Orszak Dziejów przeszedł ulicami Buska z okazji 735-lecia nadania praw miejskich | JKR: Herb Buska to słońce? Monstrancja? Czy może słoneczna monstrancja? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Orszak Dziejów przeszedł ulicami Buska z okazji 735-lecia nadania praw miejskich | JKR: Herb Buska to słońce? Monstrancja? Czy może słoneczna monstrancja?

29 sierpnia 2022 | | | 12 komentarzy

28 sierpnia, w 735 rocznicę lokacji Buska-Zdroju ulicami miasta przeszedł „Orszak Dziejów” – barwny korowód postaci historycznych – m.in. książę Leszek Czarny, rycerz Dzierżko – pierwszy historyczny właściciel Buska, królowa Jadwiga – pierwsza buska kuracjuszka oraz jej mąż król Władysław Jagiełło. Maszerowali przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, dzieci i młodzież, prezentując pełen przekrój naszej historii i współczesności. – informuje wpis opublikowany 28.08.2022 na fb profilu „Busko-Zdrój Gmina Uzdrowiskowa”♂

Pod pomnikiem Leszka Czarnego’ odbyła się inscenizacja, podczas której książę wręczył akt lokacji Buska Burmistrzowi Waldemarowi Sikorze. Galeria 35 zdjęć znajduje się na źródłowym fb profilu „Busko-Zdrój Gmina Uzdrowiskowa”♂

W niedzielę, 28 lipca 2022 r. z okazji 735-lecia nadania praw miejskich ulicami Buska przeszedł „Orszak Dziejów”. / źródło: busko.com.pl

 


Jarosław Kruk: Przy tej okazji przypomnę ponownie bardzo krótką historię słonecznego miasta Busko i jego herbu opublikowaną na infoBusko.pl w grudniu 2019 r. w artykule: „I ❤ BZ: Herb Buska – słońce? monstrancja? czy po prostu słoneczna monstrancja?„♂

(…)
◙  Krótka historia miasta Buska i historia herbu miasta Buska.
Mała dawka historii zaczerpnięta od śp. Leszka Marcinca, z rozdziału  Historia miasta Buska” jego opracowania pt. „Kurortu czar” (publikacja na stronie TMB,  8 luty 2015): 

W XI wieku osada znana była z hodowli koni dla drużyn książęcych. Dobra buskie należały do rycerza Dzierżka herbu Janina, zwanego także Dzierżysław, lub – Dersław. W latach 1180 – 1185 Dersław wraz ze swym bratem Witem, biskupem w Płocku, sprowadzili do Buska zakon premonstratensów reguły św. Norberta (tzw. „norbertanek”) i nadali klasztorowi miejscowe dobra. W testamencie spisanym przed wyprawą wojenną przeciwko Turkom, Dersław zapisał klasztorowi część miasta oraz liczne wsie. (…)
Na początku XIX w. znaleziono w gruzach tablicę z XVI w. z epitafium poświęconym Dersławowi. Napis na tablicy brzmi: „Derslaus Chotel Militari Palatinus Sandomirensis Capitaneus Cracowiensis Fundator loci huius obiit anno Domini 1241″ – co w języku polskim znaczy: „Dersław z Chotla, rycerski palatyn sandomierski, kasztelan krakowski, fundator tego miejsca, zmarł roku Pańskiego 1241″. (…)
Zgodnie ze spisaną wcześniej wolą, Busko przeszło we władanie klasztoru i tak pozostało nieprzerwanie do roku 1819. (…)
W XIII wieku, Busko stało się ośrodkiem życia religijnego i rozwijało się jako osada klasztorna.  (…)
W 1252 r. nastąpiło nadanie przez Bolesława Wstydliwego klasztorowi immunitetu skarbowego i znacznych dochodów z eksploatacji złóż soli buskiej. (…)
Z inicjatywy przeoryszy Agnieszki i prepozyta Hermana, książę krakowski Leszek Czarny w 1287 r. przyznał osadzie Busko prawa miejskie (Środy Śląskiej).

Po III Rozbiorze Polski’ Busko znalazło się w zaborze rosyjskim. W 1819 z ukazu Cara nastąpiła kasata zakonu norbertanek i miejscowość stała się miastem rządowym. Po upadku powstania styczniowego, w 1869 r. również z woli Cara, Busko zostało pozbawione praw miejskich oraz zmieniono nazwę Busko na osadę Busk.
We wrześniu 1916 r. Busko zostało przemienione z osady w miasto i równocześnie włączono w jego granice wieś Nadole.
17 stycznia 1917 r. zebrała się po raz pierwszy Rada Miejska, składająca się z 24 radnych mianowanych przez władze okupacyjne. Rada powołała na burmistrza miasta Ludwika Jarczyńskiego oraz powołała Milicję Miejską.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych reskryptem z 28 listopada 1927 r. zmieniło nazwę gminy miejskiej Busk w powiecie stopnickim na Busko. Na podstawie zebranych przez Zarząd Miasta dokumentów, ustalono herb miasta, wyobrażający słońce w formie gwiazdy szesnastopromiennej.

Historia herbu miasta Buska liczy kilka wieków. Najstarszy (JKR: zachowany) wizerunek herbu znajduje się na pieczęci magistratu miasta Buska, odciśniętej na dokumencie pochodzącym z 1571 r. Herbem Buska było tam słońce o 12 promieniach. Na innych zachowanych wizerunkach herb również jest przedstawiony w postaci promienistego słońca, różna jest tylko liczba promieni. Herb na pieczęci wyciśniętej na dokumencie z 1774 r. wyobraża słońce o ośmiu promieniach, natomiast na dokumencie z 1779 r. widnieje na pieczęci słońce w formie gwiazdy 16 promiennej. Ustalony przez Radę Miejską herb Buska nawiązuje do tych wizerunków. Słońce w herbie Buska jest wyobrażeniem głównym i należy do grupy godeł, które nazwano przypadkowymi. Na podstawie istniejących dokumentów trudno jest ustalić jego pochodzenie.
Druga wersja mówi, że herb Buska nawiązuje do byłych właścicieli miasta, to jest zakonu premonstratensów i jest wizerunkiem monstrancji.
(…)

Moim skromnym zdaniem herbem Buska jest monstrancja, a dokładniej złota słoneczna monstrancja z białym opłatkiem hostii w środku, a nie jest nim słońce.


 

Mówi się, że pod latarnią najciemniej – i coś w tym jest. W minioną sobotę, 29 maja 2021 dokonałem odkrycia, które wg mnie stawia kropkę nad „i” w kwestii pochodzenia herbu słonecznego miasta sióstr norbertanek♂❤ BZ: Herb Buska – słońce? monstrancja? czy po prostu słoneczna monstrancja♂). Tysiące razy patrzyłem w kierunku głównego ołtarza kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny♂, robiłem setki zdjęć, ale dopiero 29 maja, w trakcie Mszy Świętej, dostrzegłem widniejący od setek lat w jego centralnym punkcie, tabernakulum, złoty gwiaździsty ornament, który w mojej ocenie był/jest pierwowzorem herbu Buska-Zdroju. / fot. Jarosław Kruk

 


1/ Złoty ornament tabernakulum głównego ołtarza kościoła Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny♂ w Busku-Zdroju. / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl  2/ autor: Łukasz Kocjan/ Wikipedia / Licencjonowanie : Grafika ta jest wzorowana na herbie miasta Busko-Zdrój będącym na podstawie polskiego prawa w domenie publicznej. Ta wersja herbu (będąca moją interpretacją) jest dostępna na licencji GFDL


◙ Podobne informacje:

ED: Świetna zabawa na dożynkach w Zbludowicach, w gminie Busko-Zdrój. Tradycyjne obrzędy robiły wrażenie [FOTO]

TP: ? LIST DO REDAKCJI a właściwie do Pana Burmistrza Waldemara Sikory | JKR: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

I ❤ BZ: Herb Buska – słońce? monstrancja? czy po prostu słoneczna monstrancja?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

12 odpowiedzi na “Orszak Dziejów przeszedł ulicami Buska z okazji 735-lecia nadania praw miejskich | JKR: Herb Buska to słońce? Monstrancja? Czy może słoneczna monstrancja?”

  1. ex catedra pisze:

    Czy jest na świecie inny kraj gdzie cena tony węgla przekracza miesięczną pensję nauczyciela?

  2. Do Redakcji - DZIĘKUJĘ BARDZO! pisze:

    Bardzo dziękuję za pozytywne rozpatrzenia mojej prośby, czyli opublikowanie na infobusko niniejszego artykułu!

    Zamieściłem pod czterema artykułami na busko.com.pl następującą informację:

    „Na moją prośbę zamieszczono na portalu infobusko.pl artykuł pt. Orszak Dziejów przeszedł ulicami Buska. Zapraszam do komentowania, bo na infobusko.pl nie ma cenzury i żadne komentarze nie są kasowane.”

    Zobaczymy, czy powyższe komentarze się ostoją, czy też dopadnie je cenzura… To straszne, że 33 lata po upadku komunizmu i po 18 latach członkostwa w UE, nadal musimy walczyć i wolność słowa. Busko jak widać to relikt komuny, czylu „PRL wiecznie żywy”. Coś strasznego, coś okropnego, brak słów…

    Dziękuję serdecznie Redakcji portalu i Panu Redaktorowi Krukowi oraz życzę wszelkiej pomyślności!

    Pozdrawiam!!!

  3. Felek pisze:

    Wybory sa blisko więc Sikora zaczyna stać w portki więc dlatego usuwają nieprzychylne komentarze

  4. ps pisze:

    te dwie na drugim zdjeciu to chyba pomyliły uroczystość z tym ubiorem,WSTYD,

  5. Do ps pisze:

    Wystarczy spojrzeć na jakiekolwiek galerie z imprez back, żeby zobaczyć, że obie zawsze mają problem z dobraniem garderoby do okazji i ewidentny brak lustra.

  6. KULTURA pisze:

    ACZEMU TA JEDNA WYCHODZI NA SCENĘ A TA DRUGA TO NIEMA CZY NA NICZYM SIĘ NIE ZNA ALE KLEPIE SIKORZE. W PRZECIWIENSTWIE DO PANI KAROLINY,KTÓRA SIKORA ZWOLNIŁ BO BYŁA MADRZEJSZA

  7. Kulturka pisze:

    Niema ponoć robi pod siebie że strachu, jak Sikora jest obok, to wiele wyjaśnia.

  8. Jak donosi portal busko.com.pl... pisze:

    „Zmiana na stanowisku dyrektora nastąpi również w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju. Od września br. stanowisko dyrektora Zespołu zajmie dotychczasowy wicedyrektor tej jednostki – Pan Grzegorz Owsiński, który zastąpi Panią Lucynę Wojnowską po 22 latach sprawowania przez Nią funkcji dyrektora.Zmiana na stanowisku dyrektora nastąpi również w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju. Od września br. stanowisko dyrektora Zespołu zajmie dotychczasowy wicedyrektor tej jednostki – Pan Grzegorz Owsiński, który zastąpi Panią Lucynę Wojnowską po 22 latach sprawowania przez Nią funkcji dyrektora.”

    Artykuł pt. „Powołanie dyrektorów jednostek oświatowych Powiatu Buskiego na nowe kadencje.”

    http://www.busko.com.pl/powolanie-dyrektorow-jednostek-oswiatowych-powiatu-buskiego-na-nowe-kadencje,,3,1,1,5,35026,n.html

  9. Tak nieco z innej beczki... pisze:

    Przepraszam, że komentarz nie na temat artykułu, ale sprawa jest ważna. Tak się zastanawiam, czy w Uzdrowisku Busko są tacy, co to tylko „kawę wypić”, „wziąć kasę”???

    TVN24 | POLSKA

    „Wypić kawę”, „wziąć kasę”. Wicedyrektor stracił posadę po ujawnieniu taśm, kontrola w pogotowiu

    tvn24.pl/polska/jelenia-gora-sytuacja-w-pogotowiu-ujawnione-tasmy-wicedyrektor-stracil-posade-6088862

  10. Moda pisze:

    A te z domu kultury to w charakterze kogo szły rozneglizowane . Wstyd dla Sikory w obchodach takiego święta. Ludzie ich wysmiewali.

  11. Uzdrowisko Rymanów – kontrola CBA, audyt rady nadzorczej, rezygnacja prezesa… Co dalej ze spółką? pisze:

    https://krosno112.pl/aktualnosci/inne/item/16294-uzdrowisko-rymanow-kontrola-cba-audyt-rady-nadzorczej-rezygnacja-prezesa-co-dalej-ze-spolka.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl