Kalendarium: 22 czerwca 1960 r. powstał grupa Czerwono-Czarni - pierwszy polski zespół bigbitowy - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 22 czerwca 1960 r. powstał grupa Czerwono-Czarni – pierwszy polski zespół bigbitowy

22 czerwca 2020 | | | 0 komentarzy

22 czerwca – kolejna ważna data w historii polskiego rocka – tego właśnie dnia, 60 lat temu, w roku 1960 powstała słynna grupa bigbitowa – Czerwono-Czarni. Ten polski bigbit lub inaczej big-beat był taką naszą odpowiedzią na zachodni rock and roll. Jak bardzo ceniony był ten zespół, niech świadczy fakt, że to właśnie Czerwono-Czarni „grali support” przed dwoma słynnymi koncertami Rolling Stonesów w warszawie, w Sali Kongresowej. – informuje portal PolskieRadio24.pl 

Oznaczał on trochę „mocniejsze uderzenie” w nurcie muzyki młodzieżowej. Niestety, władza ludowa i panujące obyczaje, także te w rozgłośniach radiowych, nie pozwalały na przeniesienie tych zachodnich obyczajów do Polski. Stąd nasza muzyka była bardziej pop rockiem… oczywiście z wieloma odniesieniami do rockandrollowych czy rhythmandbluesowych rytmów.

Pierwszy skład

Ten pierwszy polski zespół bigbitowy powstał w Gdańsku. Archiwum Polskiego Rocka tak opisuje to wydarzenie: „Zespół powstał z inicjatywy Franciszka Walickiego przy gdańskim „Jazz Clubie”, wykorzystując w nazwie jego barwy – kolory czarny i czerwony. W założeniu miał być kontynuacją rozwiązanego w 1959 zespołu „Rhythm and Blues”. Pierwszy skład tworzyli: Przemysław Gwoździowski – saksofon, Wiesław Bernolak – gitara, Zbigniew Wilk – fortepian, Wiesław Damięcki – kontrabas, Ryszard Żuk – perkusja, a śpiewali wówczas: Marek Tarnowski, Andrzej Jordan i Janusz Godlewski”.

Co ciekawe, wtedy wiele zespołów czerpało z tradycji jazzowych – może też dlatego, że jazz w Polsce był wcześniej i śmielej „dopuszczany do głosu”.

Chcąc zachować jakąkolwiek chronologię kolejnych składów grupy, nie jesteśmy w stanie podać rzeczywistego jednego zespołu. Jak pisze Marcin Jacobson w „Jazz Forum”:

„Zespół był prawdziwym inkubatorem dla młodych artystów, którzy tutaj zaczynali swą estradową karierę, m.in. Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Maciej Kossowski, Jacek Lech, Wojciech Skowroński, Toni Keczer, Seweryn Krajewski, Janusz Koman, Ryszard Poznakowski. W sumie, na przestrzeni lat, w zespole występowało przeszło 70 muzyków, którzy później przez wiele lat nadawali ton naszej muzyce rozrywkowej”.

Polska era bigbitu

Jednak kontakt z ich przebojami był głównie na koncertach i różnych mniejszych, klubowych występach. Wzmiankę o pierwszym występie podaje Jacobson, dorzucając kilka istotnych informacji o ich przebojach: „Debiut Czerwno-Czarnych, który miał miejsce 23 lipca 1960 r. w Klubie Studentów Wybrzeża Żak, rozpoczął na polskiej estradzie erę bigbitu, który był „naszą odpowiedzią” na rock’n’rollowe szaleństwo Zachodu”.

Czerwono-Czarni w ciągu 16 lat działalności wylansowali kilkadziesiąt, pamiętanych do dzisiaj przebojów – „Agatko pocałuj„, „Bądź dziewczyną z moich marzeń„, „Biedroneczki są w kropeczki„, „Był taki ktoś„, „Chłopiec z gitarą„, „Dwudziestolatki„, „Dżinsy – spodnie„, „Jedziemy autostopem„, „Lucille„, „Malowana lala„, „Mały Książę„, „Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży„, „O Jimmy Joe„, „O mnie się nie martw„, „Rudy rydz„, „Siedemnaście milionów„, „Trzynastego i wiele, wiele innych„.

Zespół często występował na… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

Wikipedia: – Czerwono-Czarni

 

 

○  grafika tytułowa : źródło: olx.pl

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 14 marca 1953 roku na świat przyszedł bard Ponidzia Wociech Belon

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl