ED: Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie już ruszyła! Test wypadł pomyślnie [FOTO, VIDEO] | JKR: Zabytkowa wąskotorówka byłaby znakomitą atrakcją turystyczną i środkiem komunikacji po świętokrzyskiej Toskanii - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie już ruszyła! Test wypadł pomyślnie [FOTO, VIDEO] | JKR: Zabytkowa wąskotorówka byłaby znakomitą atrakcją turystyczną i środkiem komunikacji po świętokrzyskiej Toskanii

25 maja 2022 | | | 5 komentarzy

Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie po latach znów wyruszy na tory. We wtorek odbył się testowy przejazd, który przebiegł bez zakłóceń. W piątek, 27 maja, w Dzień Samorządowca, odbędzie się inauguracja, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów wspierających Ciuchcię. – informuje 24.05.2022 portal Echo Dnia

Testowy przejazd Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie / Fot. Robert Pisarczyk ; Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie♂

Ekspres Ponidzie♂ ostatni raz kursował w 2019 roku, na trasie Jędrzejów – Pińczów. W tym sezonie pociąg wznowi działalność ale na krótszym dystansie. Nie będzie dojeżdżać do Pińczowa. Mosty na Nidzie oraz estakady nie są dopuszczone do użytkowania. Wymagają generalnego remontu, którego nie da się szybko wykonać.

>>>  Wstępnie pociąg kursował będzie „na zamówienie” dla zorganizowanych grup. Cennik i dane kontaktowe niebawem zostaną umieszczone na stronie internetowej i fanpage’u kolejki♂  <<<

Pierwsze kursy będą z Jędrzejowa do Jasionnej. Trasa będzie liczyła 9 kilometrów – informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. – A od lipca, gdy skończy się remont torów trasa zostanie wydłużona i będzie prowadziła przez Wygodę do Motkowic – informuje. – W ośrodku w Wygodzie jest miejsce na ognisko i różne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Tutaj będzie można spędzić kilka godzin, relaksować się, spacerować albo uczestniczyć w imprezach i koncertach, które organizowane są w każdy weekend. Będzie można też… – cały artykuł i zdjęcia na źródłowej stronie Echa Dnia


Jarosław Kruk: Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie wraca na tory – dobra wiadomość 🙂 Przypomnę więc, to co na temat tej kolejki napisałem na infoBusko.pl w 2019 r.:

A co z naszą Ciuchcią Expres Ponidzie?

Jarosław Kruk, 10.01.2019

Chyba w 2009 r. z buskim PTTK byłem na wycieczce do Rumunii. Kilkudniowy autokarowy wyjazd był baaardzo ciekawy. Jedną z większych, spośród licznych atrakcji była przejażdżka lokalną działającą wciąż kolejką wąskotorową. Zaprzężony w parowóz skład pomykał leniwie malowniczą, lesistą doliną, wzdłuż strumienia, pomiędzy wzgórzami. Dobrze pamiętam wielki zachwyt i emocje jaki ten stary skład kolejowy  wzbudził wśród grupy kilkunastu turystów z Niemiec i bodaj Holandii. W szczególności rozruch lokomotywy, towarzyszące temu kłęby pary i dymu, no i donośny gwizd  – kilkanaście kamer video i kilkadziesiąt fotoaparatów utrwalało te chwile. Taka kolejka, którą wiele osób w Polsce jeszcze dobrze pamięta jest jak widać wielką atrakcją dla turystów z Europy Zachodniej, w szczególności Niemców.

A my na Ponidziu taką kolejkę przecież mamy – Jędrzejowską Kolej Dojazdową – popularnie zwaną Ciuchcia Expres Ponidzie ( http://www.ciuchcia.eu/♂) . I co? I nic – wegetuje gdzieś na boku, niedoinwestowana, mało znana, słabo wypromowana… Powstały w 1915 roku, już wiec ponad stuletni zabytek techniki czeka na ponowne odkrycie.

Lokomotywa Px48-1724 . / źródło: www.ciuchcia.eu

Cytat ze strony JKD:  „Z dawnej, ponad 340-kilometrowej sieci Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej, która to sięgała aż po Tarnobrzeg, Szczucin, Miechów/Charsznicę i Kocmyrzów, do dnia dzisiejszego ostało się ledwie 104 kilometry szlaku. Odcinek aktualnie eksploatowany przez Świętokrzyską Kolejkę Dojazdową liczy niecałe 29,5 km. Niewielką jego długość wynagradza jednak niepowtarzalny i urozmaicony przebieg, urzekająca okolica, duże nasycenie miejsc szczególnych zarówno pod względem historycznym jak i przyrodniczo – krajoznawczym. Dodatkowo miłośnicy jędrzejowskiej wąskotorówki od lat czynią starania o ponowne przywrócenie ruchu na odcinku Umianowice – Chmielnik dla lekkich pojazdów drezynowych. Tym samym będzie możliwość przejażdżki zarówno wzdłuż, jak i wszerz unikalnej, śródlądowej delty rzeki Nidy”…

Czego brakuje? Oczywiście pieniędzy, ale przede wszystkim dostrzeżenia potencjału turystycznego jaki w sobie ta kolejka posiada. Docenienia roli jaką mogłaby spełniać ta kolejka dla ożywienia turystycznego całego Ponidzia  i spięcia komunikacyjnego w jeden wspólny produkt poszczególnych perełek Ponidzia – Jędrzejowa, Pińczowa, Wiślicy i może dalej pociągnąwszy jej trasę – Nowego Korczyna, Solca-Zdroju i Pacanowa. Póki co miejscowości te próbują indywidualnie, na własną rękę się sprzedawać. Wychodzi to im różnie. Przyczyny są różne. Istotnym problem, moim zdaniem, jest to, że indywidualnie są za małe, że „wystarcza ich” tylko na kilka godzin. Ale gdyby je połączyć właśnie taką wąskotorówką we wspólny produkt turystyczny całodniowy lub wręcz kilkudniowy, weekendowy, to atrakcyjność ich by się połączyła, wzrosła, a w ślad za tym zwiększyła by się liczba odwiedzających gości.

Duża część infrastruktury jeszcze istnieje. Chyba nadal jest jeszcze linia pomiędzy Pińczowem a Wiślicą, którą jak słyszałem kilka lat temu, Pińczów zamierzał przebudować na ścieżkę rowerową…. Potencjał więc jest. Źródła finansowania np. w funduszach europejskich też są jeszcze. Turyści też są  – w samym Busku leczy się i …nudzi co roku bodaj 80 tys kuracjuszy – potencjalnych klientów. A zaledwie 10 km od królewskiego miasta Nowy Korczyn, za Wisła, jest jedna z największych polskich atrakcji w ocenie japońskich biur podróży – malowana wieś Zalipie.

Może więc warto pochylić się nad tematem i rozważyć czy aby weń nie zainwestować z korzyścią dla województwa i dla Ponidzia.

/ JKR

 

Dziś również podpisuję się pod tymi słowami.

Temat tej zabytkowej wąskotorówki, jej reaktywacji i potencjale turystycznym jaki w niej drzemie poruszany był również podczas forum informacyjno-warsztatowego „Projektowanie i budowa ścieżek i infrastruktury rowerowej na przykładzie Dąbrowy Górniczej, Polski i wybranych krajów europejskich”, które z udziałem eksperta od ścieżek i turystyki rowerowej, pana Jana Brzosta, konsultanta infrastruktury rowerowej dla Metropolii Śląsko Zagłębiowskiej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z inicjatywy infoBusko.pl odbyło się w Sali konferencyjnej Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. 18 maja 2022 r.♂

Podczas tego spotkania dużo istotnych informacji o wąskotorówce przedstawił radny RM Pińczów Marcin Saltarski♂

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

I ❤ Ponidzie: „NA PONIDZIU WIOSNA TRWA” – trzydniowy regionalny festiwal promocyjny, 14-16 sierpnia [PROGRAM]

RK: Co dalej z Ciuchcią Express Ponidzie? – a gdyby tak przedłużyć tory ciuchci do Wiślicy?

Niezalezna: Pociągi retro przyciągają turystów do Małopolski – a co z naszą Ciuchcią Expres Ponidzie?…

RK: Zmiana właściciela ożywi ponidziańską wąskotorówkę?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “ED: Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie już ruszyła! Test wypadł pomyślnie [FOTO, VIDEO] | JKR: Zabytkowa wąskotorówka byłaby znakomitą atrakcją turystyczną i środkiem komunikacji po świętokrzyskiej Toskanii”

 1. xyz pisze:

  To jest ta kolejka na lini Busko-Budapeszt? W koncu Pan Misnister obiecał

 2. Łukasz Nowak pisze:

  Do xyz: w punkt! Masz u mnie wino ;

  A w Busku: Kolejny rok nie mogę doprosić się u „pana UMiG” kilku znaków kierujących kuracjuszy w Zdroju na dworzec kolejowy.
  Tymczasem wyrzucono tyle forsy na kilkadziesiąt znaków już trzeciej (!) generacji znaków do tężni (czy kogokolwiek w UMiG rozliczono ze zmarnowania pieniędzy podatników na dwie poprzednie nietrafione?).

 3. Jerzy Rogucki pisze:

  Łukaszu Nowak przecież możesz zawsze zgłosić działanie funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego. Są na to art np & 231 KK.

 4. Do Jerzego pisze:

  Panie Jerzy czy to Pana nick w internecie? Moim zdaniem pisze Pan w stylu pewnego malutkiego człowieczka

 5. Jerzy Rogucki pisze:

  tak to mój nick a Pana z Kusocinskiego nie znam. ale transparenty ma wymowne i chyba cos w tym jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl