Kalendarium: 17 stycznia 2004 r. zmarł Czesław Niemen. "I nie żal nic i żal tak wiele"... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 17 stycznia 2004 r. zmarł Czesław Niemen. „I nie żal nic i żal tak wiele”…

19 stycznia 2020 | Romuald Rzeszutek 16.01.2020 / PolskieRadio24.pl 17.01.2020 / Jarosław Kruk 18.01.2020 | | 4 komentarze

16 lat temu w Warszawie zmarł śp.Czesław Niemen. Naprawdę nazywał się Czesław Wydrzycki, urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach (dzisiaj Białoruś). Wujkiem Czesława Niemena był Żołnierz Wyklęty Niezłomny kpt Jan Borysewicz „Krysia”/”Mściciel”, kawaler Orderem Virtuti Militari, poległy w walce z NKWD 21 stycznia 1945 w bitwie pod Kowalkami k. Naczy (obecnie Białoruś).
Cześć Jego Pamięci!przypomniał na swojej fb’stronie Romuald Rzeszutek

W jednej ze swoich piosenek napisał: „Wstyd mi za tych, co nie mając wstydu zapomnieli, że u kresu groby nas zrównają”. Dzisiaj mija 16. rocznica śmierci Czesława Niemena, jednego z najważniejszych i najwybitniejszych muzyków w Polsce. – poinformował 17.01.2020 r. portal PolskieRadio24.pl

Śpiewał, pisał teksty, komponował, grał na wielu instrumentach. „Sen o Warszawie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Płonie stodoła”, „Pod papugami”, „Mimozami jesień się zaczyna” to piosenki zapisane złotymi zgłoskami w powojennej historii polskiej muzyki.

Piosenka-manifest

Ponadczasowy „Dziwny jest ten świat” jest utworem do dziś towarzyszącym wielu trudnym chwilom, jakie Polacy przeżywają jako naród. Były protest songiem w czasie studenckich strajków w 1968 roku. Po raz pierwszy Czesław Niemen zaprezentował ją w 1967 roku na festiwalu w Opolu. Rozmawiał z nim wtedy dziennikarz radiowej Trójki Piotr Kaczkowski.

– Nigdy nie zastanawiamy się nad tym, że możemy się zabijać słowami. Tu jest taki tekst „często zdarza się, że ktoś słowem złym zabija tak jak nożem”. A jednocześnie jest to manifest, wiara w ludzi. O tym mówi ostatnie zdanie „nadszedł już czas, najwyższy czas nienawiść zniszczyć w sobie” – mówił Czesław Niemen. – Od tego się zaczyna, że ludzie między sobą zaczynają się nienawidzić, a później wojują na większą skalę. Chciałem połączyć sugestywną muzykę z mocnym tekstem i myślę, że mi się to udało – dodał.

31 lat później, w 1999 roku, w ostatnim wywiadzie dla Polskiego Radia Czesław Niemen mówił: – Wszystko wokół mnie jest takie niepojęte, nie można tego nie dostrzec. To jest coś, co wyzwala zachwyt. Pracuję nad taką piosenką, która będzie miała tytuł „Piękny jest ten świat”, ale to nie będzie szlagier. Będzie to tylko określenie w sposób lapidarny, tak jak w tym dziwnym świecie napisałem, że człowiek nie odkrył świata, nie odkrył jeszcze jego piękna, dlatego bezmyślnie postępuje. To jest takie przesłanie – dodał.

Debiutował na scenie początku lat sześćdziesiątych. Był wokalistą big bitowego zespołu Niebiesko-Czarni.

– Dla mnie to było objawienie – mówił o poznaniu Niemena w latach 60. Michał Urbaniak, muzyk jazzowy. Wspominał w Polskim Radiu w 2014 roku, że po latach przeglądał jego repertuar w poszukiwaniu piosenek, które mógłby zaaranżować na nowo na jubileusz Niemena. – Jak się okazuje, większość tych utworów bez Czesława nie istnieje. To jest on, tylko on i bardzo on – mówił Michał Urbaniak.

Nazywał się Czesław Wydrzycki

Właściwie nazywał się Czesław Juliusz Wydrzycki. Urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Grodna, na dzisiejszej Białorusi. Cała jego rodzina była bardzo muzykalna. Ojciec grał w zespole muzycznym założonym przed wojną w miejscowym domu kultury, a matka z siostrami śpiewały w chórze kościelnym. Chodził do rosyjskiej szkoły. Polskiego uczył się z książek, jakie miał w domu.

Rodzina Wydrzyckich wyjechała ze Związku Radzieckiego w… – cały artykuł i archiwalne wywiady z artystą na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po klikięciu na link

 

4  Wikipedia: – Czesław Niemen

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Kalendarium: 17 stycznia 2004 r. zmarł Czesław Niemen. „I nie żal nic i żal tak wiele”…”

  1. z Dolnego Śląska pisze:

    Nawet córce (Natalii), nie udaje się dorównać ojcu.

  2. czyteln. z W-ia pisze:

    https://youtu.be/xdQciKKhHVk

    Wspominają Cz. Niemena (sentymentalne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl