Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - 2.03 apel poległych w Lesie Koteckim, 28.02 Busko-Zdrój, - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2.03 apel poległych w Lesie Koteckim, 28.02 Busko-Zdrój,

2 marca 2019 | Młode Busko 27.02.2019 / Jarosław Kruk 28.02.2019 | | 1 komentarz

W tym roku po raz dziewiąty 1 marca będzie obchodzone polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu wyklętych żołnierzy niezłomnych antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został w 2011 r. Obchodzony jest 1 marca. W tym dniu, w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Zapraszamy na uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”, które odbędą się 28 lutego 2019 r. od godz. 16:00, w kościele oraz domu parafialnym parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.

 

Młode Busko: Zapraszamy na okolicznościowy, organizowany po raz siódmy przez buski Klub Gazety Polskiej uroczysty apel poległych do Lasu Koteckiego  – miejsca jednej z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku, stoczonej przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy”  bohatersko walczący o wolność i niepodległość Polski. Cześć i Chwała Bohaterom!

◙ 28 maja – 2 czerwca 1945 r. Bitwa pod Kotkami – Seria potyczek w okolicach wsi Kotki i Palonki w województwie świętokrzyskim była jednym z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku. Do pierwszego starcia komunistów z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy” doszło 28 maja w Palonkach, gdzie odparto atak grupy operacyjnej Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju. Po zwycięskiej potyczce „Jarema” zarządził odwrót w stronę Lasów Koteckich. Informacja o rozbiciu grupy operacyjnej bezpieki dotarła do Kielc, gdzie poza – kolejnym oddziałem ubeków – do walki z eneszetowcami zmobilizowano również oddział Armii Czerwonej. Do starcia doszło w nocy z 29 na 30 maja. Obecność Sowietów uniemożliwiła oskrzydlenie ubeków przez antykomunistów, którzy – tracąc „Jaremę” – wycofali się w głąb lasu. Dowodzony już wówczas przez porucznika Mieczysława Kowalskiego „Groma” oddział został otoczony pod Chruścicami, gdzie stracił co najmniej dziesięciu żołnierzy oraz tabor z dokumentacją. Ostatecznie eneszetowcom udało się wyrwać z okrążenia, a w czasie serii potyczek śmierć poniosło kilkunastu polskich komunistów i co najmniej jeden czerwonoarmista. Dr hab. Filip Musiał:”W bitwie pod Kotkami żołnierze NSZ walczyli z bezpieką i żołnierzami armii sowieckiej. Była to kolejna z bitew, w których udział krasnoarmiejców dobitnie świadczył o roli Armii Czerwonej w podboju Polski i zabezpieczeniu komunistycznej władzy instalowanej w 'ludowej’ Polsce z moskiewskiego nadania”. Czytaj więcej na: Najsłynniejsze akcje Żołnierzy Wyklętych – po kliknięciu na link

 

Wikipedia: – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

8   „Wyklęty” – dramat wojenny, Polska 2017 r.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2.03 apel poległych w Lesie Koteckim, 28.02 Busko-Zdrój,”

  1. […] infobusko.pl: – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 2.03 apel poległych… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl