Kalendarium: 15 czerwca 1952 r. zginęła w Londynie Krystyna Skarbek, jedna z najwybitniejszych kobiet-szpiegów IIWŚ, ulubienica Churchilla
– Uwielbiała adrenalinę i przygodę. Kochała też mężczyzn, ale przede wszystkim wolność. Walczyła o niepodległość Polski i własną niezależność – mówiła Clare Mulley, autorka książki „Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości”. – informuje portal PolskieRadio24.pl
15 czerwca 1952 r. w londyńskim hotelu „Shelbourne„ w Kensington zginęła Krystyna Skarbek. Premier Winston Churchill określał ją ”piękną, inteligentną, piekielnie odważną, najlepszą moją agentką”. Była ona jedną z najwybitniejszych kobiet – szpiegów okresu II wojny światowej.
Piękna, zdolna, niebezpieczna
Urodziła się 1 maja 1908 roku. Ojciec uchodził za hrabiego utracjusza, zaś matka pochodziła z zamożnej rodziny żydowskich bankierów. Od wczesnej młodości szkoliła się w jeździe konnej i wspinaczce górskiej. W 1930 roku została ogłoszona wicemiss Polonia. Prowadziła bogate życie towarzyskie, mężczyzn zmieniała jak rękawiczki. Znali ją wszyscy i ona znała wszystkich.
Z Kenii do Polski
Gdy wybuchła II wojna światowa przebywała w Kenii z mężem dyplomatą. Nie zdążyła wrócić do Polski przed klęską w kampanii wrześniowej. Przez Francję przedostała się do Wielkiej Brytanii. Wtargnęła do centrali Special Operations Executive i zażądała przyjęcia. Tajna agencja rządowa koordynowała wszelkie działania związane z działalnością dywersyjno-wywiadowczą na obszarach okupowanych przez Niemcy.
Tajna misja
Po tygodniu z nową tożsamością została… – cały artykuł i audycja na źródłowej PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Krystyna Skarbek (Christine Granville), właśc. Maria Krystyna Skarbek-Giżycka OBE (ur. 1 maja 1908 w Warszawie, zm. 15 czerwca 1952 w Londynie) – polska agentka brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE), wywiadowca Secret Intelligence Service (SIS).
► historia.org.pl [01.07.2016]: – Krystyna Skarbek – zapomniana bohaterka
Jarosław Kruk: Dużą wiedzę o Krystynie Skarbek, o jej niezwykłym życiu i okolicznościach śmierci posiada pisarz Jerzy Rostkowski. Wiele mało, czy wręcz nieznanych faktów z życia ulubienicy Churchilla można się dowiedzieć podczas spotkań autorskich dokumentalisty, który kilka lat temu zamieszkał na Ponidziu.
◙ Podobne informacje:
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 15 czerwca 1952 r. zginęła w Londynie Krystyna Skarbek, jedna z najwybitniejszych kobiet-szpiegów IIWŚ, ulubienica Churchilla”
Z tym „wtargnięciem” Skarbek do centrali SOE to pewna przesada jest 🙂
Dziękuję za pamięć o bohaterskiej Rodaczce i miłe słowa o mojej osobie.
Temat Krystyny Skarbek będzie kontynuowany w książce pt. „Arystokratki polskiego wywiadu” przekazanej już do wydawnictwa. Pełna analiza materiałów ze śledztwa Scotland Yardu i działań angielskich służb specjalnych pozwoliły na wskazanie przebiegu zabójstwa Skarbek i motywów działania morderców (liczba mnoga została użyta celowo).
Moje spotkania autorskie w Busku będą kontynuowane z wiadomych względów od lipca.
Serdeczne pozdrowienia dla czytających te słowa i Redakcji infobusko.pl