Kalendarium: 17 października 1849 r. zmarł Fryderyk Chopin. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata” - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 17 października 1849 r. zmarł Fryderyk Chopin. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata”

17 października 2023 | dzieje.pl 17.10.2019 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 20.10.2020 | 18.10.2021 | 17.10.2023 | | 0 komentarzy

17 października 1849 r., w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, kompozytor, pianista. Następnego dnia po jego śmierci Cyprian Norwid napisał w nekrologu w „Dzienniku Polskim”: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata” – informuje portal historyczny dzieje.pl

W metryce chrztu Fryderyka Franciszka Chopina jako datę urodzin zapisano dzień 22 lutego 1810 r., ale jego najbliższa rodzina twierdziła, że urodził się 1 marca. Przyszedł na świat w Żelazowej Woli pod Warszawą, w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie mieszkał i pracował jako guwerner jego ojciec, Mikołaj Chopin (Francuz z pochodzenia).

Data urodzin kompozytora przez lata była przedmiotem badań – oprócz daty 1 marca 1810 r., brano pod uwagę także 22 lutego 1810 oraz 1 lub 2 marca 1809 r.

Przez wiele lat badacze nie mieli pewności, kiedy Fryderyk Chopin♂ przyszedł na świat. Nawet tablica w kościele św. Krzyża w Warszawie, upamiętniająca złożenie tam serce kompozytora, pierwotnie zawierała datę 2 marca 1809 r., ale już na szkatułce z urną z sercem Chopina, zamurowanej pod tablicą, zapisano inną datę: 1 marca 1810 r. Nikt nie zwrócił wówczas uwagi na tę sprzeczność.

>>>   Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina   <<<
 (często nazywany skrótowo Konkursem Chopinowskim) – jeden z najstarszych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Jest również jednym z niewielu konkursów monograficznych, we wszystkich bowiem jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora (Fryderyka Chopina). Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa♂Wikipedia

Ferdynand Hoesick, który odnalazł akt cywilny urodzenia kompozytora, rozpropagował w wydanej w latach 1910-11 trzytomowej biografii Chopina datę 22 lutego 1810 r. Dlatego właśnie w 1935 r. tablicę w kościele św. Krzyża zastąpiono nową, ufundowaną przez Instytut Fryderyka Chopina, z datą 22 lutego 1810 r. Nie był to jednak koniec problemów z datą urodzin polskiego kompozytora.

W 1955 roku Bronisław E. Sydow opublikował zwięzłą kronikę życia i twórczości Chopina, w której pojawiła się data urodzin 1 marca 1810 r. Informację tę badacz uzyskał z korespondencji Fryderyka z rodziną, gdzie podany jest dzień jego urodzin – 1 marca. Ponieważ metryki odkryte przez ks. Bielawskiego (akt chrztu) i Hoesicka (akt urodzenia) wskazują jednoznacznie na rok 1810, przyjęto, że kompozytor przyszedł na świat 1 marca 1810 roku. „Przeważającym argumentem, jak sądzimy, był list samego Chopina do prezesa Towarzystwa Polsko-Literackiego w Paryżu, w którym dziękując za wybór na członka, podpisał się +FF. Chopin urodzony dn. 1 marca 1810 r. we wsi Żelazowa Wola w województwie mazowieckim+” – podaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat u prywatnego nauczyciela muzyki, czeskiego imigranta Wojciecha Żywnego. Niebawem, w 1817 r., pojawiły się pierwsze kompozycje Chopina: polonezy, marsze i wariacje.

Pierwszy utwór skomponowany przez Chopina zapisał jego ojciec – jest to „Polonez B-dur”. Powstały w tym samym czasie „Polonez g-moll” wyszedł wkrótce drukiem. W 1818 r. w piśmie naukowo-literackim „Pamiętniku Warszawskim” odnotowano: „prawdziwy geniusz muzyczny: nie tylko bowiem z łatwością największą i smakiem nadzwyczajnym wygrywa sztuki najtrudniejsze na fortepianie, ale nadto jest już kompozytorem kilku tańców i wariacji, nad którymi znawcy muzyki dziwić się nie przestają”.

Kilkuletniego Fryderyka okrzyknięto cudownym dzieckiem – zaczął grywać w warszawskich salonach arystokracji i dawać koncerty publiczne. Pierwszy publiczny koncert ośmioletni Chopin zagrał w… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu dzieje.pl – po kliknięciu na link

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 17 października 1849 r. na wygnaniu we Francji zmarł Fryderyk Chopin.

Kalendarium: 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku zmarł Ignacy Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny, mąż stanu

Kalendarium: 20 grudnia 1982 roku w Genewie zmarł Artur Rubinstein – klejnot polskiej muzyki

Kalendarium: 27 października 1991 r. zmarł Andrzej Panufnik. Geniusz muzyczny, który uciekł z Polski. Autor melodii do piosenki „Warszawskie dzieci”

Kalendarium: 18 stycznia 2006 r. zmarł ksiądz poeta Jan Twardowski . „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą” …

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl