Kalendarium: 13 października 1985 zmarł Mieczysław Boruta-Spiechowicz, żołnierz Legionów, generał armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 13 października 1985 zmarł Mieczysław Boruta-Spiechowicz, żołnierz Legionów, generał armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

14 października 2023 | PolskieRadio.pl 13.10.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 13.10.2023 | | 0 komentarzy

Jako najstarszy generał II Rzeczpospolitej żyjący wiernie nad Wisłą, wzywam was, drodzy przyjaciele, w imię miłości, a nie nienawiści: uczcie się żyć pospołu z myślą o Polsce i tylko o Polsce – apelował gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”. – informuje 13.10.2023 portal PolskieRadio.pl

13 października 1985 roku zmarł Mieczysław Boruta-Spiechowicz, żołnierz Legionów, generał armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

Droga do podhalańskiego kapelusza

Przyszedł na świat w wielodzietnej rodzinie w Rzeszowie 20 lutego 1894 jako jeden z piętnaściorga rodzeństwa. W 1903 roku rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie uczył się i działał w drużynach harcerskich. W 1913 roku wyjechał do Antwerpii na studia i wstąpił do Związku Strzeleckiego.

To ostatnie doświadczenie otworzyło mu drogę do kariery oficerskiej w Legionach w 1914 roku. Walczył w I wojnie światowej, w listopadzie 1918 roku wstąpił zaś do Wojska Polskiego. W 1919 roku objął dowództwo nad 143. Pułkiem Strzelców Kresowych, przemianowanym później na 4. Pułk Strzelców Podhalańskich.

Front, konspiracja, więzienie NKWD, walka na Zachodzie

W dwudziestoleciu międzywojennym nieustannie podnosił kwalifikacje dowódcze. Po przewrocie majowym, mimo że stanął po stronie rządowej, został powołany do pracy w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych. Na początku 1939 witał Madziarów na nowo powstałej polsko-węgierskiej granicy.

W trakcie wojny obronnej dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko” (przemianowaną 3 września na „Borutę”). Pod jego rozkazami znalazł się m.in. Stanisław Maczek. Obrona południowo-zachodniej części kraju zamieniła się szybko w desperacki odwrót. Gdy generał uświadomił sobie klęskę, postanowił… – cały artykuł i archiwalne nagranie „Wystąpienie gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” „- na źródłowej stronie PolskieRadio.pl

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 11 sierpnia 1892 urodził się gen. Władysław Anders, wojskowy i polityk, dowódca Armii Polskiej w ZSRR oraz 2 Korpusu Polskiego. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, następca prezydenta RP

Kalendarium: 11 października 1916 r. urodził się Antoni Heda ps. „Szary”, generał, żołnierz AK, doradca prymasa Stefana Wyszyńskiego, działacz „Solidarności”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl