List do Redakcji: Zwracamy się o pomoc i podjęcie interwencji w Busku-Zdroju w sprawie ulokowania wiaty śmietnikowej pod oknami bloków na os. Piłudskiego - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

List do Redakcji: Zwracamy się o pomoc i podjęcie interwencji w Busku-Zdroju w sprawie ulokowania wiaty śmietnikowej pod oknami bloków na os. Piłudskiego

12 marca 2020 | ... 11.03.2020 / Jarosław Kruk 12.03.2020 | | 19 komentarzy

Wczoraj na redakcyjną pocztę wpłynął mail od mieszkańców kliku bloków na osiedlu Piłsudskiego w Busku-Zdroju z prośbą o interwencję w sprawie niewłaściwej w ich opinii lokalizacji nowej wiaty śmietnikowej. 

Miejsce pod nową wiatę śmietnikową pommiędzy blokami jest już prawie gotowe

Mieszkańcy napisali:

W imieniu mieszkańców bloku nr 5 (szczególnie klatek I i II) osiedla Piłsudskiego jak również bloków 8 i 9 zwracamy się z prośbą o pomoc i podjęcie interwencji w Spółdzielni Mieszkaniowej w Busku-Zdroju w sprawie ulokowania wiaty śmietnikowej po północnej stronie bloku, która właśnie jest tam budowana.

Wiata ta została zlokalizowana w bardzo niefortunnym miejscu przysłaniając widok z okien mieszkań na parterze. Zachowana odległość 10 m pomimo, że spełnia warunki przepisów prawa jednak wpłynie niekorzystnie na znajdujące się tam mieszkania, szczególnie w okresie letnim kiedy to smród śmieci przy nieregularnych ich odbiorach przez MPGK będzie nie do wytrzymania, nie wspominając już o muchach i wszelakim innym robactwie.

Wspomnieć należy, iż z informacji pozyskanych przez mieszkańców istniała możliwość dzierżawy gruntu od Gminy w miejscu gdzie obecnie znajduje się śmietnik jednak Spółdzielnia nie wyraziła takiej woli twierdząc, że posiada na tyle swoich gruntów.

Obecna lokalizacja jest według nas niedopuszczalna i zagraża bezpieczeństwu sanitarnemu mieszkańców.

Dziwi fakt, że Pan Prezes Spółdzielni uprawia taką samowolę. Dlaczego nie konsultuje tak ważnych decyzji z mieszkańcami. Ciekawe czy on sam chciałby mieć taki widok z okien i taki zapach? Większość z nas ma po stronie północnej sypialnie swoje i swoich dzieci i jak je przed snem wywietrzyć?

Zwracamy się o pomoc.

Ponadto informujemy, że w dniu dzisiejszym odwiedziliśmy mieszkańców bloków 5,6,8 i 9 osiedla Piłsudskiego i zebraliśmy ok. 150 podpisów pod petycją do Pana Prezesa Spółdzielni przeciwko budowie tej wiaty w tym miejscu.
Jutro o godz. 12.00 udajemy się do Prezesa z petycją, a na godz. 16.00 zaprosiliśmy redaktora Tygodnika Ponidzia oraz TV Ponidzie na miejsce nowej inwestycji. Możliwe, że będzie również Echo Dnia.

Was również gorąco prosimy o pomoc.


Jarosław Kruk: Jak wspominałem na początku działania @serwisu infoBusko.pl, ta e-strona ma być również płaszczyzną otwartego dialogu, na której będzie można przedstawiać i poruszać różne kwestie z życia lokalnej społeczności. Bywa bowiem, że pojawiają się tematy wrażliwe czy trudne,  tak jak wydaje się sygnalizowany powyżej przypadek i brakuje forum, na którym można by podać je do wiadomości i pod dyskusję szerszemu gremium mieszkańców, przedstawić swoje argumenty i racje. Życie pokazuje, że i te zdawałoby się nie do rozwikłania problemy idzie często rozwiązać. By tak się stało  potrzebna jest dobra wola zainteresowanych stron i negocjacje, w trakcie których udaje się często wypracować zadawalający kompromis.

Mam nadzieję, że w tym przypadku uda się znaleźć  akceptowalne dla mieszkańców i Spółdzielni Mieszkaniowej miejsce na wiatę śmietnikową.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

19 odpowiedzi na “List do Redakcji: Zwracamy się o pomoc i podjęcie interwencji w Busku-Zdroju w sprawie ulokowania wiaty śmietnikowej pod oknami bloków na os. Piłudskiego”

 1. 5 i okolice pisze:

  Wygląda to na sporą budowle. Ciekawe czy mają pozwolenie na budowę.

 2. do powyżej pisze:

  Mają pozwolenia ale jeśli na osiedlach nie ma miejsca na takie coś to cóż zrobisz trza żyć dalej.

 3. Busczanin pisze:

  Brud wokoło, papierków, petów narzucane, trawniki poobsrywane przez pieski, często i na chodnikach psie gówna leżą, i to nikomu nie przeszkadza. Taki jest poziom kultury i czystości, a teraz śmietnik jaśnie państwu będzie przeszkadzał. Żenada. Tam skąd pochodzicie i skąd przybyliście były przecież wiadome zapachy i co, odwykliście już? Szkoda że od śmiecenia, rzucania petów i papierków nie odwyklście, wielcy jaśnie państwo „miastowi”…

 4. Aha pisze:

  Widzę że mieszkańcowi z woli bardzo się nudzi

 5. krecz pisze:

  W tym wszystkim nie rozumiem jednego jezeli.cos jest wydane zgodnie z prawem musimy sie z tym pogodzic. Z drugiej strony chcemy by bylo.czysto pod blokami wlasnie takie wiaty to nam zapewniaja. Do Pani ktora uruchomila ta spirale . Jesli kupuje sie mieszkanie w bloku trzeba niestety liczyc sie z pewnymi utrudnieniami. I ostatnie do Pana redaktora napisal pan ze mozna bylo wydzierzawic grunt chyba chodzi o teren gminny lub prywatny a zgadza sie tylko podpowiedz do mieszkancow mam rozumiec ze za dzierżawe wiaty wyrazacie zgode na wzrost czynszu bo inaczej nie widze innej mozliwosci. krzyczec kazdy umie ja bylem.zapytalem.i zrozumialem

 6. Mieszaniec Buska pisze:

  No ale jak pare lat temu byly wielkie kontenery na śmieci to chyba wtedy niesmierdzialo?? Haha
  Był wtedy smród na kilometr by zabijać zarazki to wapnem sypali.
  Oj za dobrze dla niektórych i zwykla hipokryzja.

 7. Anna pisze:

  https://aszdziennik.pl/128983,koscioly-bezpieczne-ksieza-uzyja-mocy-by-podac-hostie-do-ust-wiernym

  I widzicie kościoły są bezpieczne dla ludzi!!!
  I nie ma się co bać koronawirusa tylko trzeba się modlić!!!
  I zachęcać ludzi by przychodzili do kościołów bo są bezpieczne!!!

 8. Hahahaha pisze:

  Aniu to asz dziennik czym gazeta do fejkow haha

 9. Edek pisze:

  Wiaty powinny być na osiedlach. Ciekawe gdzie mielibyśmy wyrzucać śmieci. Skoro odległości są zgodne z przepisami to jeśli się to komuś nie podoba, to niech najpierw powalczy o zmianę przepisów albo kupi sobie dom jak tak trudno mu się dostosować. Wszystkim dogodzić się nie da.

 10. do: Anna pisze:

  Weź to wydrukuj, załóż maskę przeciwgazową (nikt cię nie rozpozna) i przejęć się po mieście i rozdaj ludziom.
  Ale będzie ubaw!

 11. xyz pisze:

  To teraz niech im zbudują śmietnik z 500 metrów od bloku w odosobnionym miejscu a na pytania i protesty czemu tak daleko odpowiedzieć że skoro wam śmierdzą wasze śmieci i ich nie chcecie wąchać to inni też nie będą.

 12. Do czytelnika pisze:

  W koncu na osiedlu Piłsudskiego są te wiatry super!!

 13. Prezes sółdzielni pisze:

  Ciekawe ile komentarzy napisali pracownicy spółdzielni pod dyktando władz ?

 14. Do Prezes sółdzielni pisze:

  Hahaha rozwalilaś/eś system haha
  Na każdym osiedlu pod każdym blokiem i oknem są mini kontenery lub te wiaty i jakoś nikt z tego nie robi problemów. Kilka lat do tyłu były wielkie kontenery pod oknami i jakoś z tym też nikt problemu nie robi i tylko właśnie nagle teraz bo kogoś kukle zabolały i robi gownoburze.
  O dziwo spółdzielnia jest niezależnym organem i ten czytelnik co zrobił gownoburze powinien mieć pretensje albo do siebie albo do osób które wybrały takiego prezesa czyli do swoich sąsiadów. Większość mieszkańców ma wywalone że wiaty są pod oknami ale nie śmierci a poza tym jest cos takiego jak środki czystości które są rozpylane przy tych wiatach zabijają smród i brud. W koncu Buskie osiedla są cywilizowane dzięki takim wiat i pozytywnie oceniam te wiaty.
  A poza tym gdzie jest sprzeciw innych mieszkańców Piłsudskiego czy innych osiedli?? Więc ludzi to nie interesuje A ty za to piszesz jakieś teorie spiskowe z Hollywoodu hah.

 15. Mieszkanka 6 pisze:

  Niech będą wiaty ale nie bezpośrednio pod oknami naszych sypialni. Przez wiele lat funkcjonowało śmietnisko w dogodnym dla nas miejscu więc po co to zmieniać? A Ci, których ten problem nie dotyczy niech nie będą tak cwani. Ciekawe jakby Wam ktoś smitnik pod oknem postawił?

 16. Mieszkaniec osiedla pisze:

  Ja mieszkam na innym osiedlu i szczerze nie widzę problemu bo też takie wiaty nawet na dwa bloki są i jeszcze bliżej okien. Owszem jest specyficzny smrodzik może na 1m ale nie jest tak jak było kiedyś z tymi wielkimi kontenerami które capiły na 20m. Wiaty są odkarzane opróżniane i nie mam nic przeciwko stawianiu ich w takich odległościach. Gierkowskie blokowisko to nie są luksusy gdzie masz np duże parkingi prywatne miejsca parkingowe itp to wszystko było budowane na mniejsza ilość samochodów i kiedyś to ludzie mieli w dupie czy robić miejsca na jakieś kosze czy nie. Dzisiaj sprawa jest prosta grunty osiedlowe częściowo należą do gminy a częściowo do spółdzielni pewnie wybudowali tam gdzie chcieli lub mogli.

 17. Szkoda strzepic ryja pisze:

  Mieszkance 6 się luksusów zachciało

 18. ... pisze:

  Piękny widok jak prawicowe głupki chodzą do Jaruzelskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl