eM: W jakim stanie jest nasze województwo? Gorąca debata na Sejmiku - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eM: W jakim stanie jest nasze województwo? Gorąca debata na Sejmiku

20 czerwca 2019 | Radio eM Michał Łosiak 19.06.2019 / Jarosław Kruk 19.06.2019 | | 0 komentarzy

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przedstawił radnym naszego regionu raport o stanie województwa. Dokument wywołał burzliwą dyskusję podczas dzisiejszej, 19 czerwca, sesji Sejmiku.

źródło: Wikipedia, autor: TUBY

Wynika z niego m.in., że w 2017 roku zajmowaliśmy wśród województw czwarte miejsce… od końca pod względem PKB na jednego mieszkańca i osiągnęliśmy wynik o prawie 15 tysięcy złotych mniejszy od wskaźnika dla całego kraju. Co prawda wartość wytworzonych dóbr i usług w latach 2013-2016 systematycznie rosła, jednak dynamika wzrostu była najniższa w Polsce. Optymistycznie wygląda fakt, że jesteśmy w pierwszej piątce województw pod względem rejestracji nowych firm. Łyżką dziegciu wydaje się jednak spadająca liczba podmiotów z kapitałem zagranicznym. Zajmujemy także dopiero 14 miejsce pod względem udziału przedsiębiorstw innowacyjnych w naszym rynku.

Słabo wypadamy także w statystykach dotyczących demografii. W ostatnich latach przyrost naturalny w naszym regionie utrzymywał się na poziomie ujemnym. W skali całego kraju gorzej wypadło jedynie województwo łódzkie. Nasz współczynnik dzietności również pozostawia wiele do życzenia i jest poniżej poziomu zastępowalności pokoleń. Drugie miejsce zajmujemy zaś pod względem… obciążenia demograficznego, czyli liczby osób na emeryturze w stosunku do tych w wieku produkcyjnym, co wskazuje na starzenie się społeczeństwa.
Nie jesteśmy prymusami także pod względem zatrudnienia. Stopa bezrobocia, w porównaniu z innymi województwami, jest u nas wysoka.
– Jest wiele problemów, ale myślę, że ten raport da podstawę do skutecznych działań Zarządu i wpłynie na określenie Strategii Województwa. Wiele byśmy chcieli poprawić: przyciągnąć inwestorów, poprawić szkolnictwo, czy zadbać o ludziach mieszkających na wsi – mówił Radiu eM Kielce marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

– Ten raport pokazuje, w jakim stanie pozostawiła nasze województwo poprzednia władza samorządowa – dodała z kolei obecna na sesji posłanka… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia eM – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl