Buscy ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem ekstremalnej V Nocnej Drogi Krzyżowej na Święty Krzyż - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Buscy ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem ekstremalnej V Nocnej Drogi Krzyżowej na Święty Krzyż

24 marca 2019 | Rafał Piwowarski / ks. Robert Blady / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

W miniony piątek i sobotę, 22-23.03, z Kielc-Dąbrowy na Święty Krzyż w 37 kilometrowej V Nocnej Drodze Krzyżowej przemaszerowało blisko 350 osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwała ekipa buskich ratowników medycznych Medi-Poż.

autor: Rafał Piwowarski, Medi-Poż

Była to piąta edycja tego kieleckiego ekstremalnego maratonu duchowego. Batalion pątników prowadziło siedmiu księży, zakonnik i oczywiście przewodnik. Rozrzut wiekowy był rozległy, sięgał 40 lat – najmłodsi mieli jeszcze ciepłe dowody osobiste, najstarsi przekroczyli kopę. Trasa na mapie liczyła 37 , ale aplikacja endomondo pokazała u niektórych ponad 40 kilometrów!

Wymarsz nastąpił po mszy, którą o 20.00 dla pątników odprawił kielecki ordynariusz ks. bp. Jan Piotrowski.  Spod kościoła na ulicy Północnej, przez Ameliówkę, Radostową, Krajno piechurzy doszli do Świętej Katarzyny. Stamtąd wchodząc nocą na Łysicę udali się dalej czerwonym szlakiem przez Puszczę Jodłową do progów jednego z najstarszych polskich sanktuariów, przeszło 1000 letniego Świętego Krzyża.

Podczas całonocnej wędrówki nad bezpieczeństwem czuwała trójka dzielnych buskich ratowników spod znaku Medi-Poż.

– Zadanie nie było łatwe, od momentu gdy pątnicy zaczęli iść bezdrożami zaczęły się schody – mówi zmęczony ale uśmiechnięty szef ratowników, Rafał Piwowarski – oni szli prosto a my naszym ambulansem przemieszczaliśmy się „slalomem” lokalnymi drogami, tak by cały czas być jak najbliżej.

– Jeden ksiądz, upadając rozciął lekko czoło, ale twardziel sam się zaopatrzył i szedł dalej. Dopiero po kilkuset metrach go złapaliśmy. – mówi z uznaniem jeden z ratowników zapytany o  najtrudniejszy moment.

– W zasadzie wszystko odbyło się bez większych kłopotów. Drobne przypadki. Wszystko było dobrze zorganizowane i pod kontrolą  – dodaje drugi.

 

Nagrodą po godzinach wyczerpującej wędrówki był magiczny wschód słońca na Świętym Krzyżu, miejscu pielgrzymowania królów, które za czasów panowania dynastii Jagiellonów, było to najważniejszym sanktuarium religijne w Królestwie Polskim. Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło, dziesięciokrotnie przebywał w klasztorze król Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie król Zygmunt Stary, trzykrotnie król Zygmunt August.

Kielecki marsz wzorowany jest na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, międzynarodowym wydarzeniu religijnym zainicjowanym przez ks. Jacka Stryczka w 2009 r.

 

8    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej: – Ruszyły zapisy na V Nocną Drogę Krzyżową

8    Wikipedia: – Bazylika na Świętym Krzyżu

8    Wikipedia: – Ekstremalna Droga Krzyżowa

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Buscy ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem ekstremalnej V Nocnej Drogi Krzyżowej na Święty Krzyż”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl