkańców do dyskusji w komentarzach!
Zagospodarowanie publicznych pieniędzy przez publiczne osoby do celów prywatnych to mafijny sposób ogrywania podatników. Trzeba mieć klasę i z uśmiechem dymać resztę no i co im zrobisz przecież znów zagłosujesz na nich bo ciemnota boi się zmian. Teraz wszyscy wiedzą co z kim i za ile można załatwić a z nowymi może być różnie. Nasza studnia jest OK i nic więcej wam nie potrzeba. Dzieci was zapytają dlaczego tak żyjecie i muszą z tąd uciekać. Jak za Cara gdzie urzędnik musiał brać bo sam pensji nie miał i jeszcz z carem musiał się dzielić. Idź więc do wyborów i pamiętaj sam możesz pomyśleć i wybrać
To, że kandydują z Koalicji Obywatelskiej nie ma znaczenia.
Wipler z Konfederacji śmiał się w radio, że w jednym ze śląskich miast raper wzywający do mordowania homosiów kandyduje do rady miejskiej z listy… Lewicy! ?
Więc to nie świadcz o niczym.
Dla mnie ważne jest, że ci panowie mają czyste konto, są spoza buskiej sitwy.
Nigdy nie poparłbym KO w parlamentarnych, ale na tych panów zagłosuję.