Kalendarium: 11 marca 1646 zmarł Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny, jeden z największych wodzów I Rzeczypospolitej oraz jeden z najbogatszych magnatów kresowych | JKR: Czy wiesz, że…
Potężny magnat zaprawiony w bojach
Jako hetman wielki koronny, wojewoda sandomierski i kasztelan krakowski był Koniecpolski jednym z najpotężniejszych ludzi swoich czasów.
Koniecpolski brał udział we wszystkich ważniejszych kampaniach Rzeczypospolitej początku XVII wieku, walczył pod Kłuszynem, Moskwą, Smoleńskiem. Trzymał w szachu szwedzkie wojska Gustawa Adolfa w Prusach. Bronił południowych rubieży Rzeczypospolitej przeciwko Turcji i Tatarom. Był jednym z ostatnich, którzy w trakcie klęski pod Cecorą pozostali u boku Stanisława Żółkiewskiego, swojego teścia, który stracił tam życie.
Czy wiesz, że:
Pałac pełniący dziś rolę siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej, wyróżniający się okazałą i efektowną bryłą wśród wielu zabytkowych budowli Krakowskiego Przedmieścia znajdujących się w granicach historycznego obszaru Warszawy pierwotnie miał być warszawską rezydencją Stanisława Koniecpolskiego. Był to barokowy pałac w stylu rezydencji genueńskich, z pierwszym w Warszawie ogrodem typu włoskiego, sięgającym aż do Wisły, płynącej w tamtych czasach u podnóża skarpy. Projektantem pałacu był prawdopodobnie Constantino Tencalla – ówczesny nadworny architekt króla Władysława IV. Budowę korpusu głównego w miejscu znajdującego się w tym miejscu dworu hetman wielki koronny rozpoczął ok. 1643 (według innego źródła ok. 1637). Zmarł jednak w 1646, a prace dokończył jego syn Aleksander. Wolnostojący dwukondygnacyjny gmach z mezaninem powstał na granicy skarpy pomiędzy dużym dziedzińcem od strony Krakowskiego Przedmieścia, a ogrodem schodzącym trzema tarasami do rzeki…[W♂]
Pogromca kozaków
Był magnatem w typie sportretowanego przez Sienkiewicza w „Ogniem i mieczem” kniazia Jeremiego Wiśniowieckiego: dumnym i okrutnym wobec kozaczyzny.
– Jego polityka wobec kozaczyzny czasami była nawet chyba niezgodna z racją stanu Rzeczypospolitej (…). Wydaje rozkaz w 1637 roku, by karać, stosować bardzo ostre represje, nie tylko wobec powstańców, ale i ich rodzin – mówiła o zachowaniu Koniecpolskiego podczas kozackiego powstania Pawluka prof. Jolanta Choińska-Mika, gość Andrzeja Sowy w audycji z cyklu „Na historycznej wokandzie”.
Powstrzymałby Chmielnickiego?
Mołdawski hospodar, Bazyli Lupu miał powiedzieć po śmierci Koniecpolskiego: „Wy, Polacy… – cały artykuł i audycje radiowe na źródłowej stronie portalu PolskieRadio.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 3 i 4 czerwca 1652: Rzeź pod Batohem. Hekatomba szlachty, sarmacki Katyń
Kalendarium: 11 czerwca 1694 roku – Bitwa pod Hodowem – zwycięskie husarskie Termopile