Kalendarium: 17 sierpnia 1991 z Uniwersytetu Warszawskiego wysłano pierwszą internetową wiadomość. Rozpoczęła się w Polsce nowa @era - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 17 sierpnia 1991 z Uniwersytetu Warszawskiego wysłano pierwszą internetową wiadomość. Rozpoczęła się w Polsce nowa @era

17 sierpnia 2024 | PolskieRadio24.pl 17.08.2020 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 18.08.2020 | 17.08.2023 | | 4 komentarze

17 sierpnia 1991 r. Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność i wysłał pierwszą internetową wiadomość. Odebrano ją w Kopenhadze. Połączenie trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Internet w Polsce ma 29 lat. / fot: Bernd Schwabe; Wikipedia

– Mówi się, że był to pierwszy e-mail. Ale tak naprawdę to nie była żadna wiadomość, tylko połączenie kabelków, dzięki którym udało nam się nawiązać kontakt z Uniwersytetem Kopenhaskim – mówił Pietrak w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Połączenie trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze.

Kilka miesięcy poźniej 20 grudnia 1991 roku podłączone zostały do internetu pierwsze komputery w Polsce. Znajdowały się w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską.

Nie byliśmy wcale zapóźnieni

Internet powstał w latach 80. XX wieku na potrzeby CERN, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii, jako jego wewnętrzna sieć. Pierwsza firma komercyjna pojawiła się online dopiero w sierpniu 1991 roku. A wtedy do sieci podłączyła się także Polska.

Uruchomienie internetu w Polsce kosztowało 435 mln starych złotych, czyli 43,5 tys. Taką dotację dostali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego od Komitetu Badań Naukowych, aby połączyć sieci z kilku różnych uczelni i podłączyć je do sieci istniejącej zagranicą. Tak powstał polski internet. W styczniu 1992 roku w Polsce było 2 tys. internautów. Do 1994 roku polski internet był prawie wyłącznie siecią akademicką. Jedynym operatorem internetu w Polsce była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Od portali informacyjnych do społecznościowych

W 1995 roku na Politechnice Gdańskiej czterech młodych naukowców, Leszek Bogdanowicz, Damian Woźniak, Marek Borzestowski i Jacek Kawalec, utworzyło katalog ciekawych internetowych adresów. Tak powstała…– cały artykuł i audycje o początkach internetu w Polsce, na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

○ grafika tytułowa – źródło Wikipedia

 

Polskie Radio Czwórka [17.08.2020]: – Czy potrafimy jeszcze być offline?

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 25 stycznia – Dzień kryptologii – Polacy złamali szyfr „Enigmy”, ocalili 30 milionów ludzi

Kalendarium: 23 grudnia 1948 r. w Gmachu Fizyki Doświadczalnej w Warszawie postanowiono zbudować matematyczną maszynę cyfrową – komputer

Kalendarium: 21 lutego 2010 zmarł Jacek Karpiński, pionier współczesnej informatyki, twórca pierwszego mikrokomputera, polski Steve Jobs i Bill Gates w jednej osobie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Kalendarium: 17 sierpnia 1991 z Uniwersytetu Warszawskiego wysłano pierwszą internetową wiadomość. Rozpoczęła się w Polsce nowa @era”

  1. Łukasz Nowak pisze:

    Choć Internet w Polsce ma 29 lat to w UMiG Busko-Zdrój w niektórych wydziałach jakby jeszcze średniowiecze, a dokładniej to epoka papieru pisanego.

    Niestety, choć zewsząd zachęca się interesantów do załatwiania spraw zdalnie, to w buskim UMiG w znacznej mierze nie ma możliwości załatwiania spraw przez pocztę elektroniczną.
    O ile w MPGK, ZUK, czy w BSCK korespondencja elektroniczna jest honorowana, o tyle w samym UMiG bywa z tym różnie.

    Chlubnym wyjątkiem w buskim ratuszu jest wydział PKS (promocji i komunikacji społecznej, którego pracownice zareagowały na moje maile i top nawet szybko. Diametralnie inaczej wygląda sytuacja w wydziale drogownictwa (RSID). Tam zupełnie została zignorowana moja korespondencja mailowa sprzed kwartału(!) zaś gdy zwróciłem się pisemnie, to dopiero po miesiącu otrzymałem odpowiedź nawet nie o załatwieniu sprawy, a dopiero z obietnicą załatwienia sprawy.

  2. do powyżej pisze:

    Wystarczy spojrzeć, jakich mamy bezradnych i gburmistrza. To niby urząd ma być inny?
    Jaki pan, taki kram.

  3. Internauta pisze:

    W latach 90-tych Internet jawił się jako przestrzeń wolności.
    Niestety, współcześnie to w znacznej mierze przestrzeń zniewolenia. Monopoliści: facebook, yt, google mają coraz śmielsze zapędy cenzorskie.

  4. do Internauty pisze:

    To przez lenistwo i głupotę ludzi cyberkorpy wypaczyły nam Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl