I ❤ Ponidzie: Kraina ciepłej rzeki, gipsu i Wiślan. Ponidzie, które odkryliśmy na nowo | GdzieWyjechac.pl - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: Kraina ciepłej rzeki, gipsu i Wiślan. Ponidzie, które odkryliśmy na nowo | GdzieWyjechac.pl

20 marca 2022 | | | 0 komentarzy

Ponidzie to dość mały świętokrzyski region ale absolutnie unikatowy w skali Polski. Dlatego wart opisania, promowania, tłumaczenia. Tutaj niecka rzeki Nidy – leniwie meandrującej i rozlewającej się wieloma ramionami niczym rzeki Podlasia (mimo, że jesteśmy na południu Polski), otoczona jest wzgórzami z jednej strony lessowymi (zachód) z drugiej gipsowymi (wschód), pełnymi ostańców, wychodni a nawet wąwozów. No i słowo klucz: Krajobraz. Na Ponidziu jest istnie… malarski. – informują Anna i Marcin Nowakowie na swoim podróżniczym blogu GdzieWyjechać.pl

Jeśli macie na przykład dość jurajskich wapieni albo dość „powszechnych” granitów – pomyślcie o Ponidziu. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe oraz kilkanaście rezerwatów. Wiecie co nas między innymi przekonało, aby się tu znów udać? Właśnie fakt, że znajduje się tu sporo rezerwatów stepowych, to znaczy takich, które chronią roślinność bardziej przypominającą florę Krymu, Kaukazu czy Azji Środkowej, niż naszą rodzimą. Poza tym malownicze krajobrazy i trochę chęć odczarowania miejsca, które kojarzyło nam się z wypadkiem.

Ponadto region usiany jest mnóstwem średniowiecznych wiosek i miasteczek, pamiętających złote czasy króla Kazimierza Wielkiego czy Władysława Łokietka. Rycerskie wsie, w których odnajdziemy gotyckie kościoły, nierzadko z XV czy XVI wieku, na obrzeżach wielu wsi i miasteczek wczesnośredniowieczne grodziska o monstrualnych rozmiarach. Bo Ponidzie idealne jest dla każdego – od miłośników przyrody, przez amatorów kajaków, po zafascynowanych historią.

Ponidzie stało się drugim przystankiem na naszej tegorocznej (2021r.) trasie po Polsce. Zapraszamy Was bardzo serdecznie na drugi już odcinek z serii „Polska na Przełaj”.

Więc podsumujmy. Łącząc nasze doświadczenia z 2015 oraz 2021 roku. Co warto zobaczyć na Ponidziu?

Skorocice. Rezerwat i Jaskinia

Bardzo chcieliśmy odwiedzić Rezerwat w Skorocicach♂. Choć szukanie wejścia trochę nam zajęło – środek jednak okazał się fantastyczny. Warto dodać, że największa jaskinia z powodu obrywu skał stała się częścią małego mostu skalnego. To też atrakcja, ale uważajcie tam!

Niemniej jednak, to niezwykle magiczne miejsce, pełne mocy – jedyny taki wąwóz, wydrążony w… gipsach. Znajduje się tu trochę skałek i kilka gipsowych jaskiń. I mnóstwo pokrzyw – jeszcze więcej niż kilka lat temu. Bardzo tu zarosło. Szukajcie wejścia od strony – cd. interesującej, ubarwionej pięknymi fotografiami  relacji z Ponidzia Anny i Marcina Nowaków na źródłowej stronie GdzieWyjechac.pl 


Jarosław Kruk: Wszystkim odwiedzającym Ponidzie serdecznie proponuję, by obok takich perełek jak w w/w artykule Radia Kielce, obok takich pereł jak Wiślica, Pińczów, Nowy i Stary Korczyn, Chroberz, Młodzawy Małe, Michałów, Zagość, Strożyska, obok Jędrzejowa, Pacanowa, Stopnicy i Oleśnicy♂,  koniecznie odwiedzić malowaną wieś Zalipie, w której kwiaty kwitną przez cały rok♂!

Zalipie, wprawdzie leży już po drugiej, galicyjskiej, stronie Wisły to przecież z tamtejszego Domu Malarek♂ dużo bliżej do Nidy niż choćby z Buska-Zdroju! A przede wszystkim Zalipie jest to unikatowa, wyjątkowa na skalę światową atrakcja, z którą Ponidzie moim skromnym zdaniem powinno blisko współpracować na niwie turystycznej.

przewodnik, wersja on-line – po kliknięciu na grafikę

2  miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – Michał Jurecki. Ponidzie. W świętokrzyskim stepie – wersja on-line


◙ Podobne informacje:

I ❤ Świętokrzyskie: „Na Ponidziu wiosna trwa” – trzydniowy majowy benefis promocyjny – może dołączy i Busko?

I ❤ Ponidzie: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Weekendowy spacer po mniej znanych miejscach na Ponidziu | Radio Kielce

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

I ❤ Ponidzie: Pińczów światłem malowany

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl