Kalendarium: 20 maja – ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
Bez pszczół nie byłoby ludzi. To nie tylko producenci miodu, ale również – poprzez zapylanie – kluczowe ogniwo w produkcji żywności. Według ONZ pszczoły zapylają 70 ze 100 roślin uprawnych zapewniających ludzkości 90 proc. żywności. Ogółem jedna trzecia żywności spożywanej przez człowieka jest bezpośrednio zależna od zapylania przez pszczoły.
W dniu 20 maja br. już po raz trzeci na całym świecie świętowany był Światowy Dzień Pszczół – informuje portal SadyOgrody.pl . Dzień ten został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.
Światowy Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Jednocześnie należy pamiętać, że pszczoła miodna jest jednym z wielu owadów zapylających. W Polsce żyje blisko 500 gatunków pszczół m.in. trzmiele, pszczoły murarki, miesierki, makatki. Zapylaniem roślin zajmują się również niektóre muchówki, chrząszcze, osowate, motyle i inne owady.
W tym momencie warto również pamiętać, że ochrona pszczół i innych owadów zapylających przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami przez producentów rolnych jest wielką troską Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
>>> PIORiN: BEZPIECZEŃSTWO PSZCZÓŁ JEST BARDZO WAŻNE! <<<
– Jeśli pszczoły znikną, człowiekowi pozostaną cztery lata życia – tak powiedział niegdyś Albert Einstein. Bez pszczół nie byłoby ludzi. To nie tylko producenci miodu, ale również – poprzez zapylanie – kluczowe ogniwo w produkcji żywności. A jednak pszczołom grozi wielkie niebezpieczeństwo. Jak można im pomóc? – informuje portal Radia Maryja i TV Trwam
Pszczołom pomóc może każdy z nas. Wystarczy zasiać w swoim ogrodzie albo na balkonie rośliny miododajne. Warto też wybierać ekologiczne produkty. Pasieki coraz częściej można spotkać w miastach – mówił pszczelarz Zbigniew Pęcak
– Pszczoły, które są w miastach, są to pszczoły łagodne. Pszczoły nie rojące się. Są one pod opieką wykwalifikowanych pszczelarzy – powiedział Zbigniew Pęcak.
Ze względu na zmiany cywilizacyjne pszczoły są zagrożone.
– Środowisko stało się coraz mniej atrakcyjne dla pszczół. Monokultury, chemia, wycinanie, wypasanie dlatego akcja ONZ – Światowy Dzień Pszczoły, by zwrócić uwagę społeczeństwu, że ta pszczoła jest bardzo potrzebna – wskazał pszczelarz Janusz Kasztelewicz.
Pszczoły zapewniają nie tylko słodki miód i inne zdrowe produkty. Ogrywają ważną role w zapylaniu roślin, mimo to, co roku giną tysiące tych małych owadów, głównie przez… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Maryja – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Pszczoła miodna (Apis mellifera) – gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny pszczołowatych (Apidae).
Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem i zapylają rośliny owadopylne (np. drzewa owocowe, rzepak). Rośliny, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu są nazywane miododajnymi. Do produktów pszczół miodnych należą: miód, wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli i pierzga. Pszczoła unosi się w powietrzu dzięki pracy dwóch par skrzydeł zbudowanych z przezroczystej błony. Na trzeciej parze odnóży znajdują się koszyczki służące do przenoszenia pyłku. Narządy rozrodcze samic uległy modyfikacji, w której wyniku powstał narząd obronny – żądło. Znajduje się ono na końcu odwłoka i może zostać przez zagrożonego owada wprowadzone do ciała innego zwierzęcia. Żądlenie bezkręgowców o miękkim ciele nie przynosi żądlącej pszczole większych szkód, natomiast użądlenie większego zwierzęcia (kręgowca) kończy się śmiercią pszczoły. [link]
◙ Podobne informacje:
eM: Pszczoły w wielkim mieście – w Kielcach 14.06, niebawem w Busku też [AKTUALIZACJA]
AF: Kto nie lubi tego gęstego, słodkiego produktu. Czy będziemy krainą miodem płynącą?