Kalendarium: 26 sierpnia 1943 r. oddział NSZ pod dowództwem "Tarzana" likwiduje niemieckiego generała - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 26 sierpnia 1943 r. oddział NSZ pod dowództwem „Tarzana” likwiduje niemieckiego generała

27 sierpnia 2023 | Romuald Rzeszutek / facebook | infoBUsko.pl Jarosław Kruk 27.08.2023 | | 0 komentarzy

Kadr z realizacji filmu o wachmistrzu Tomaszu Wójciku „Tarzanie” – fot. Piotr Derlik

26 sierpnia 1943 r. w zasadzce pod Ożarowem zginął niemiecki „demokrata” dowódca 174 Dywizji Pancernej generał-porucznik Kurt Renner, wraz z eskortą składającą się z dwóch oficerów i pięciu żołnierzy Waffen-SS. Był to najwyższy rangą generał niemiecki zastrzelony przez polskie podziemie! Nie żal go nam.

Zasadzka została przygotowana przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana”. „Tarzan”, urodzony w 1908 r. w Zawichoście, walczył później w oddziałach mjr Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta„. Po zakończeniu II wojny światowej i rozpoczęciu okupacji Polski przez komunistów poszukiwany przez UB przedostał się z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Zamieszkał w USA u swojej ciotki. Zginął 8 lipca 1951 r. w tajemniczych okolicznościach w Chicago w USA. Wg różnych źródeł zastrzelony przez dwóch mężczyzn śledzących jego samochód lub zasztyletowany i zrzucony ze skarpy do jeziora Michigan k. Chicago.

PS. Niedawno powstał film dokumentalny pt. „Tarzan – ułan z Zawichostu”, zrealizowany przez Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci.
PS zdjęcie kolorowe Piotra Derlika z realizacji filmu o „Tarzanie”

Cześć i Chwała Bohaterom!

* * *

* * *

◙ Linki zewnętrzne:

– Wikipedia: wachmistrz Tomasz Wójcik „Tarzan”

Radio Kielce: „Tarzan” upamiętniony przez Ostrowieckich Patriotów

RK: Prochy wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana” wrócą na ojczystą ziemię

Kalendarium: z 4 na 5 sierpnia 1945 r. oddział Antoniego Hedy „Szarego” rozbił więzienie UB w Kielcach uwalniając kilkuset więźniów

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl