Kalendarium: 17 sierpnia 1991 z Uniwersytetu Warszawskiego wysłano pierwszą internetową wiadomość. Rozpoczęła się w Polsce nowa @era
17 sierpnia 1991 r. Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność i wysłał pierwszą internetową wiadomość. Odebrano ją w Kopenhadze. Połączenie trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze. – informuje portal PolskieRadio24.pl
– Mówi się, że był to pierwszy e-mail. Ale tak naprawdę to nie była żadna wiadomość, tylko połączenie kabelków, dzięki którym udało nam się nawiązać kontakt z Uniwersytetem Kopenhaskim – mówił Pietrak w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.
Połączenie trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze.
Kilka miesięcy poźniej 20 grudnia 1991 roku podłączone zostały do internetu pierwsze komputery w Polsce. Znajdowały się w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską.
Nie byliśmy wcale zapóźnieni
Internet powstał w latach 80. XX wieku na potrzeby CERN, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii, jako jego wewnętrzna sieć. Pierwsza firma komercyjna pojawiła się online dopiero w sierpniu 1991 roku. A wtedy do sieci podłączyła się także Polska.
Uruchomienie internetu w Polsce kosztowało 435 mln starych złotych, czyli 43,5 tys. Taką dotację dostali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego od Komitetu Badań Naukowych, aby połączyć sieci z kilku różnych uczelni i podłączyć je do sieci istniejącej zagranicą. Tak powstał polski internet. W styczniu 1992 roku w Polsce było 2 tys. internautów. Do 1994 roku polski internet był prawie wyłącznie siecią akademicką. Jedynym operatorem internetu w Polsce była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Od portali informacyjnych do społecznościowych
W 1995 roku na Politechnice Gdańskiej czterech młodych naukowców, Leszek Bogdanowicz, Damian Woźniak, Marek Borzestowski i Jacek Kawalec, utworzyło katalog ciekawych internetowych adresów. Tak powstała…– cały artykuł i audycje o początkach internetu w Polsce, na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
○ grafika tytułowa – źródło Wikipedia
► Polskie Radio Czwórka [17.08.2020]: – Czy potrafimy jeszcze być offline?
◙ Podobne informacje:
4 odpowiedzi na “Kalendarium: 17 sierpnia 1991 z Uniwersytetu Warszawskiego wysłano pierwszą internetową wiadomość. Rozpoczęła się w Polsce nowa @era”
Choć Internet w Polsce ma 29 lat to w UMiG Busko-Zdrój w niektórych wydziałach jakby jeszcze średniowiecze, a dokładniej to epoka papieru pisanego.
Niestety, choć zewsząd zachęca się interesantów do załatwiania spraw zdalnie, to w buskim UMiG w znacznej mierze nie ma możliwości załatwiania spraw przez pocztę elektroniczną.
O ile w MPGK, ZUK, czy w BSCK korespondencja elektroniczna jest honorowana, o tyle w samym UMiG bywa z tym różnie.
Chlubnym wyjątkiem w buskim ratuszu jest wydział PKS (promocji i komunikacji społecznej, którego pracownice zareagowały na moje maile i top nawet szybko. Diametralnie inaczej wygląda sytuacja w wydziale drogownictwa (RSID). Tam zupełnie została zignorowana moja korespondencja mailowa sprzed kwartału(!) zaś gdy zwróciłem się pisemnie, to dopiero po miesiącu otrzymałem odpowiedź nawet nie o załatwieniu sprawy, a dopiero z obietnicą załatwienia sprawy.
Wystarczy spojrzeć, jakich mamy bezradnych i gburmistrza. To niby urząd ma być inny?
Jaki pan, taki kram.
W latach 90-tych Internet jawił się jako przestrzeń wolności.
Niestety, współcześnie to w znacznej mierze przestrzeń zniewolenia. Monopoliści: facebook, yt, google mają coraz śmielsze zapędy cenzorskie.
To przez lenistwo i głupotę ludzi cyberkorpy wypaczyły nam Internet.