„Górka” – badania dzieci "Naszego Domu" w Ostrowcu Świętokrzyskim - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Górka” – badania dzieci „Naszego Domu” w Ostrowcu Świętokrzyskim

31 marca 2019 | Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" 27.03.2019 / Jarosław Kruk 31.03.2019 | | 0 komentarzy

Buski Szpital „Górka” od 1926 roku niezmiennie służy małym pacjentom. 27 marca dr Adam Bandyra przeprowadził kolejne wyjazdowe badania dzieci pod kątem wad postawy.  W środę odwiedził Niepubliczną Placówkę Opiekuńczo Wychowawczą „Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

źródło: Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka”

– Przebadanych zostało 17 wychowanków z czego u 7 stwierdzono wadę postawy. Dzieciaki w najbliższym czasie rozpoczną rehabilitację w naszym szpitalu. – informuje szpital na swojej fb’stronie.

Trzy miesiące temu minęła setna rocznica wbicia pierwszej łopaty pod budowę  Sanatorium »Górka«. Jak informuje Wikipedia – 31 grudnia 2018 roku inspirator i twórca „Górki” dr Szymon Starkiewicz wraz z żoną Kazimierą i synami Witoldem i Jerzym przystąpili do kopania gliny na pustym wzniesieniu koło Zbludowic, opodal buskiego parku zdrojowego i sanatorium „Marconi”. Z tej gliny wypalano cegły w uruchomionej niedaleko cegielni.

Kamień węgielny pod budowę głównego gmachu pierwszego w Polsce sanatorium dla dzieci położono w roku 1922. Szpital „Górka” zaczął przyjmować pierwszych małych pacjentów w roku 1926. Głównym schorzeniem, które leczono, była gruźlica kostno-stawowa.

Dziś, wiek później, szpital specjalizuje się w leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, jak również prowadzi leczenie szpitalne, rehabilitacyjne, operacyjne i ambulatoryjne wielu schorzeń i urazów narządu ruchu w pełnym zakresie chirurgii ortopedycznej. W ramach swej działalności „Górka” współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi i medycznymi w kraju i za granicą.

8 Wikipedia: – Szpital Dziecięcy Kompleksowej Rehabilitacji „Górka”

8 Szpital Dziecięcy Kompleksowej Rehabilitacji „Górka” – strona własna

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl