MS: Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego?
Przestawiam poniżej mały fragment interesującej analizy finansowej opublikowanej na stronie michalstopka.pl, dotyczącej dwóch najbardziej obecnie medialnych banków: Getin Bank i Idea Bank. W mojej opinii warto się zapoznać z całym opracowaniem by mieć lepsze odniesienie do zaistniałego zamieszania wokół Komisji Nadzoru Finansowego, aktualnej sytuacji na naszym rynku finansowym i scenie politycznej.
Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować?
Wiecie, że u nich na depozytach jest prawie 70 mld zł? To tak połowa tego co jest w Pekao, czy więcej niż w Millenium. Dla porównania Skok Wołomin jak zbankrutował, to około 2 mld złotych banki się zrzuciły, jako rynek na wypłatę środków z BFG. Dlatego dobre zrozumienie sytuacji dla banków Getin i Idea jest bardzo ważne, bo chodzi o stabilność systemu finansowego w Polsce. Poniżej wykres, który przygotowaliśmy razem z Bartkiem dla zobrazowania sytuacji na rynku depozytów w Polsce:
Spis treści:
- Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: prawie 70 mld złotych depozytów gdy Skok Wołomin miał około 2 mld zł
- Pytanie na Forum Inwestora Profesjonalnego: dlaczego stworzyłem ten wpis
- Fitch obniża rating Getin aż o dwa poziomy z B+ na B-
- Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: rodzaje oceny ratingowej Fitch
- Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować. Jak bank może zbankrutować
- Poznaj biznes bankowy
- Jak procentowo wyglądają poszczególne składniki biznesu bankowego?
- Bankructwo Banku: trzy rodzaje potencjalnych bankrutów
- Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: spadek depozytów za rządów PiS
- Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: aktywa
- Kredyty frankowe
- Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: wnioski
- Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
( dostęp do poszczególnych podtematów po kliknięciu na ich tytuł/link w spisie)
Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować: spadek depozytów za rządów PiS
W powyższej grafice, analizując poszczególne elementy pasywów, można zauważyć kilka ciekawych rzeczy. Między innymi przez pół roku 2018 roku spadły depozyty na kwotę około 2 mld zł. Bartek przygotował dla Nas grafikę, jak zachowywały się wartościowo depozyty w Getin Banku w ostatnich kwartałach:
Jak widzicie na powyższym wykresie. Szczyt na depozytach zbieranych przez Getin nastąpił w 2015 roku. Po czym ludzie zaczęli wycofywać środki z Getin Banku. Jest to okres od kiedy rządzi w Polsce PiS. Nie będę rozwijał tego wątku tutaj, bo nie o tym jest analiza. Tylko zwrócę Wam uwagę na ten fakt, żebyście się zastanowili dlaczego Polacy masowo zaczęli wycofywać środki z Getinu akurat za rządów PiS, może coś ciekawego w tym zakresie zauważycie? Co od tego czasu było głośne w mediach i dlaczego bali się ludzie (możecie pisać w komentarzach).
…
…………………………..
Artykuł zakończony jest poniższym akapitem:
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić? W kwestiach gospodarczych, rozwoju przedsiębiorczości, finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Artykuły powiązane:
◙ polskieradio24.pl: – Jarosław Gowin: nie zatrzymamy prac nad ustawą o przejmowaniu banków
◙ bankier.pl: – aferaKNF: „Plan Zdzisława” – wyjaśniamy co to jest i dlaczego mógł zaistnieć
Jedna odpowiedź do “MS: Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego?”
Eksperci mówią jednym głosem. Pieniądze są bezpieczne więc ja zamierzam zaczekać i obserwować. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Glapinski-W-sensie-stabilnosci-systemu-bankowego-jestesmy-oaza-bezpieczenstwa-4177325.html