Kalenadrium: 29 września 1989 r. w wypadku zginęli Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, twórcy zjawiskowego programu „Sonda” - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalenadrium: 29 września 1989 r. w wypadku zginęli Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, twórcy zjawiskowego programu „Sonda”

29 września 2019 | Histmag.org Wojciech Andryszek 29.09.2019 / Jarosław Kruk 29.09.2019 | | 0 komentarzy

„Sonda” była pod wieloma względami nowatorska, a przez wielu uważana jest za najlepszy program popularnonaukowy w historii polskiej telewizji, choć nie brakuje głosów, że był jednym z najlepszych w skali świata. I trudno nie powtórzyć zdania, które często pojawia się w rozmowach na jego temat: „Sonda wyprzedzała swoje czasy”.

źródło: fakt.pl

Popularnonaukowa „Sonda” była przełomowym programem w PRL-owskiej Telewizji Polskiej, ukazującym się w latach 1977–1989. Program oddziaływał na wyobraźnię i ukazywał wspaniały, często niedostępny świat nauki i techniki. Według znanych danych nakręcono około 490 odcinków. Gdy uwzględnimy powtórki i odcinki zrealizowane po wrześniu 1989 roku, łącznie złoży się to prawdopodobnie na aż 560 wyemitowanych programów.
Jego twórcy, Andrzej Kurek (fizyk) i  Zdzisław Kamiński (dziennikarz i ekonomista) zginęli 30 lat temu w wypadku pod Raciborzem. Auto, którym jechali wraz z kierowcą zderzyło się nad ranem czołowo z ciężarówką.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Sonda-fenomen-nauki-w-telewizji-7043

 

8  TVP TYGODNIK [27.09.2019] – Pięć technologii i problemów, które 30 lat temu przewidzieli twórcy „Sondy”

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl