Kalendarium: 12 maja 1935 r. zmarł marszałek Józef Piłsudski – jedna z największych postaci w historii Polski
12 maja 1935 r. w Belwederze, w 9. rocznicę przewrotu majowego, o godzinie 20.45 na wieczną wartę odszedł Józef Piłsudski – przywódca polskich socjalistów, bojownik o wolność w trakcie I wojny światowej, szef państwa, pierwszy Marszałek Polski i głowa autorytarnych rządów sanacji w latach 1926-1935 – jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie kontrowersje już za swojego życia. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Magia komendanta
Nie ma w literaturze historycznej ani w publicystyce politycznej żadnego innego polskiego męża stanu, któremu towarzyszyłyby tak kontrowersyjne oceny. Podczas gdy jego zwolennicy żarliwie go czcili, współcześni mu przeciwnicy polityczni, w szczególności Narodowa Demokracja, gardzili nim jak żadną inną postacią. W II RP powstały dziesiątki biografii Marszałka, które można podzielić na hagiografie i paszkwile, interpretujące i dobierające wydarzenia z życia Piłsudskiego w zależności od przyjętej postawy.
Całe jego życie poddane było takim zabiegom. Przykłady można mnożyć. Krytycy wytykali mu pochodzenie z rodziny o kniaziowskiej przeszłości i fakt utraty majątku przez ojca – nieudacznika. Z kolei hagiografowie wiązali ród Piłsudskich z mistyczną wielkoksiążęcą dynastią Dowsprunga, rządzącą Litwą jeszcze przed Giedyminem, jako jeszcze jeden argument uzasadniający jego predyspozycje do sprawowania rządów. Natomiast ojca odmalowywano jako wzorowego włodarza przygniecionego zaborczymi represjami.
>>>> JÓZEF PIŁSUDSKI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA <<<<
Mit bohatera
Kolejnym ciekawym przykładem jest opisywanie, przez jego zwolenników, jako heroicznej i bohaterskiej, ucieczki z X Pawilonu warszawskiej Cytadeli. W rzeczywistości Marszałek uciekł się do podstępu i symulacji choroby psychicznej. Jest to zrozumiałe ze względu na to, że posługiwanie się fortelem nie pasuje do mitu bohatera, na którego kreowany był Piłsudski.
Przedmiotem podobnych sporów i kontrowersji, a także różnej interpretacji wydarzeń była jego działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, udział w I wojnie światowej, zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej, a przede wszystkim zamach majowy (całkowicie pomijany lub jedynie wspominany w pracach jego zwolenników), a także późniejsze rządy.
Wspomnienia świadków
Ten schemat dominował w przedstawianiu postaci Józefa Piłsudskiego przez jego hagiografów i przeciwników. Tymczasem zebrane po latach wspomnienia osób, które w różnych okresach II RP pełniły ważną rolę w życiu publicznym i różnie wtedy oceniały Marszałka, pokazują zaskakująco… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Józef Piłsudski
Jarosław Kruk: Jak widać na przesłanym do redakcji zdjęciu, są jeszcze w Busku osoby, którym bliska jest postać Pierwszego Marszałka Polski i które pamiętały o przypadającej dziś kolejnej, 85. rocznicy jego śmierci. Dziś po południu, podobnie jak w latach minionych, czytelnik infobusko.pl zapalił 2 biało-czerwone znicze przy skromniutkiej płycie pamiątkowej obok Willi Polonia.
O tej dacie pamiętało również 1. Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju, które na swojej e-stronie opublikowało dziś okolicznościową informację :
– 85 rocznica śmierci pierwszego patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego: – W dniu 12 maja 2020 r. przypada 85 rocznica śmierci pierwszego patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Szkolna Grupa rekonstrukcji historycznej – ,,Legioniści Józefa Piłsudskiego” ze względu na sytuację epidemiczną w kraju nie wystawiła w tym dniu warty honorowej przy tablicy pamiątkowej obok galerii,,Zielona”.
Kolejna rocznica i kolejny raz zadaję sobie pytanie czy pyszne władze grodu nad Maskalisem wydające każdego roku dziesiątki milionów złotych na różne inwestycje nie mogłyby w godniejszy sposób uhonorować jednego z Ojców Niepodległości Polski? Wszak mówi się, że Pamięć o przodkach, najlepiej świadczy o ich następcach…
Cześć i Chwała Bohaterom!
◙ Podobne informacje: