MS: Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

MS: Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego?

18 listopada 2018 | Michał Stopka - michalstopka.pl / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

Przestawiam poniżej mały fragment interesującej analizy finansowej opublikowanej na stronie michalstopka.pl, dotyczącej dwóch najbardziej obecnie medialnych banków: Getin Bank i Idea Bank.  W mojej opinii warto się zapoznać z całym opracowaniem by mieć lepsze odniesienie do zaistniałego zamieszania wokół Komisji Nadzoru Finansowego, aktualnej sytuacji na naszym rynku finansowym i scenie politycznej.

Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować?
Wiecie, że u nich na depozytach jest prawie 70 mld zł? To tak połowa tego co jest w Pekao, czy więcej niż w Millenium. Dla porównania Skok Wołomin jak zbankrutował, to około 2 mld złotych banki się zrzuciły, jako rynek na wypłatę środków z BFG. Dlatego dobre zrozumienie sytuacji dla banków Getin i Idea jest bardzo ważne, bo chodzi o stabilność systemu finansowego w Polsce. Poniżej wykres, który przygotowaliśmy razem z Bartkiem dla zobrazowania sytuacji na rynku depozytów w Polsce:

źródło: Opracowanie własne – Michał Stopka – na podstawie danych www.biznesradar.pl

Spis treści:

( dostęp do poszczególnych podtematów po kliknięciu na ich tytuł/link w spisie)

Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: spadek depozytów za rządów PiS

W powyższej grafice, analizując poszczególne elementy pasywów, można zauważyć kilka ciekawych rzeczy. Między innymi przez pół roku 2018 roku spadły depozyty na kwotę około 2 mld zł. Bartek przygotował dla Nas grafikę, jak zachowywały się wartościowo depozyty w Getin Banku w ostatnich kwartałach:

Źródło: Opracowanie własne MS na podstawie danych www.biznesradar.pl

Jak widzicie na powyższym wykresie. Szczyt na depozytach zbieranych przez Getin nastąpił w 2015 roku. Po czym ludzie zaczęli wycofywać środki z Getin Banku. Jest to okres od kiedy rządzi w Polsce PiS. Nie będę rozwijał tego wątku tutaj, bo nie o tym jest analiza. Tylko zwrócę Wam uwagę na ten fakt, żebyście się zastanowili dlaczego Polacy masowo zaczęli wycofywać środki z Getinu akurat za rządów PiS, może coś ciekawego w tym zakresie zauważycie? Co od tego czasu było głośne w mediach i dlaczego bali się ludzie (możecie pisać w komentarzach).

 

źródło: michalstopka.pl: – Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego?

…………………………..

Artykuł zakończony jest poniższym akapitem:

Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
  • Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić? W kwestiach gospodarczych, rozwoju przedsiębiorczości, finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

Artykuły powiązane:

polskieradio24.pl: – Jarosław Gowin: nie zatrzymamy prac nad ustawą o przejmowaniu banków

bankier.pl: – aferaKNF: „Plan Zdzisława” – wyjaśniamy co to jest i dlaczego mógł zaistnieć

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “MS: Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego?”

  1. beata pisze:

    Eksperci mówią jednym głosem. Pieniądze są bezpieczne więc ja zamierzam zaczekać i obserwować. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Glapinski-W-sensie-stabilnosci-systemu-bankowego-jestesmy-oaza-bezpieczenstwa-4177325.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl