I ❤ Diecezja Kielecka: Zmartwychwstanie Jezusa - najciekawsze dzieła sztuki - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Diecezja Kielecka: Zmartwychwstanie Jezusa – najciekawsze dzieła sztuki

12 kwietnia 2020 | Radio Kielce 11.04.2020 / Jarosław Kruk 12.04.2020 | | 1 komentarz

Portal Radia Kielce zamieścił galerię zdjęć zatytułowaną: Zmartwychwstanie Jezusa – najciekawsze dzieła sztuki sakralnej. Prezentowane fotografie przedstawiają cenne pamiątki kultury chrześcijańskiej zachowane na terenie Diecezji Kieleckiej. Wśród nich przedstawienie Jezusa Zmartwychwstałego z Domu Długosza w królewskim mieście Wiślica.

Dostęp do fotogalerii po kliknięciu na zdjęcie/ [link]


Jarosław Kruk: Obszar Diecezji Kieleckiej odbiega znacząco od dzisiejszych granic administracyjnych województwa świętokrzyskiego. Jest to swego rodzaju „zabytek” wynikający z przyczyn historycznych. Stąd na przykład Miechów leżący około 40 km od Krakowa, a odległy prawie 70 km  od Kielc, mimo różnicy dystansu i przynależności do województwa małopolskiego, należy do Diecezji Kieleckiej. Natomiast klasztor na Świętym Krzyżu jest w ordynacji Diecezji Sandomierskiej.

Wikipedia: – Diecezja kielecka (łac. Dioecesis Kielcensis) – jedna z 4 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii krakowskiej w Polsce. Ustanowiona 13 czerwca 1805 przez Piusa VII po zlikwidowaniu diecezji tarnowskiej. Została zniesiona przez tego samego papieża 30 czerwca 1818 równocześnie z powołaniem diecezji sandomierskiej. Reaktywowana przez papieża Leona XIII 28 grudnia 1882. Ostatnie zmiany terytorialne wprowadził papież Jan Paweł II 25 marca 1992.

W okresie przedrozbiorowym terytorium dzisiejszej diecezji kieleckiej znajdowało się w granicach diecezji krakowskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Od późnego średniowiecza istniały na tym obszarze prepozytury: kielecka i wiślicka oraz archidiakonat kurzelowski. Prepozytura kielecka od zachodu graniczyła z archidiecezją gnieźnieńską, od północy z archidiakonatem radomskim, od południa z prepozyturą wiślicką, zaś od wschodu z archidiakonatami lubelskim, zawichojskim i sandomierskim. Wiślicka prepozytura obejmowała swymi granicami tereny po obu stronach Wisły, przecinającej obszar prepozytury na dwie części – lewobrzeżną i prawobrzeżną.

Część lewobrzeżna sięgała po dolny i środkowy bieg Nidzicy aż po Działoszyce i Skalbmierz. Położoną na południe od Wisły część prepozytury ograniczała od wschodu Puszcza Sandomierska, ciągnąca się między Wisłoką i Sanem. Od strony południowo-wschodniej i południowej granica prepozytury wiślickiej pokrywała się z granicami biskupstwa krakowskiego. Od zachodu prepozytura wiślicka graniczyła z archidiakonatem krakowskim. Archidiakonat kurzelowski był położony w południowo-wschodniej części archidiecezji gnieźnieńskiej. Od zachodu przez rzekę Pilicę graniczył z archidiakonatem łęczyckim i uniejowskim, od północy z archidiakonatem łowickim i mazowiecką dzielnicą biskupstwa poznańskiego, zaś od południa i południowego wschodu z diecezją krakowską. Archidiakoni i prepozyci (sprawujący władzę archidiakońską) pełnili funkcje administracyjne z ramienia biskupa i byli bezpośrednimi zwierzchnikami dziekanów.

Okres zaborów

Po rozbiorach Rzeczypospolitej następowały częste zmiany granic politycznych, które pociągały za sobą reorganizację terytorialną Kościoła… – cały artykuł na stronach Wikipedii – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Wiślica robi ukłon w stronę średniowiecza

I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “I ❤ Diecezja Kielecka: Zmartwychwstanie Jezusa – najciekawsze dzieła sztuki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl