Kalendarium: 12 maja 1935 r. zmarł marszałek Józef Piłsudski – jedna z największych postaci w historii Polski
12 maja 1935 r. w Belwederze, w 9. rocznicę przewrotu majowego, o godzinie 20.45 na wieczną wartę odszedł Józef Piłsudski – przywódca polskich socjalistów, bojownik o wolność w trakcie I wojny światowej, szef państwa, pierwszy Marszałek Polski i głowa autorytarnych rządów sanacji w latach 1926-1935 – jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie kontrowersje już za swojego życia. – informuje portal PolskieRadio24.pl
>>>> JÓZEF PIŁSUDSKI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA <<<<
Magia komendanta
Nie ma w literaturze historycznej ani w publicystyce politycznej żadnego innego polskiego męża stanu, któremu towarzyszyłyby tak kontrowersyjne oceny. Podczas gdy jego zwolennicy żarliwie go czcili, współcześni mu przeciwnicy polityczni, w szczególności Narodowa Demokracja, gardzili nim jak żadną inną postacią. W II RP powstały dziesiątki biografii Marszałka, które można podzielić na hagiografie i paszkwile, interpretujące i dobierające wydarzenia z życia Piłsudskiego w zależności od przyjętej postawy.
Całe jego życie poddane było takim zabiegom. Przykłady można mnożyć. Krytycy wytykali mu pochodzenie z rodziny o kniaziowskiej przeszłości i fakt utraty majątku przez ojca – nieudacznika. Z kolei hagiografowie wiązali ród Piłsudskich z mistyczną wielkoksiążęcą dynastią Dowsprunga, rządzącą Litwą jeszcze przed Giedyminem, jako jeszcze jeden argument uzasadniający jego predyspozycje do sprawowania rządów. Natomiast ojca odmalowywano jako wzorowego włodarza przygniecionego zaborczymi represjami.
Mit bohatera
Kolejnym ciekawym przykładem jest opisywanie, przez jego zwolenników, jako heroicznej i bohaterskiej, ucieczki z X Pawilonu warszawskiej Cytadeli. W rzeczywistości Marszałek uciekł się do podstępu i symulacji choroby psychicznej. Jest to zrozumiałe ze względu na to, że posługiwanie się fortelem nie pasuje do mitu bohatera, na którego kreowany był Piłsudski.
Przedmiotem podobnych sporów i kontrowersji, a także różnej interpretacji wydarzeń była jego działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, udział w I wojnie światowej, zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej, a przede wszystkim zamach majowy (całkowicie pomijany lub jedynie wspominany w pracach jego zwolenników), a także późniejsze rządy.
○ dzieje.pl [12.05.2025]: – 12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski. Był jednym z ojców polskiej niepodległości. Zostawił po sobie dobrą i złą legendę: zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji. Piłsudski stał się legendą już za życia. Carski zesłaniec, założyciel i przywódca Polskiej Partii Socjalistycznej, ale też współpracownik austro-węgierskiego wywiadu. W chwili wybuchu I wojny światowej uznał, że…♂
Wspomnienia świadków
Ten schemat dominował w przedstawianiu postaci Józefa Piłsudskiego przez jego hagiografów i przeciwników. Tymczasem zebrane po latach wspomnienia osób, które w różnych okresach II RP pełniły ważną rolę w życiu publicznym i różnie wtedy oceniały Marszałka, pokazują zaskakująco… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Józef Piłsudski
Jarosław Kruk: Jak widać na przesłanym do redakcji zdjęciu, są jeszcze w Busku osoby, którym bliska jest postać Pierwszego Marszałka Polski i które pamiętały o przypadającej dziś kolejnej, 85. rocznicy jego śmierci. Dziś po południu, podobnie jak w latach minionych, czytelnik infobusko.pl zapalił 2 biało-czerwone znicze przy skromniutkiej płycie pamiątkowej obok Willi Polonia.
O tej dacie pamiętało również 1. Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju, które na swojej e-stronie opublikowało dziś okolicznościową informację :
– 85 rocznica śmierci pierwszego patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego: – W dniu 12 maja 2020 r. przypada 85 rocznica śmierci pierwszego patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Szkolna Grupa rekonstrukcji historycznej – ,,Legioniści Józefa Piłsudskiego” ze względu na sytuację epidemiczną w kraju nie wystawiła w tym dniu warty honorowej przy tablicy pamiątkowej obok galerii,,Zielona”.
Kolejna rocznica i kolejny raz zadaję sobie pytanie czy pyszne władze grodu nad Maskalisem wydające każdego roku dziesiątki milionów złotych na różne inwestycje nie mogłyby w godniejszy sposób uhonorować jednego z Ojców Niepodległości Polski? Wszak mówi się, że Pamięć o przodkach, najlepiej świadczy o ich następcach…
Cześć i Chwała Bohaterom!
◙ Podobne informacje: