„Ponidzie na szkle malowane”. Wernisaż niezwykłej wystawy prac więźniów ZK Pińczów w Domu Ariańskim [54FOTO] | JKR: … i pracy pińczowskich muzelaników :)
W Domu Ariańskim w Pińczowie 27 maja 2023 r. odbyło się niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę miłośników sztuki i kultury. Wspaniała wystawa, zatytułowana „Ponidzie na szkle malowane”, ponad 40 obrazów stworzonych przez osoby przebywające w miejscowym zakładzie karnym. To nie tylko okazja do podziwiania talentu artystycznego więźniów, ale również możliwość spojrzenia na malowniczy region Ponidzia w zupełnie nowym świetle. – informuje 28.05.2023 portal pinczowska.pl
Inicjatywa powstania tej niezwykłej ekspozycji wyszła od samego dyrektora ZK Pińczów, pana ppłk Przemysława Hajosa, który pochodzi z terenów podhalańskich, gdzie sztuka i kultura mają szczególne miejsce. To dzięki niemu więźniowie zostali zachęceni do twórczego wykorzystania swojego czasu i talentu.
Warto podkreślić, że prace malarskie zostały stworzone przez dwóch więźniów-amatorów, którzy postanowili podjąć się tego wyzwania. Początkowo powstało 20 obrazów, które ozdobiły ściany korytarza administracyjnego zakładu. Szybko zyskały one uznanie i zachwyt wszystkich, którzy mieli okazję je zobaczyć. To właśnie zainspirowało pomysł stworzenia wystawy, która umożliwiłaby szerszej publiczności podziwianie tych unikalnych dzieł.
>>> Polska Toskania, czyli Ponidzie. Odkryj sielską krainę w Świętokrzyskiem <<<
rmf24.pl [20.08.2021]: – Ponidzie to dzisiejszy przystanek w naszym wakacyjnym cyklu o zagranicznych atrakcjach w Polsce. Ta sielska, wciąż jeszcze mało popularna, ale piękna kraina do złudzenia przypomina włoską Toskanię. „Wszyscy, którzy odwiedzają Ponidzie są zaskoczeni jej różnorodnością. Tu można naprawdę się zrelaksować i uwolnić zmysły: wzroku, smaku i powonienia” – mówi Kacper Pasternak z winnicy we wsi Złota Pińczowska…♂
Obrazy więźniów to prace o różnych rozmiarach, przedstawiające wyjątkowe miejsca na mapie Ponidzia, urokliwego regionu o niepowtarzalnym krajobrazie. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, dr Justyna Dziadek, podkreśliła, że wystawa prezentuje typowe elementy krajobrazu Ponidzia, takie jak kościoły, przydrożne figury zwane „świątkami Ponidzia”, kaplice oraz elementy architektury niesakralnej. Każdy z obrazów został podświetlony od tyłu, co tworzy efektowny efekt witrażu.
Ta wyjątkowa wystawa jest nie tylko doskonałą okazją do odkrycia ukrytych talentów więźniów, ale także… – cały artykuł i galerię 54 zdjęć na źródłowej stronie pinczowska.pl♂
Jarosław Kruk: Ja, w piątek – w przeddzień otwarcia ekspozycji – przypadkiem odwiedziłem Dom Ariański w Pińczowie, gdy trwały jeszcze „prace wykończeniowe”. Chodząc ostrożnie pomiędzy kubełkami z farbą i patrząc jak pińczowscy muzealnicy uwijają się przy pracy – pani dyrektor Justyna Dziadek wspólnie z panią Elą wprawnie kładą warstwy farby na ściankach przygotowywanych przez pana Darka, a pan Wojtek reguluje podświetlenie „pejzaży-witraży” – podziwiałem wespół talent twórców eksponowanych, namalowanych na szkle widoków z Ponidzia, m.in. kościółka św. Stanisława w Chotelku Zielonym♂, jak i talenty i zaangażowanie gospodarzy Muzeum Regionalnego. Zastanawiałem się czy ok. 30 godzin pozostałe do otwarcia nazajutrz wystawy, wystarczy tej grupce pasjonatów…
○ Pińczów:
1. – 7. – Dom Ariański [26.05.2023] /fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl
8. – fot. Piotr Młynek, pinczowska.pl♂ [26.05.2023] |
9. – Zespół klasztorny oo. reformatów na Mirowie [28.04.2009]♂ fot. Jarosław Kruk, Wikipedia|
10. – „Belweder”, Budynek klasztoru paulinów [28.04.2009]♂ fot. Jarosław Kruk, Wikipedia|
11. – Widok z Góry św. Anny na zachód [28.04.2009]♂ fot. Jarosław Kruk, Wikipedia|
Przybywszy nazajutrz o 18:00 pod adres Pińczów, ul. Batalionów Chłopskich 32 [g’mapa♂], z ulgą i wielkim uznaniem stwierdziłem, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik, a dopieszczona wystawa, jak i odnowione wnętrza i klimat Domu Ariańskiego robią duuuże wrażenie!
Szczerze zapraszam do odwiedzenia tego miejsca!
◙ Podobne informacje: