Kalendarium: 30 listopada - Święto liturgiczne Andrzeja Apostoła w Kościele katolickim - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 30 listopada – Święto liturgiczne Andrzeja Apostoła w Kościele katolickim

1 grudnia 2019 | fb Franciszek Rusak 30.11.2019 / Jarosław Kruk 1.12.2019 | | 0 komentarzy

Andrzej Apostołcs. Apostoł Andrej Pierwozwannyj (zm. ok. 62 – 70) – jeden z dwunastu apostołów, według świadectwa Ewangelii Pierwszy Powołany (Protokletos[1]cs. Первозванный) spośród apostołów, rodzony brat św. Piotramęczennikświęty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego. – informuje Wikipedia’.

źródło: FB Franciszek Rusak

Święty Andrzej

Ten apostoł należy do grupy świętych łatwo rozpoznawalnych. Na portrecie przedstawiony jako dostojny starzec o siwych, gładko zaczesanych w tył włosach oraz długich wąsach i dużej, lekko falującej się brodzie. Wysokie czoło i głęboko osadzone oczy świadczą o nieprzeciętnej umysłowości. Ubrany w obszerny płaszcz. Lewą ręką obejmuje krzyż w postaci litery X, na którym został ukrzyżowany głową w dół. Był bratem św. Piotra i także jak on był rybakiem. Wcześniej był uczniem św. Jana Chrzciciela. To jego wybrał Jezus za pierwszego ucznia a on przyprowadził i polecił Jezusowi swego brata Piotra. Po Wniebowstąpieniu Chrystusa głosił Jego naukę w Azji Mniejszej na jej czarnomorskich wybrzeżach u Scytów, w Tracji i Grecji. Tam poniósł śmierć na rozkaz prokonsula Egeasza około 60 r. n.e. w Petras.
Jego relikwie złożone były początkowo w Konstantynopolu a potem przeniesione do Amaldi we Włoszech.

W ikonografii przedstawiony jest z krzyżem X, księgą lub rybą w ręku. Jest patronem rybaków, rycerzy, rzeźników, woziwodów, małżeństw, podróżnych. Orędownik przy braku potomstwa, i chorobach: dyzenterii, kurczach, podagrze i róży. W polskiej tradycji w wigilię św. Andrzeja panny wróżą sobie z wosku przyszłość. Imię Andrzej z greckiego oznacza męski, silny. Imieniny Andrzeja obchodzone są 30 listopada.

Modlitwa: Panie, który kazałeś św. Andrzejowi, Twemu apostołowi, nauczać i rządzić w Twoim Kościele, spraw, abyśmy zawsze mogli liczyć na jego wstawiennictwo u Ciebie. Amen.

Franciszek Rusak

 


Jarosław Kruk: Wszystkiego najlepszego imieninowego dla wszystkich Andrzejów serdecznie życzy infobusko.pl!

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl