Kalendarium: 16 stycznia 1941 roku w Krakowie urodziła się Ewa Demarczyk, piosenkarka, która zasłynęła wybitnymi interpretacjami poezji, Czarny Anioł Piwnicy pod Baranami
Ewa Maria Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Ukończyła tamtejszą Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Akademię Muzyczną w klasie fortepianu porzuciła już po roku, by poświęcić się szkole aktorskiej. Debiutowała na deskach „Cyrulika”, kabaretu Akademii Medycznej w Krakowie w 1961 roku.
- W „Piwnicy pod Baranami”
- Ze sceny schodziła dwa kilogramy chudsza
W „Piwnicy pod Baranami”
W „Piwnicy pod Baranami”, z którą związana była przez kolejną dekadę, zadebiutowała w 1962 roku, wykonując utwór „Karuzela z Madonnami” na podstawie wiersza Mirona Białoszewskiego. Talent Demarczyk dostrzegli Zygmunt Konieczny i Piotr Skrzynecki.
– Kiedy zobaczyłem Ewę Demarczyk, wiedziałem że to jest to. Pierwszym występem zrobiła wielką furorę, ale potem się wahała czy przyjść do Piwnicy, bo twierdziła, że każemy jej mocno krzyczeć, a ona nie bardzo miała na to ochotę. Wreszcie przekonaliśmy ją z Piotrem Skrzyneckim i została – mówił Zygmunt Konieczny.
>>> ?: Zygmunt Konieczny opowiada o współpracy z Ewą Demarczyk. (Polskie Radio, 18.07.2015) <<<
Demarczyk zasłynęła jako wielka interpretatorka poezji. W jej repertuarze znalazły się utwory z tekstami m.in. Osipa Mandelsztama i Mariny Cwietajewej, ale też przede wszystkim polskich autorów: Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
>>> ?: Ewa Demarczyk mówi o swojej twórczości. (PR, 27.07.1966) <<<
– W wierszach Baczyńskiego jest muzyka. Sama z siebie. Istnieje tam w rytmie wiersza, w dźwiękach. Proszą się do tego. Moje piosenki zawsze brały się z Piwnicy, z kabaretu. Nowe piosenki i kompozycje powstawały do kolejnych programów Piwnicy. Tak się złożyło, że potrzebny był nam wówczas ktoś taki, jak Baczyński – mówiła Ewa Demarczyk na antenie Polskiego Radia w rozmowie nagranej w 1966 roku. – Lubię każdą poezję, którą śpiewam. Chyba nie potrafiłabym śpiewać poezji, której nie lubię.
Demarczyk szybko stała się jednym z najważniejszych głosów legendarnego miejsca na artystycznej mapie Krakowa.
>>> ?: Leszek Długosz wspomina Ewę Demarczyk. (Polskie Radio, 2020) <<<
– Ewa nie miała problemu z obecnością sceniczną. Była gotowa, atakująca. Albo miała w sobie taką pewność, albo tak to odgrywała. Dużo pomógł jej kabaret, czyli Piotr Skrzynecki. Miała poczucie, że ma do czynienia z repertuarem unikalnym w skali światowej. Potrafiła być tak dramatyczna i wzniosła, tak tkliwa, że prawie nieporadna w tym swoim wzruszeniu. Kiedy śpiewała „Tomaszów” to publiczność siedziała z zapartym tchem, ledwo łapiąc oddech – wspominał poeta, kompozytor i pieśniarz Leszek Długosz.
W 1963 roku ukazał się pierwszy album Demarczyk, otrzymała także nagrodę podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie za „Czarne anioły”.
W 1966 roku wystąpiła z… – cały artykuł i audycje radiowe na źródłowej stronie Polskiego Radia.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 4 sierpnia 1944 r. niemiecki snajper zastrzelił Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Kalendarium: 17 stycznia 2004 r. zmarł Czesław Niemen. „I nie żal nic i żal tak wiele”…