Kalendarium: 20 września 1942 roku powstała druga największa polska partyzancka organizacja zbrojna - Narodowe Siły Zbrojne - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 20 września 1942 roku powstała druga największa polska partyzancka organizacja zbrojna – Narodowe Siły Zbrojne

20 września 2019 | Histmag.org Rafał Łatka 2012-09-20 / Jarosław Kruk 20.09.2019 | | 0 komentarzy

77 lat temu utworzono Narodowe Siły Zbrojne – drugą największą polską partyzancką organizację zbrojną. Pierwszy rozkaz, nr 1/42, wydano właśnie 20 września 1942 roku.

źródło: fb

Narodowe Siły Zbrojne – jak informuje Wikipedia – to polska konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca w latach 1942–1947, licząca w szczytowym okresie rozwoju około 75 tys. ludzi. W czasie okupacji niemieckiej walczyła z Niemcami i zwalczała Gwardię Ludową, Armię Ludową i partyzantkę radziecką, oraz bandy rabunkowe, a w okresie późniejszym brała udział w powstaniu antykomunistycznym walcząc przeciw Armii Czerwonej, NKWD, formacjom Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i in.) i ludowego Wojska Polskiego.

Historia NSZ – jak pisze Rafał Łatka na stronie Histmag.org – była (i ciągle niestety jest) nieznana przeważającej części społeczeństwa. Jeśli przeciętny człowiek usłyszał już o tej organizacji, otrzymywał informacje niezwykle odbiegające od rzeczywistej jej historii, pełne krzywdzących i nieprawdziwych opinii. Jakie więc były jej losy? Czy temat ten jest obecny w badaniach naukowych? Jakie miejsca zajmuje i zajmować powinny NSZ w polskiej pamięci zbiorowej? NSZ powstały we wrześniu 1942 r., jednocząc część organizacji o charakterze narodowym.

NSZ powstały z połączenia dwóch innych wojskowych organizacji konspiracyjnych: Związku Jaszczurczego i części Narodowej Organizacji Wojskowej. Dołączyło do nich także, w całości lub w części, około kilkunastu innych prawicowych organizacji podziemnych. Celem formacji, podobnie jak o wiele bardziej znanej Armii Krajowej, była walka z okupantem w imię Polski i Polaków. Pod wieloma istotnymi względami jednak się od niej różniła. Przede wszystkim, była organizacją zrzeszającą ludzi o określonym światopoglądzie i wizji Polski. Cechował ją ponadto silny antysanatyzm, przejawiający się w częstej krytyce postępowania władz II RP na arenie międzynarodowej. Nie dzieliła także, jak to było w przypadku AK, okupantów na ,,lepszego” i ,,gorszego”, ale od momentu swojego powstania za głównego wroga uznawała zarówno Niemców, jak i Związek Sowiecki.

 

Narodowe Siły Zbrojne – historia i dorobek
W pierwszym rzędzie zauważyć należy, że historia NSZ była (i ciągle niestety jest) nieznana przeważającej części społeczeństwa. Jeśli przeciętny człowiek usłyszał już o tej organizacji, otrzymywał informacje niezwykle odbiegające od rzeczywistej jej historii, pełne krzywdzących i nieprawdziwych opinii. Pierwotnym źródłem tych zniekształceń była propaganda komunistyczna, która nazywała NSZ organizacją faszystowską, współpracującą ramię w ramię z nazistami. Zakłamywanie historii tej organizacji nie skończyło się jednak w 1989 r.

Mimo przeszło dwudziestu lat, jakie minęły od Jesieni Ludów i upadku Związku Sowieckiego, w dalszym ciągu wiedza o Narodowych Siłach Zbrojnych wśród laików jest praktycznie żadna. Dodać należy, że i wśród historyków nie jest ona zbyt wielka i pełna nieprawdziwych sądów i opinii, nieopartych o badania źródłowe. Jednym z jej ostatnich przykładów może być choćby wyrażona przez prof. Pawła Machcewicza opinia, że NSZ nie należy stawiać na równi z AK, połączona z oskarżeniem tej organizacji o faszyzowanie. Istnieje słaba wiedza na temat NSZ. Z tej niewiedzy, dotykającej również historyków, biorą się nieuprawnione oceny i sądy – stwierdził w komentarzu do tej wypowiedzi prof. Jan Żaryn.

Zasadnicze cele organizacji sformułowano… – cały artykuł na źródłowej stronie Histmag.org po kliknięciu na link

Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

 

◙ Podobne informacje:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl