I❤️Ponidzie: Są kolejne pieniądze na remont zabytkowej świątyni w Strożyskach
180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn. Dotacja pozwoli m.in. na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich związanych z renowacją żebrowych sklepień gotyckich.- informuje 17.03.2022 portal Radio Kielce
Jak informuje ksiądz Marek Wesołowski, proboszcz parafii w Strożyskach♂, widoczne pęknięcia na sklepieniach stanowią zagrożenie zarówno dla wiernych, jak i konserwowanych obecnie unikatowych gotyckich polichromii. Zaznacza, że sklepienie stanowi strukturę nośną dla XIV-wiecznych malowideł.
– Sklepienie jest bardzo zniszczone. Pieniądze, które dostaliśmy na renowację i dalsze badania, pomogą uratować kościół. W poniedziałek rozpoczną się prace związane z zabezpieczeniem skorodowanych sklepień. Opinie konserwatorów jednoznacznie wskazują na natychmiastową potrzebę przeprowadzenia prac ratunkowych – zaznacza.
Ksiądz przypomina, że odkryte, częściowo zachowane polichromie stanowią wysoką wartość zabytkową ze względu na ich datowanie jak i artystyczną wartość.
– To np. tzw. „Drzewo życia 40 tys. męczenników”, druga scena to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, obok namalowane są aniołki, Zmartwychwstanie Chrystusa i dwa herby – rodziny Glińskich i królowej Jadwigi – wymienia.
Gotyckie malowidła były ukryte pod grubą warstwą tynku. Ściana jest już wyczyszczona i zabezpieczona przed ewentualną utratą kolorów. W tym roku konserwatorzy przystąpią do prac przy kolejnej ścianie.
Pilnej konserwacji wymagają także… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce♂
◙ Podobne informacje:
Strożyska: Młodzi artyści z Ponidzia porwali publiczność do wspólnego kolędowania [FOTO/VIDEO]
RK: Teatr z Kałkowa „Opowieścią wigilijną” podbił serca widzów ze Strożysk [FOTO/VIDEO] | JKR: ❤️
Czy wiesz, że: Parafia w Strożyskach♂ powstała prawdopodobnie w XII w. Pierwszą postacią historyczną związaną ze Strożyskami był Jan Pakosław♂ herbu Półkozic♂, który był dyplomatą króla Kazimierza Wielkiego . Jemu to władca w roku 1354 nadał prawo lokacji miasta Rzeszów, jako nagrodę za odważną i udaną misję poselską do Tatarów i zjednanie pokoju dla ziemi ruskiej.
○ Kościół w Stożyskach, 25 marca 2006 r./ fot. Jakub Hałun, Wikipedia♂
○ Raport Dnia / źródło: Radio Kielce♂