Nowatorski, niezwykle skomplikowany zabieg endoskopowy w buskim szpitalu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Nowatorski, niezwykle skomplikowany zabieg endoskopowy w buskim szpitalu

8 lutego 2018 | Łukasz Chodór / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Poniżej przedstawiamy opis zabiegu endoskopowego (ECPW) wykonanego w naszym szpitalu przez lek. med. Adriana Wróżka. Zabieg ten, jako niezwykle skomplikowany, został wytypowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach do omówienia jako przykład kazuistyczny podczas 43 Ogólnopolskich Dni Endoskopowych, które odbędą się 10 listopada 2018 roku w Wiśle.

lek. med. Adrian Wróżek i pielęgniarka endoskopowa Maria Matyjas źródło: ZOZ Busko-Zdrój

 

Podczas tego prestiżowego wydarzenia, wśród grona najlepszych specjalistów w Wiśle prelekcję przedstawiającą wykonany przez siebie zabieg wygłosi również buskowianin doktor Adrian Wróżek, specjalista z dziedziny kardiologii i chorób wewnętrznych

 

Oto krótki, profesjonalny opis przypadku i zabiegu:
„Wykonany został z sukcesem zabiegu ECPW u pacjentki po operacji częściowego wycięcia żołądka sposobem Billroth II z objawową kamicą przewodową i z ciasnym pozapalnym zwężeniem pętli doprowadzającej jelita cienkiego w okolicy anastomozy. W zakresie skomplikowania tego typu zabiegi są jednymi z najbardziej wymagających i zarezerwowane są dla ośrodków o najwyższym III stopniu referencyjności w zakresie wykonywania ECPW. Dodatkowym utrudnieniem było zwężenie jelita uniemożliwiające wprowadzenia aparatu do pętli aferentnej. Zabieg ten wymagał więc wstępnego poszerzenia cewnikiem balonowym nieprzepuszczającego endoskopu zwężenia pętli doprowadzającej w okolicy anastomozy , a następnie kaniulacji dróg żółciowych w zmienionych warunkach anatomicznych. Zabieg wykonano z użyciem endoskopu zabiegowego GIF 180. Pod kontrolą skopi RTG poszerzono zwężenie cewnikiem balonowym 30/12 mm do 5 atm (fot.1, 2, 3). Następnie endoskop wprowadzono w okolice brodawki większej, zacewnikowano selektywnie prowadnikiem poszerzone drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrzwątrobowe z widocznym w PŻW dużym złogiem ( fot.4 ,5). Wykonano sfinkterotomię i protezowanie dróg żółciowych (fot. 6,7). Przebieg okołozabiegowy był niepowikłany. Pacjentka została wypisana do domu w 3 dobie z normalizacją markerów cholestatycznych.”

Zdjęcia przywoływane w opisie jak i cały artykuł twmu poświęcony – „Mały szpital” – „duży zabieg” –  znajduje się na stronie buskiej lecznicy – po kliknięciu na ten link.

Natychmiastowe i skuteczne rozwiązanie na smog? Już jest! To Błękitny Węgiel, którego wpływ na środowisko jest…

Opublikowany przez Błękitny Węgiel Środa, 13 lutego 2019

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl