Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2.03 apel poległych w Lesie Koteckim, 28.02 Busko-Zdrój,
W tym roku po raz dziewiąty 1 marca będzie obchodzone polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu wyklętych żołnierzy niezłomnych antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Młode Busko: Zapraszamy na okolicznościowy, organizowany po raz siódmy przez buski Klub Gazety Polskiej uroczysty apel poległych do Lasu Koteckiego – miejsca jednej z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku, stoczonej przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy” bohatersko walczący o wolność i niepodległość Polski. Cześć i Chwała Bohaterom!
◙ 28 maja – 2 czerwca 1945 r. Bitwa pod Kotkami – Seria potyczek w okolicach wsi Kotki i Palonki w województwie świętokrzyskim była jednym z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku. Do pierwszego starcia komunistów z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy” doszło 28 maja w Palonkach, gdzie odparto atak grupy operacyjnej Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju. Po zwycięskiej potyczce „Jarema” zarządził odwrót w stronę Lasów Koteckich. Informacja o rozbiciu grupy operacyjnej bezpieki dotarła do Kielc, gdzie poza – kolejnym oddziałem ubeków – do walki z eneszetowcami zmobilizowano również oddział Armii Czerwonej. Do starcia doszło w nocy z 29 na 30 maja. Obecność Sowietów uniemożliwiła oskrzydlenie ubeków przez antykomunistów, którzy – tracąc „Jaremę” – wycofali się w głąb lasu. Dowodzony już wówczas przez porucznika Mieczysława Kowalskiego „Groma” oddział został otoczony pod Chruścicami, gdzie stracił co najmniej dziesięciu żołnierzy oraz tabor z dokumentacją. Ostatecznie eneszetowcom udało się wyrwać z okrążenia, a w czasie serii potyczek śmierć poniosło kilkunastu polskich komunistów i co najmniej jeden czerwonoarmista. Dr hab. Filip Musiał:”W bitwie pod Kotkami żołnierze NSZ walczyli z bezpieką i żołnierzami armii sowieckiej. Była to kolejna z bitew, w których udział krasnoarmiejców dobitnie świadczył o roli Armii Czerwonej w podboju Polski i zabezpieczeniu komunistycznej władzy instalowanej w 'ludowej’ Polsce z moskiewskiego nadania”. Czytaj więcej na: Najsłynniejsze akcje Żołnierzy Wyklętych – po kliknięciu na link
◙ Wikipedia: – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
8 „Wyklęty” – dramat wojenny, Polska 2017 r.
Jedna odpowiedź do “Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2.03 apel poległych w Lesie Koteckim, 28.02 Busko-Zdrój,”
[…] infobusko.pl: – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2.03 apel poległych… […]