Kalendarium: 1 stycznia wspominamy podwójną - z 1848 i z 1858 roku - premierę "Halki" Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 1 stycznia wspominamy podwójną – z 1848 i z 1858 roku – premierę „Halki” Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria

2 stycznia 2024 | Sandra Błażejewska PolskieRadio.pl 01.01.2024 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 01.01.2024 | | 0 komentarzy

Opera ta często była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, wycięty z historii. Zaciemniano przy tym kontekst, który dotyczył rzeczy brutalnych i groźnych – mówił w Polskim Radiu o słynnym dziele Stanisława Moniuszki reżyser Mariusz Treliński. 1 stycznia wspominamy podwójną, z 1848 i 1858 roku, premierę „Halki”. – informuje 01.01.2024 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl

1 stycznia 1848 roku w Wilnie wykonana została w wersji estradowej, pierwsza, dwuaktowa wersja Halki. Według świadków tej prezentacji, jako soliści i chórzyści wystąpili miejscowi amatorzy oraz wileńscy muzycy zebrani w około 40-osobową orkiestrę (W. Rudziński, J. Prosnak Almanach Moniuszkowski, Kraków 1952, s. 44-46). Była to pierwsza wersja orkiestrowa tej opery – partytura, która służyła wtenczas kompozytorowi, nie została do tej pory odnaleziona, a być może bezpowrotnie zaginęła. Ta pierwotna wersja Halki była kompozycją niezwykle zwartą i dramaturgicznie dynamiczną. Przygotowując operę do wykonania w Warszawie dziesięć lat później, Moniuszko rozbił dwa akty na cztery, dodał najsłynniejsze później arie Halki i Jontka, dopisał sceny baletowe i prawdopodobnie przeorkiestrował nieco partyturę, dostosowując ją do większych możliwości Opery Warszawskiej. W trakcie tych prac kompozytor dokonał również zmian niektórych partii solowych, zmienił imiona niektórych postaci – również libretto dostosowano do wymagań eleganckiej publiczności warszawskiej. W toku kompozycji zostały również przekomponowane niektóre fragmenty: Moniuszko przerobił harmonię, instrumentację oraz niektóre szczegóły wykonawcze. Jedynym śladem macierzystej wersji Halki jest rękopis wyciągu fortepianowego z 1848 roku. Manuskrypt przechowywany jest w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk i opublikowany został przez PWM pod red. Erwina Nowaczyka. Rękopis ten oraz pierwszy druk partytury Halki warszawskiej z roku 1862 stały się podstawą nowej rekonstrukcji Halki wileńskiej, przeprowadzonej na specjalne zlecenie Warszawskiej Opery Kameralnej dla uczczenia Roku Moniuszki…♂ / źródło: Stanisław Moniuszko – HALKA 1848♂

  • Poeta z Cyganerii Warszawskiej
  • „Halka” wileńska”
  • Halka” warszawska
  • Opera o krzywdzie chłopskiej
  • Rzecz o tragicznej miłości
  • Weryzm w operze, czyli rzeczywistość bez upiększeń

Poeta z Cyganerii Warszawskiej

Wszystko zaczęło się w 1946 roku.

27-letni Stanisław Moniuszko – kompozytor i wileński organista – przyjechał do Warszawy. Był już wtedy autorem m.in. cenionych przez krytyków pieśni opublikowanych w cyklu „Śpiewnik domowy”, operetki „Loteria” oraz pomniejszych oper. Wśród tych ostatnich znalazł się „Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw. Krotochwila w 3 aktach” z 1841 roku do słów libretta Aleksandra Fredry.

W Warszawie Stanisław Moniuszko poznał – najprawdopodobniej w Pałacu Saskim, w salonie literackim państwa Łuszczewskich – młodego poetę Włodzimierza Wolskiego. Literat ten, społeczny radykał mający za nic konwenanse, należał do grupy nazwanej później znacząco Cyganerią Warszawską.

💔 Jaka jest, w najogólniejszym ujęciu, treść libretta „Halki”? „Intryga opiera się na znany schemacie uwiedziona i porzucona”, pisał Piotr Kamiński w leksykonie „Tysiąc i jedna opera”. Uwiedzioną jest tytułowa dziewczyna, góralka, którą pokochał i porzucił Janusz – młody dziedzic, biorący właśnie ślub z Zofią, córką Stolnika. Dochodzi tu jeszcze wątek górala Jontka, zakochanego w Halce i pełnego żalu, że dziewczyna zamiast wybrać jego miłość uległa dziedzicowi. Zrozpaczona Halka, będąca w ciąży z Januszem, karmi się złudzeniami, że ukochany jednak ją wybierze. Wszystko to prowadzi do tragicznego finału: dziewczyna popełnia samobójstwo…🖤

– Włodzimierz Wolski ukończył właśnie poemat „Halszka” oparty na noweli „Góralka” spisanej wedle ludowej opowieści przez Kazimierza Władysława Wójcickiego – mówił Aleksander Laskowski w radiowej audycji z cyklu „Tematy operowe”.

„Halka” Stanisława Moniuszki to przede wszystkim wielkie muzyczne arcydzieło, twórczo korzystające ze zdobyczy ówczesnej sztuki operowej.

„Halszka”, historia romansu szlachcica i góralki (w tle zaś m.in. Legiony Dąbrowskiego), padła ofiarą cenzury. Włodzimierz Wolski zasugerował jednak Stanisławowi Moniuszce – który szukał wówczas materiału do „wielkiej opery” – by poemat ten przerobić na libretto.

– Dyskusje na ten temat wiedzione z udziałem krytyka muzycznego Józefa Sikorskiego i etnografa Oskara Kolberga zrodziły pierwszą, jak się miało okazać, wersję dzieła w dwóch aktach zwaną „Halką” wileńską – opowiadał Aleksander Laskowski.

„Halka” wileńska

W 1847 roku Stanisław Moniuszko zakończył komponowanie muzyki do „Halki”. Wspomniany krytyk Józef Sikorski przekazał partyturę młodego wilnianina dyrekcji Opery Warszawskiej, która jednak nie zdecydowała się na wystawienie nowego dzieła.

Aria z III aktu „Halki”, słynna aria Jontka, jest „chyba najpiękniejszą arią w repertuarze tenorowym”
– przyznał w innej radiowej audycji śpiewak Rafał Bartmiński’

– „Halka” raziła demokratycznością i wymową polityczną libretta – tłumaczył w audycji „Historia muzyki polskiej” muzykolog Wojciech Włodarczyk. – Moniuszko i Wolski podjęli temat krzywdy chłopskiej i przenieśli go na plan indywidualnych przeżyć bohaterów.

Tymczasem… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂


◙ Podobne informacje:

RK: Opera komiczna zainaugurowała festiwal im. Krystyny Jamroz | XXIX MFM Krystyny Jamroz, 1.07

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl