Pieter Bruegel i jego tajemnice - wystawa 30 dzieł w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu - i w internecie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Pieter Bruegel i jego tajemnice – wystawa 30 dzieł w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu – i w internecie

26 grudnia 2018 | Monika Kuc - rp.pl 20181225 / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Kunsthistorisches Museum w Wiedniu przygotowywało się do tej ekspozycji sześć lat. Stała się światowym wydarzeniem. Na największej z dotychczasowych prezentacji dokonań Pietera Bruegla Starszego można zobaczyć 30 z zachowanych do naszych czasów 40 jego obrazów, a także tyle samo rysunków i grafik oraz ryciny różnych twórców powstałe na podstawie prac Bruegla.

Pieter Bruegel Starszy, „Walka karnawału z postem”, 1559,© KHM-Museumsverbandx

Ta wystawa pomaga rozwikłać wiele zagadek, ukrytych w dokonaniach zmarłego 450 lat temu niderlandzkiego mistrza.

A na dodatek, kogo interesują malarskie sekrety obrazów tego artysty, może znaleźć wyniki ostatnich badań słynnych dzieł z kolekcji wiedeńskiego muzeum, m.in. także z cyklu „Pory roku” czy „Chrystus dźwigający krzyż” na świeżo uruchomionej stronie www.insidebruegel.net. Pozwala ona także na wirtualne obejrzenie wszystkich detali, tego, co odkrywa naświetlenie na przykład obrazu podczerwienią.

TANIEC POD SZUBIENICĄ

Rocznica śmierci Bruegla przypada w przyszłym roku. Jeden z największych malarzy Północy, doceniany już przez współczesnych, zmarł w Brukseli w 1569 roku. Miał wówczas około 40 lat. Dokładnej daty urodzin nie znamy.

Na rok przed śmiercią namalował jeden z … – cały artykuł „Pieter Bruegel i jego tajemnice” znajduje się na źródłowej stronie rp.pl – jest dostępny po kliknięciu na ten link

źródło: rp.pl

Wikipedia: Pieter Bruegel (starszy)

◙ Wikipedia: Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl