Kalendarium: 24 sierpnia 1736 r. urodził się Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego i jeden ze współautorów Konstytucji 3 maja. Wzór uczciwego polityka w dobie rozbiorów - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 24 sierpnia 1736 r. urodził się Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego i jeden ze współautorów Konstytucji 3 maja. Wzór uczciwego polityka w dobie rozbiorów

24 sierpnia 2023 | PolskieRadio.pl 24.08.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 24.08.2023 | | 0 komentarzy
Małachowski był wzorem męża stanu w trudnym momencie upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz upadku moralności ówczesnych polityków. – To był człowiek uczciwy i z charakterem, w czasach, kiedy uczciwości i charakteru nie starczało uczestnikom życia politycznego – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Polskiego Radia z 2001 roku. – informuje 24.08.2023 portal PolskieRadio.pl

Stanisław Bartłomiej Ludwik Małachowski herbu Nałęcz (ur. 24 sierpnia 1736 w Końskich, zm. 29 grudnia 1809 w Warszawie) – hrabia na Końskich i Białaczowie, prezes Senatu Księstwa Warszawskiego w latach 18071809, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego w 1809 roku, stały przedstawiciel stanów w Straży Praw, starosta sądecki w okresie 1755–1784, marszałek konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałek Sejmu Czteroletniego w 1788, referendarz wielki koronny w okresie 1780–1792, podstoli koronny w 1779, marszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1775 roku….[♂Wikipedia]

24 sierpnia 1736 roku urodził się Stanisław Małachowski’, marszałek Sejmu Wielkiego i jeden ze współautorów Konstytucji 3 maja. Należał do jednych z najbardziej szanowanych obywateli Księstwa Warszawskiego, tych, którzy desperacko próbowali ocalić niepodległość Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Polski Arystydes

Stanisław Małachowski pochodził ze znaczącego rodu magnackiego osiadłego na dobrach ziemskich w Końskich. W młodości rozpoczął karierę wojskową i przez krótki czas służył jako rotmistrz chorągwi pancernej, szybko jednak doszedł do wniosku, że lepiej przysłuży się krajowi jako polityk.

Swoją karierę w służbie publicznej rozpoczął od objęcia posady starosty sądeckiego. W 1764 roku został posłem na sejm koronacyjny, który obrał na królewski tron Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Stanisław Małachowski dał się poznać przede wszystkim jako rzetelny i uczciwy administrator sądownictwa. Już w 1764 roku wszedł w skład Asesorii Koronnej, a po kilku latach został marszałkiem Trybunału Głównego Koronnego.

– Jednak nie bez powodu zyskał sobie przydomek polskiego Arystydesa i to w czasach, kiedy można było postawić wiele zarzutów wymiarowi sprawiedliwości w Rzeczpospolitej Obojga Narodów – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Andrzeja Sowy.

Arystydes był starożytnym ateńskim politykiem, który zapisał się na kartach historii jako wyjątkowo uczciwy urzędnik. To porównanie pokazuje jak bardzo Małachowski był ceniony przez sobie współczesnych.

Aż do czasu obrad Sejmu Wielkiego pozostawał na uboczu wielkiej polityki. Cieszył się jednak szacunkiem Stanisława Augusta, o czym świadczyło chociażby to, że Małachowski był hojnie obdarowywany królewskimi odznaczeniami – Orderem Orła Białego oraz Orderem świętego Stanisława.

W 1788 roku został wybrany… – cały artykuł i audycje radiowe na źródłowej stronie PolskieRadio.pl



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 4 listopada 1889 zmarł Tytus Chałubiński, lekarz który darował Polakom Tatry

Kalendarium: 3 października 1924 r. zmarł hrabia Władysław Zamoyski – człowiek, który uratował polskie Tatry

bcpl: Poseł Michał Cieślak, Burmistrz Waldemar Sikora zapraszają na wydarzenia w Busku-Zdroju (video) | JKR: Sto lat temu Port w Gdyni wybudowano w 2 lata, a w Busku, w XXI w., stadion modernizowano 5 lat…

bcpl: Buskie Dożynki 2023: Hołd dla Rolników i lokalnej tradycji (foto/wkrótce video) | JKR: 10 milionów wydane, a trybuny puste…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl