eM: Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zarabiają najmniej w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eM: Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zarabiają najmniej w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów

11 maja 2019 | Radio eM Michał Łosiak 10.05.2019 / Jarosław Kruk 11.05.2019 | | 5 komentarzy

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zarabiają najmniej w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów. Choć to dane za 2016 rok, to jednak, według szacunków portalu money.pl, sytuacja nie ulegnie poprawie. Średni dochód roczny w województwie świętokrzyskim w 2016 roku wyniósł zaledwie 28 828 złotych i był o prawie 18 tysięcy niższy, niż dochód w województwie mazowieckim i ponad pięć tysięcy od średniej krajowej. – informuje portal Radio eM

 

źróło: nowiny.pl

Prognozy money.pl nie napawają optymizmem. Choć dochód w 2018 roku wzrasta o niespełna cztery tysiące złotych, to jednak przedstawione przez portal money.pl dane pokazują większą dysproporcję zarobków w Świętokrzyskiem i Mazowieckiem, która rośnie do prawie 20 tysięcy złotych. – W naszym województwie mamy duży udział dochodów ze źródeł niezarobkowych. Są to różnego rodzaju renty, emerytury i transfery socjalne. Wiąże się to z procesami demograficznymi – starzeniem się mieszkańców.

Prognozy money.pl nie napawają optymizmem. Choć dochód w 2018 roku wzrasta o niespełna cztery tysiące złotych, to jednak przedstawione przez portal money.pl dane pokazują większą dysproporcję zarobków w Świętokrzyskiem i Mazowieckiem, która rośnie do prawie 20 tysięcy złotych. – W naszym województwie mamy duży udział dochodów ze źródeł niezarobkowych. Są to różnego rodzaju renty, emerytury i transfery socjalne. Wiąże się to z procesami demograficznymi – starzeniem się mieszkańców. Odpływ młodych powoduje zmniejszenie dochodów z pracy, dlatego mamy taką sytuację. Co prawda rynek pracy drgnął i stopa bezrobocia spada w całym kraju, ale w tym elemencie nasze województwo również nie wypada rewelacyjnie. Mamy mało wysokodochodowych miejsc pracy – mówi prof. Marek Leszczyński, ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który zwraca także uwagę na strukturę świętokrzyskiej gospodarki. – Jest ona mało nowoczesna. Dominuje udział małych i średnich firm o niskim poziomie innowacyjności i postępu technicznego. Mamy duży udział gospodarstw rolnych niskodochodowych. Niepokojące jest to, że te dochody są najniższe w Polsce, choć udział PKB naszego województwa nie jest najgorszy – dodaje ekonomista.

Eksperci zwracają uwagę, że tak niski dochód może spowodować spadek konkurencyjności świętokrzyskich przedsiębiorstw, co oznacza również niższy wzrost gospodarczy oraz dalszy spadek liczby mieszkańców naszego województwa. – Raczej nie będzie lepiej i musimy się z tym oswoić. Skutki są od wielu lat znane: mamy do czynienia z depopulacją i starzejącym się regionem. Najlepiej wykształceni ludzie stąd wyjeżdżają, bo mają ambicję zarabiać więcej – uważa dr Magdalena Piłat-Borcuch, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która dodaje, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia eM – po kliknięciu na link

 

8  money.pl: – Nierówności dochodowe. Najwyższe na Mazowszu, najniższe w świętokrzyskim

 

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “eM: Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zarabiają najmniej w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów”

 1. anty-MB pisze:

  Redaktor kopiuj-wklej lansuje radio, które popierało lubawskiego, kiedy zadłużał Kielce.

 2. anty-MB pisze:

  Na pewno mieszkańcy Buska zarabialiby więcej, gbyby nasze województwo najechały obiecane przez Cieślaka zagony inwestorów z Dubaju (czy może z Chin – nie pamiętam).

 3. S.A.W.A i przyjaciele pisze:

  Bida Jarubasowska! Dziękujemy PSL za wykończenie województwa. Dziwne że burmistrz Buska-Zdroju z nimi tak otwarcie współpracuje w tym procesie!

 4. anty-MB pisze:

  Za to dzięki cieślakowi oraz gowinowi polepszyły się zarobki Gawinowi, Śliwie oraz Grudzińskiemu.

 5. Obserwator pisze:

  Pod Sawę podszywa się zapiekanka ale juz nie długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl