Kalendarium: 28 listopada 1896 r. urodził się Arkady Fiedler, polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 28 listopada 1896 r. urodził się Arkady Fiedler, polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego.

28 listopada 2023 | PolskieRadio24.pl | infoBusko.pl Jarosław Kruk 28.11.2022 , 28,11.2023 | | 0 komentarzy

Arkady Fiedler urodził się 28 listopada 1896 roku. Zainteresowanie przyrodą rozbudził w nim w dzieciństwie jego ojciec Antoni. Jako podróżnik zwiedził niemal cały świat. Jego książki należą dziś do klasyki literatury podróżniczej. Na historiach opisanych przez Arkadego Fiedlera wychowały się pokolenia żądnych przygód obieżyświatów. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Mój ojciec nauczył mnie kochać rzeczy, obok których inni ludzie przychodzili obojętnie – mówił Arkady Fiedler w audycji „Mój ojciec i dęby” (PR, 1974)

Marzenia, które stały się rzeczywistością 

Pięcioletniego Arkadego ojciec zabrał na wycieczkę na obrzeża Poznania. Jego dziecięce przeżycie przerodziło się w pasję życiową.

Wyszliśmy na polanę, na której rosła wysoka trawa, wiele barwnych kwiatów i wiele słońca, aż przyjemnie raziło – wspominał Arkady Fiedler w audycji „Biografia dźwiękowa”. – Doznałem na ten widok jakiegoś wstrząsu. Tak silnego i dziwnego, że echo jego pozostało we mnie przez długie lata.

W wieku 20 lat Arkady Fiedler rozpoczął studia filozoficzne i przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego naukę przerwał wybuch I wojny światowej oraz wcielenie do armii niemieckiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brał udział w powstaniu wielkopolskim.

W 1926 roku wydał pierwszą reportażową relację z wyprawy „Przez wiry i porohy Dniestru”. Rok później odbył swoją pionierską wielką podróż do Brazylii. Jego pracą badawczą zainteresowały się muzea i placówki naukowe. W 1933 roku Fiedler spełnił swoje marzenie o wyprawie do Amazonii. Stamtąd przywozi kolejny bestseller „Ryby śpiewają w Ukajali”.

Przygodę przerwała wojna

Kiedy Niemcy w 1939 roku zaatakowali Polskę, Arkady Fiedler przebywał na jednej z wysp Polinezji Francuskiej. Natychmiast podjął decyzję o powrocie do Francji i zaciągnięciu się do armii polskiej. W lutym 1940 roku dotarł ze swoim oddziałem do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał lotników walczących w bitwie o Anglię. Zebrany materiał posłużył mu do napisania słynnej książki o ich losach pt. „Dywizjon 303”.

Jeszcze w czasie wojny, w 1943 roku… – cały artykuł i wywiad z Arkadym Fiedlerem na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 27 listopada 1875 urodził się Władysław Orkan – pisarz, poeta, reportażysta i dramatopisarz tworzący w okresie Młodej Polski. Zasłynął opisami gorczańskich krajobrazów i góralskiej rzeczywistości przełomu wieków.

Kalendarium: 3 stycznia 1945 r. zmarł Antoni Ferdynand Ossendowski – autor najbardziej zakazanej w ZSRR książki pt. „Lenin”

Kalendarium: 11 grudnia 1918 urodził się Aleksandr Sołżenicyn. Autor  Archipelagu GUŁag, wielki pisarz, laureat Nobla

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl