Kalendarium: 27 października 1991 r. zmarł Andrzej Panufnik. Geniusz muzyczny, który uciekł z Polski. Autor melodii do piosenki "Warszawskie dzieci" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 27 października 1991 r. zmarł Andrzej Panufnik. Geniusz muzyczny, który uciekł z Polski. Autor melodii do piosenki „Warszawskie dzieci”

27 października 2023 | PolskieRadio24.pl 27.10.2020 / Jarosław Kruk 27.10.2020, 27.10.2022, 27.10.2023 | | 1 komentarz

27 października 1991 roku w Londynie zmarł Andrzej Panufnik.  Kompozytor i dyrygent, autor melodii do piosenki „Warszawskie dzieci”, w drugiej połowie lat 40. i pierwszej lat 50. był najjaśniejszą gwiazdą na firmamencie polskiej muzyki. W 1991 r. odznaczony przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. . – informuje portal Polskie Radio24.pl

Andrzej Panufnik – spod jego ręki wyszła m.in. jedna z najsłynniejszych pieśni konspiracyjnej, a później walczącej stolicy – „Warszawskie dzieci”♂ / fot. Camilla Jessel; Wikipedia♂

Nagradzany przez komunistyczne władze, zapraszany na rauty, grał dla najważniejszych ludzi w państwie. Ingerencja władzy w sztukę pchnęła geniusza do ucieczki na Zachód.

Muzyka towarzyszyła Panufnikowi od pierwszych dni życia. Andrzej przyszedł na świat w domu lutnika. Jego matka – z pochodzenia Angielka – była znakomitą skrzypaczką i pianistką, choć nigdy nie zdecydowała się poświęcić karierze.  Mimo to młodemu Panufnikowi nie wieszczono przyszłości w muzyce.

– W domu nie wierzono w moje talenty muzyczne. Rodzice obawiali się o moją przyszłość. Życzyli sobie dla mnie jakiegoś konkretnego, przyzwoitego zawodu – wspominał Andrzej Panufnik na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Przejawiane od najmłodszych lat zamiłowanie muzyki zwyciężyło jednak nad aspiracjami rodziców. Jako kompozytor zadebiutował utworem „Trio fortepianowe” w wieku 19 lat jako uczeń warszawskiego Konserwatorium (początkowo – ze względu na to, że nie dostał się do klasy fortepianowej – uczył się w klasie perkusji, później przeszedł na wydział kompozytorski). Był rok 1934. Zbliżała się wojna, która na sześć lat miała przerwać karierę Panufnika.

Warszawskie dziecko

W czasie okupacji Panufnik stworzył razem z o rok starszym Witoldem Lutosławskim duet fortepianowy. Dwóch kompozytorów, którym lata powojenne przyniosły międzynarodową sławę, zostało wówczas zredukowanych do roli przygrywających „do kotleta” muzyków w warszawskich kawiarniach. Lutosławski i Panufnik dawali też tajne koncerty w warszawskich mieszkaniach.

Panufnik nie zaprzestał komponowania. Spod jego ręki wyszła m.in. jedna z najsłynniejszych pieśni konspiracyjnej, a później walczącej stolicy – „Warszawskie dzieci”. Niestety, większość jego utworów przepadła w czasie Powstania Warszawskiego i zaraz po nim. Część została zniszczona podczas pożarów miasta, część posłużyła wracającym mieszkańcom miasta jako opał.

Ale utrata wszystkich partytur nie była najstraszniejszym ciosem dla kompozytora. Podczas walk w stolicy… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link


Wikipedia: –  Sir Andrzej Panufnik (ur. 24 września 1914 w Warszawie, zm. 27 października 1991 w Londynie) – polski kompozytor i dyrygent, który wiele lat życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii.



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 17 października 1849 r. na wygnaniu we Francji zmarł Fryderyk Chopin.

Kalendarium: 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku zmarł Ignacy Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny, mąż stanu

Kalendarium: 25 stycznia 1913 urodził się Witold Lutosławski, jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku

PR24: Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 27 października 1991 r. zmarł Andrzej Panufnik. Geniusz muzyczny, który uciekł z Polski. Autor melodii do piosenki „Warszawskie dzieci””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl