I ❤ Ponidzie: ED: Odwiedziliśmy Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych w powiecie pińczowskim. Turyści czują się tu jak w bajce! [WIDEO, ZDJĘCIA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: ED: Odwiedziliśmy Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych w powiecie pińczowskim. Turyści czują się tu jak w bajce! [WIDEO, ZDJĘCIA]

8 czerwca 2021 | Echo Dnia Anna Bilska / Jarosław Kruk 08.06.2021 | | 0 komentarzy

Ponad dwa tysiące odmian roślin, oczka wodne, strumyki, wodospady i ozdobne ptaki przyciągają turystów z całej Polski do Młodzaw Małych w powiecie pińczowskim. To właśnie tu, w sercu Ponidzia, od prawie 30 lat działa „Ogród na Rozstajach”, czyli prywatny ogród botaniczno – ornitologiczny. Jedyny taki w województwie. W długi weekend cieszył się ogromną popularnością. – informuje portal Echo Dnia

Młodzawy Małe, 28 lipca 2020 r. – Gospodarz Tadeusz Kruszyna i goście: Aleksander i Gabriela Doba oraz największa bylina świata – gunnera brazylijska, nazywana rabarbarem olbrzymim. / fot. © Jarosław Kruk; infobusko.pl

Turyści z różnych stron Polski wybrali się w długi weekend do Młodzaw Małych, by odpocząć wśród pięknych kwiatów i zieleni. Wielu z nich odwiedza Ogród na Rozstajach♂ regularnie, bo – jak mówią – czują się tu jak w bajce.

W słoneczną niedzielę, 6 czerwca, gości nie brakowało. Obszerna fotogaleria i video na źródłowej stronie Echa Dnia♂

Bogata kolekcja roślinności zgromadzona jest na powierzchni jednego hektara. Każdy jego metr jest świetnie zagospodarowany. Widać tu rękę artysty. Ogród to dzieło pochodzącego z Pińczowa plastyka Tadeusza Kurczyny i jego żony Zofii. – Zacząłem tworzyć go dla siebie, ale z pasją jest tak, że nigdy nie jest dosyć – mówi Tadeusz Kurczyna, założyciel ogrodu oraz autor rzeźb, które witają zwiedzających.

Dziś to miejsce uwielbiane przez turystów i pasjonatów ogrodnictwa. Urokliwą scenerię doceniają też… młode pary. – Odbywają się tu zaręczyny i śluby. Jeden z nich był bardzo widowiskowy. Podczas uroczystości wypuszczono z pudełka cztery tysiące motyli – opowiada pan Tadeusz.


Ogród na Rozstajach czynny jest w każdą sobotę i niedzielę oraz święta, od kwietnia do października. Zwiedzać go można w godzinach 9:00 –19:00 (w październiku do 18:00). Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy dla dzieci w wieku 3-12 lat – 6 złotych, młodsze pociechy mają wstęp bezpłatny. Obowiązuje zakaz wprowadzania psów.


Jarosław Kruk: „Ogród na Rozstajach”, wyjątkowe dzieło Państwa Zofii i Tadeusza Kurczyna, to zaiste niezwykle piękny i ciekawy fragmencik Ponidzia, jego swoista botaniczna wizytówka. To również wielka atrakcja turystyczna, którą odwiedzają goście z różnych, często odległych zakątków, bywa, że bardzo znani. Tak się zdarzyło blisko rok temu, 28 lipca 2020 r. – przyrodniczą oazę w Młodzawach Małych oglądał i podziwiał wybitny kajakarz, Aleksander Doba z żoną Gabrielą i przewodnikiem w mojej skromnej osobie. Państwo Doba byli pod ogromnym wrażeniem tego wyjątkowego miejsca i wielkiej gościnności gospodarzy. Planowali zawitać tu wiosną tego roku. Niestety los napisał inny scenariusz  „Pogromcy Atlantyku”… Na pamiątkę pozostały unikatowe już zdjęcia, z których część prezentuję w powyższej fotogalerii.

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

I ❤ Świętokrzyskie: „Na Ponidziu wiosna trwa” – trzydniowy majowy benefis promocyjny – może dołączy i Busko?

I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

I ❤ Ponidzie: Rozpoczął się 58. konkurs „Malowana Chata” w Zalipiu. W opinii Japończyków to jedno z 30 najciekawszych miejsc w Europie!

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl