Kalendarium: 31 lipca 1944 gen. Tadeusz Komorowski "Bór", dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 31 lipca 1944 gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

31 lipca 2024 | PolskieRadio24.pl | infoBusko.pl Jarosław Kruk 31.07.2023, 31.07.2024 | | 7 komentarzy

O podjęciu walk w stolicy zadecydowano 21 lipca 1944 roku na spotkaniu generałów Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i Tadeusza Pełczyńskiego „Grzegorza”’. Przez kilka następnych dni trwały konsultacje wewnątrz KG AK, której stanowisko przedstawiono następnie Janowi S. Jankowskiemu Delegatowi Rządu na Kraj w celu uzyskania jego akceptacji. informuje portal PolskieRadio24.pl

– O podjęciu walk w stolicy zadecydowano 21 lipca 1944 roku na spotkaniu generałów Tadeusza Komorowskiego „Bora”’, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”’ i Tadeusza Pełczyńskiego „Grzegorza”’ | Samotny powstańczy krzyż na czerniakowskim pobojowisku’ | Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 roku / Foto: NAC’ / źródło: PolskieRadio24.pl’

25 lipca 1944 roku gen. Komorowski wysłał do Londynu depeszę skierowaną do Naczelnego Wodza’ gen. Kazimierza Sosnkowskiego’, w której stwierdzał: „Jesteśmy gotowi w każdej chwili do walki o Warszawę. Przybycie do tej walki Brygady Spadochronowej’ będzie miało olbrzymie znaczenie polityczne i taktyczne. Przygotujcie możliwość bombardowania na nasze żądanie lotnisk pod Warszawą. Moment rozpoczęcia walki zamelduję”.

Tego samego dnia Rada Ministrów wydała uchwałę, w której upełnomocniła Delegata Rządu’ „do powzięcia wszystkich decyzji wymaganych tempem ofensywy radzieckiej, w razie konieczności bez uprzedniego porozumienia się z Rządem”.

Dzień później premier Stanisław Mikołajczyk’ polecił ministrowi spraw wewnętrznych przesłać do kraju informację o tym, że: „Na posiedzeniu Rządu RP zgodnie zapadła uchwała upoważniająca Was do ogłoszenia powstania w momencie przez was wybranym”.

Premier Mikołajczyk, udający się pod koniec lipca na rozmowy ze Stalinem’, liczył, iż ewentualny wybuch powstania w stolicy wzmocni jego pozycję negocjacyjną wobec Sowietów.

>>>  Rzeź Woli była największą masakrą cywili podczas II wojny światowej. Równolegle Niemcy pacyfikowali Ochotę  <<<
○ wprost.pl [05.08.2021]: – W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego doszło do eksterminacji cywili w dzielnicy Wola. Szczyt masakry trwał w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. Równolegle w innej warszawskiej dzielnicy dochodziło do fali masowych pogromów, grabieży i gwałtów, które zyskały miano rzezi Ochoty. Od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia 1944 roku na Woli zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej. Rzezią dowodził SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, nazwany później katem Woli. Ciała ofiar były palone, a osoby, których nie zamordowano trafiły do obozów koncentracyjnych. Rzezi Woli dokonali w dużej mierze żołnierze z dywizji…♂

Opinii premiera nie podzielał Naczelny Wódz’ gen. Kazimierz Sosnkowski’, który uważał, iż w zaistniałej sytuacji, zbrojne powstanie pozbawione jest politycznego sensu i w najlepszym przypadku zmieni jedną okupację na drugą.

W depeszy do gen. Komorowskiego z 25 lipca 1944 roku stwierdzał m.in.: „W obliczu szybkich postępów okupacji sowieckiej na terytorium kraju trzeba dążyć do zaoszczędzenia substancji biologicznej narodu w obliczu podwójnej groźby eksterminacji”. Gen. Sosnkowski, jako Naczelny Wódz, nie podjął jednak jednoznacznej decyzji zabraniającej rozpoczęcia powstania.

31 lipca po południu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” spotkał się z płk Antonim Chruścielem „Monterem”, który przekazał „Borowi” nieprecyzyjną – jak się potem okazało – wiadomość o tym, że… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl

>>  Powstanie Warszawskie 1944. Bilans strat  <<<
○ PolskieRadio.pl [02.10.2021]: – W czasie Powstania Warszawskiego mogło zginąć od 150 do 200 tysięcy Polaków, w tym jedynie 16 tysięcy z nich było żołnierzami.
Raport przygotowany w 2004 roku oszacował straty poniesione przez Warszawę na 45,3 miliarda dolarów
♂


 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “Kalendarium: 31 lipca 1944 gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego”

  1. eH!De pisze:

    Czy ktoś potrafi logicznie i z sensem wyjaśnić po co i komu było potrzebne to powstanie? I co ono dobrego przyniosło?
    Bo że nie miało szans powodzenia to generalicja wiedziała od samego początku. I dzięki powstaniu Warszawa została zrównana z ziemią.
    Więc po raz kolejny ja się pytam: co tu czcić?

  2. do eH!De i innych podobnie myślących pisze:

    Co roku dyskusja nt. zasadności Powstania Warszawskiego.
    Taka kołomyja.

    Proszę poczytać wspomnienia powstańców, bohaterów a dopiero potem się wypowiadać nt. zasadności.

    Nieludzkim i niezrozumiałym był fakt braku pomocy powstańcom ze strony 'wyzwolicieli’ nadchodzących zza prawobrzeżnej Wisły.

    Koniec tematu.

  3. eH!De do olo pisze:

    Nie jestem rodziną ani nie jestem zwolennikiem Konfederacji. Po prostu myślę pragmatycznie.

  4. Zenek pisze:

    Pragmatycznym się jest w teraźniejszości.
    Po 80 latach można być co najwyżej historykiem.

  5. eH!De do Zenka pisze:

    Eee tam, olać to. Zapomnieć i tyle.

  6. giermek pisze:

    doeH!De
    Czcimy pamięć poległych powstańców jak i bestialsko wymordowanej ludności cywilnej Warszawy.
    Jest coś ważniejszego?

  7. Józef Piłsudski pisze:

    Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl