Kalendarium: 18 listopada 1655 r. rozpoczęło się oblężenie Jasnej Góry. Potop szwedzki powstrzymało częstochowskie sanktuarium | Czy wiesz, że: o. Augustyn Kordecki przeor Jasnej Góry, wcześniej, przez trzy lata kierował zgromadzeniem paulinów w Pińczowie?
– Ogromną rolę w odpieraniu wroga, nie tylko militarną, ale również moralną, odegrał klasztor na Jasnej Górze z jego przeorem Augustynem Kordeckim, paulinami i innymi obrońcami twierdzy – mówiła w Polskim Radiu prof. historii Teresa Chynczewska-Hennel. Siły polskie liczyły 160 żołnierzy, 50 puszkarzy, 20 szlachciców i 70 zakonników i były nieporównywalnie mniejsze niż szwedzkie z około 3200 żołnierzami. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Geneza potopu szwedzkiego
Rozejm ze Szwecją miał obowiązywać do roku 1661 na mocy układu pokojowego zawartego w Sztumskiej Wsi kilkanaście lat wcześniej. Dlatego w 1655 roku nie obawiano się najazdu szwedzkiego. Szwedzi wykorzystali słabość Rzeczpospolitej targanej wojnami z Kozakami i Moskwą.
Przyczyn wybuchu wojny było wiele, m.in. stosunki Polski ze Szwecją układały się bardzo źle po tym, jak wygasła na tronie szwedzkim polska linia Wazów. Punktem spornym pozostawały wciąż Inflanty.
W lecie 1655 roku armie szwedzkie w dwóch kolumnach wkroczyły do Rzeczpospolitej♂.
Zwycięski pochód Szwedów
– Pierwsze miesiące były jednym pasmem zwycięstw Szwedów – podkreśliła prof. Chynczewska-Hennel. Pod Ujściem wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i kaliski Andrzej Grudziński oddali się pod protekcję Karola Gustawa, króla Szwecji. Hetman Janusz Radziwiłł i jego brat Bogusław zawarli w Kiejdanach układy ze Szwedami, które przekreślały unię polsko-litewską. Były to przedsięwzięcia nielegalne, traktowane jako zdrada Rzeczpospolitej.
Czy wiesz, że:
- Pińczów, widok z Góry Św.Anny – centrum, kościół farny pw. św. Jana Ewangelisty i zabudowania dawnego klasztoru paulinów, dziś Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, „Belweder” / fot. Jarosław Kruk♂
- Tympanon z herbem pierwszego polskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, wieńczy portal zdobiący wejście do dawnego klasztoru ojców paulinów, ♂ / fot. Jarosław Kruk
- Tablica pamiątkowa na zachodniej ścianie budynku dawnego klasztoru paulinów w Pińczowie♂ / fot. Jarosław Kruk
***
Szwedom podporządkowywały się sukcesywnie kolejne jednostki wojsk polskich. – Bez walki padła Warszawa, jedynie Kraków, którego bronił Stefan Czarniecki, stawiał opór, ale skapitulował po trzech tygodniach. Najeźdźcy zajęli Rzeczpospolitą szybko jak potop, ale równie szybko zaczęli tracić poparcie szlachty. Stało się tak, bo Szwedzi przeszli przez tereny polskie, paląc, grabiąc, niszcząc i łamiąc wszelkie prawa – wyjaśniała prof. Teresa Chynczewska-Hennel.
Pierwsi do walki z wrogiem stanęli chłopi i mieszczanie, do których dołączała szlachta. Broniło się Podkarpacie, Zamość, Lwów, Gdańsk, Malbork. Król Jan Kazimierz schronił się wraz z rodziną na Śląsku i stamtąd wezwał naród do walki przeciwko Szwedom. Na wieść o patriotycznym zrywie wrócił w grudniu 1655 roku do kraju.
Jasna Góra
18 listopada 1655 Szwedzi rozpoczęli oblężenie klasztoru jasnogórskiego♂. Przeor♂ klasztoru paulinów ksiądz Augustyn Kordecki♂ na początku listopada 1655 roku przezornie… – cały artykuł i nagrania na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
Podobne informacje:
I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05
I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 18 listopada 1655 r. rozpoczęło się oblężenie Jasnej Góry. Potop szwedzki powstrzymało częstochowskie sanktuarium | Czy wiesz, że: o. Augustyn Kordecki przeor Jasnej Góry, wcześniej, przez trzy lata kierował zgromadzeniem paulinów w Pińczowie?”
Szwedzi odeszli bo został podpisany rozejm a konkretnie chodziło o uznanie za króla Polski Gustawa Adolfa. Inaczej by nie odeszli i jeszcze mogliby zburzyć naszą Jasną Górę. Oni byli wtedy potęgą militarną. Czytałem kiedyś na ten temat i są dokumenty w zamku królewskim w Sztokholmie na ten temat,ale tego się nie pokazuje.