Kalendarium: 14 października 1864 r. w Strawczynie nieopodal Kielc przyszedł na świat Stefan Żeromski, autor „Przedwiośnia”, „Syzyfowych prac” i „Ludzi bezdomnych”
– Przywykło się traktować Żeromskiego jako człowieka surowego, poważnego, zasmuconego problemami, które dzielił ze swoimi rodakami. Rzeczywistość wyglądała inaczej – mówiła dr Katarzyna Sobolewska w audycji „Kultura w radiowej Jedynce”. – informuje w zakładce Historia portal PolskieRadio24.pl
Ciężkie życie pisarza
Młodość Żeromskiego nie była szczęśliwa i beztroska. Pochodził ze zubożałej szlacheckiej rodziny. Nauka w szkole sprawiała mu trudności. Jego bytowanie w tym czasie przypominać musiało smutny los biedoty opisanej przez niego w „Ludziach bezdomnych”: cierpiał z powodu chorób, biedy i głodu. Nie układało mu się też w sprawach miłosnych.
– Nieszczęśliwą była jego miłość do Heleny Skierskiej. Okazało się, że jej ojciec uczestniczył w procesie księdza Ściegiennego, co było ogromnym szokiem dla Żeromskiego – mówił Piotr Dmitrowicz w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu „Mieć 19 lat”.
>>> Muzeum Stefana Żeromskiego <<<
Muzeum Narodowe w Kielcach
Przyszły pisarz chciał zostać lekarzem, ale brak matury i kiepska pensja korepetytora pozwoliły mu jedynie na podjęcie studiów weterynaryjnych w Warszawie. Tam zetknął się z tajnym nauczaniem i ruchem socjalistycznym.
Początki kariery
Swoje barwne życie prywatne autor „Syzyfowych prac” opisał w „Dziennikach”. – Znajdziemy tam liczne miłości, romanse, powody do zdrad małżeńskich, uwodzenie mężatek, czego zresztą Żeromski nie uważał za jakieś wielkie wykroczenie – mówił prof. Radosław Okulicz-Kozaryn z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 1889 roku musiał zrezygnować ze studiów z powodów finansowych. Rozpoczął wówczas pracę jako guwerner i jednocześnie zaczął publikować w „Tygodniku Powszechnym” i „Głosie”. W 1892 ożenił się z Oktawią z Radziwiłłowiczów Radkiewiczową, z którą wyjechał do Szwajcarii. Tam objął posadę zastępcy Muzeum Narodowego Polskiego.
Po powrocie do kraju objął posadę w Bibliotece Ordynacji Zamoyskich. Również na ten okres przypada ukazanie się najsłynniejszych dzieł pisarza: „Syzyfowych prac” (1897), „Ludzi bezdomnych” (1899) i „Popiołów” (1904). Jednocześnie Żeromski zaangażował się w … – cały artykuł i audycje radiowe na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 15 listopada 1916 r. w Szwajcarii zmarł Henryk Sienkiewicz