I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban
Około 13 kilometrów od buskiego rynku, w oczku leśnym znajduje się urokliwe jeziorko Pleban. Niewielki, kameralny, mierzący około hektar lustra wody zbiornik o unikatowej nazwie, to kolejne ciekawe miejsce na mapie Ponidzia, które warto odwiedzić.
Promująca walory turystyczne gminy ze słońcem w herbie e-strona Busko travel informuje:
Niedaleko drogi między Szarbkowem, a Chrapkowem, w środku lasu znajduje się jezioro o powierzchni prawie hektara. Jest to urokliwe, ciche miejsce, istny raj dla wędkarzy i miłośników „świętego spokoju”. Część jeziora porasta trzcina, a dokoła rosną sosny, olchy i brzozy. Z owym miejscem, oraz jego nazwą- Pleban, wiąże się bardzo ciekawa legenda. Znana dzięki Franciszkowi Rusakowi- buskiemu regionaliście, który ją spisał i upowszechnił.
Legenda głosi, iż pewnego wieczora na plebanię przybył młody chłopiec z prośbą o ostatnią posługę dla ojca, którego przygniotło drzewo. Ksiądz ubrał się, wziął potrzebne rzeczy, założył kapelusz i ruszyli w drogę. Z racji tego, że podróż była długa i męcząca, postanowili odpocząć w karczmie w środku lasu. Tam jednak odbywała się huczna biesiada, na której duszpasterz nie był mile widziany. Usłyszał tam kilka nieprzyjemnych słów i poradę, aby szedł do stajni. Oburzony ksiądz wychodząc… – ciąg dalszy na Busko.travel – po kliknięciu na link
Miejsce to najbardziej atrakcyjne jest wiosną i latem, gdy przyroda tętni życiem. Mimo iż dzikie kąpielisko nie sprzyja amatorom pływania, to warto odwiedzić to miejsce, aby nacieszyć oczy widokiem urokliwego zakątku i odpocząć w ciszy i spokoju na łonie natury.
W minioną niedzielę, 7.04, odwiedził je z aparatem fotograficznym buskowianin Marcin Baran.
Śródleśny Pleban to także zasługujący na szczególną uwagę użytek ekologiczny – jak informuje Nadleśnictwo Pińczów na swojej e-stronie – jeden z pięciu zlokalizowanych na jego terenie. W rozumieniu ustawy o ochronie przyrody użytkami ekologicznymi są: zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
źródło: google.com – kliknij na grafikę by przejść do mapy
8 Elementarz wiedzy o Ponidziu – Michał Jurecki. Ponidzie. W świętokrzyskim stepie – wersja on-line