JKR: Budżet obywatelski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

JKR: Budżet obywatelski

3 maja 2018 | Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Jeszcze parę słów na temat Budżetu Obywatelskiego, inwestycji w sołectwach i głoszonemu przez „Sikorki” rzekomemu zwijaniu asfaltu po wsiach przez ewentualnego burmistrza Szydłowskiego i zaprzestaniu budowy świetlic.

Na początek definicja:

Budżet Obywatelski jest formą konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu gminnego na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań mieszczące się w kompetencjach gminy. To są środki pieniężne wyodrębniane w ramach budżetu gminy przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych wybranych przez mieszkańców miasta i sołectw.

Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest większe zaangażowanie mieszkańców w ustalanie priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Cel ten ma prowadzić do aktywnego udziału w procesie opracowania budżetu, budowania więzi w lokalnej społeczności oraz przedstawienia mieszkańcom Buska-Zdroju mechanizmów funkcjonowania Miasta.

Zgłaszanym zadaniem może być inicjatywa obywatelska, przyczyniająca się do rozwoju miasta i sołectw , służąca ogółowi mieszkańców, polegająca na budowie, modernizacji, przebudowie lub rozbudowie elementu infrastruktury miejskiej.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom decydować o tym na co wydać pieniądze.

Jak to wygląda w praktyce buskiej? Ano tak, że kolejny raz z rzędu by rozdysponować według woli mieszkańców ok 500.000 zł z gminnej kasy organizuje się plebiscyt.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl