Czy wiesz, że: w dolnośląskim Lubiążu jest największe na świecie opactwo cystersów? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Czy wiesz, że: w dolnośląskim Lubiążu jest największe na świecie opactwo cystersów?

30 sierpnia 2018 | Jarosław Kruk / Wikipedia | | 0 komentarzy

Klasztor Cystersów w Lubiążu. autor: Piotr J /Wikipedia

Opactwo cystersów w Lubiążu – to największe opactwo cysterskie na świecie. Zespół klasztorny w Lubiążu jest zarazem jednym z największych zabytków tej klasy w Europie. Nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. W czwartek , 30.08, w jego gościnne progi zawitało „Lato z Radiem” Programu 1 Polskiego Radia.

Ciekawostki: zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii. Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Posiada ponad 600 okien.

Historia: początki sięgają 1150 roku, kiedy tu powstał klasztor benedyktynów, którzy zbudowali kościół św. Jakuba. Benedyktyni jednak przed 1163 opuścili Lubiąż. W 1163 roku książę śląski Bolesław Wysoki sprowadził cystersów z Pforty nad Saalą w Turyngii. Było to pierwsze osadzenie tego zakonu na Śląsku. Fundacja ta została zatwierdzona w 1175 roku. W ciągu wieków, dzięki nadaniom książęcym i prywatnym, klasztor stał się jednym z większych posiadaczy ziemskich na Śląsku.

Może w ramach wakacyjnych podróży warto odwiedzić cystersów w Lubiążu? – ich współbracia od wieków żyją w bliskim Busku Jędrzejowie i znanym z dowcipów Wąchocku.

Klasztorny refektarz – jadalnia. fot. PRSchreyner / Wikipedia

 

Dokument z 1175 roku, w którym Bolesław I Wysoki książę Śląska zakłada i uposaża klasztor cystersów w Lubiążu.   fot. Ryszard Bacmaga / Wikipedia

Dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Lubiążu – Bolesław I Wysoki książę Śląska zakłada i uposaża klasztor cystersów w Lubiążu
Klasztor cystersów w Lubiążu został założony przez księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego ok. 1163 r., natomiast w 1175 r. fundacja ta została zatwierdzona a w wystawionym dokumencie książę określił uposażenie klasztoru. Dokument ten jest najstarszym zachowanym oryginalnym dokumentem pergaminowym w zbiorach Archiwum wrocławskiego. Mnisi zostali do Lubiąża z miejscowości Pforta nad rzeką Saalą, w Niemczech. Pierwotne uposażenie klasztoru stanowiły nadania, na czele z Lubiążem i ze znajdującym się w tej wsi kościołem św. Jana, targiem i przeprawą na Odrze. Od kolejnych książąt, zarówno śląskich (potomków Bolesława I), jak i wielkopolskich oraz pomorskich, klasztor otrzymał olbrzymie nadania majątkowe w postaci dóbr nieruchomych, jak i czynszów, dziesięcin i wszelkiego rodzaju danin pieniężnych. Dobra te obejmowały tysiące łanów ziemi, położone w wielkich zgrupowaniach na Śląsku, w Wielkopolsce, na jej pograniczu z Pomorzem. Dzięki bogatemu uposażeniu i stałej trosce panujących o rozwój klasztoru, urósł on do rzędu największych klasztorów nie tylko na ziemiach polskich, ale i w całej Europie środkowej. Szczególny rozwój klasztor ten odnotował w XIII i w XIV w. Wiek XV przyniósł zniszczenia spowodowane najazdem husytów (I połowa XV w.), a wiek XVI – kolejne zniszczenia spowodowane wprowadzeniem na Śląsku i w księstwie legnickim (na terenie którego leżał Lubiąż) idei reformacji. Wiek XVII przyniósł z kolei odrodzenie na tej ziemi katolicyzmu. Kolejni opaci lubiąscy doprowadzili do znacznego poszerzenia majątku klasztornego, ale i do odbudowi i przebudowy kościoła i klasztoru, oraz otaczających go budowli, w stylu śląskiego baroku. W 1810 r. nastąpiła sekularyzacja klasztoru, przeznaczono go na magazyny, stadninę koni, szkołę i mieszkania dla urzędników. W 1830 r. w jego pomieszczeniach urządzono zakład dla obłąkanych. W okresie II wojny światowej mieściła się tu fabryka broni. Od 1950 r. w pomieszczeniach klasztornych zlokalizowano różnego rodzaju magazyny, następnie budynek ten przekazano „Domowi książki”, który urządził tu wielką składnicę książek. Obecnie w części pomieszczeń są sale muzealne. Całym obiektem opiekuje się „Fundacja Lubiąż”.

Opis zewnętrzny: Oryginał, język łaciński, 1 karta pergaminowa o wymiarach 565 x 444 + 40 mm, na czerwonych sznurach jedwabnych pieczęć księcia Bolesława I Wysokiego
Miejsce przechowywania: AP Wrocław, Zbiór dokumentów klasztoru cystersów w Lubiążu (Rep. 91), sygn. 1.
Autor komentarza: Roman Stelmach

więcej informacji np. na Wikipedii – Opactwo Cystersów w Lubiążu- skąd zaczerpnąłem powyższe informacje.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl