Bcpl: Strażacy z Buska z czarnymi pasami karate - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Bcpl: Strażacy z Buska z czarnymi pasami karate

21 czerwca 2019 | busko.com.pl 21.06.2019 / Jarosław Kruk 21.06.2019 | | 0 komentarzy

Dwóch funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Buska-Zdroju – młodszy ogniomistrz Marcin Niziołek i młodszy ogniomistrz Przemysław Kołton – w miniony piątek odebrało swoje czarne pasy karate kyokushin.

Przemysław Kołton, Marek Prasek i Marcin Niziołek.  / źródło: busko.com.pl

Świeżo upieczeni mistrzowie karate w piątek, 21.06, odebrali swoje mistrzowskie czarne pasy z rąk prezesa Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin Koronea Krzysztofa Borowca (5 DAN) . Egzamin z pozytywnym wynikiem złożyli już w styczniu ( 8  Marcin i Przemek – dwaj nowi sensei Buskiej Sekcji Karate Kyokushin),  jednak zamówione w Japonii pasy z  wykaligrafowanymi nazwiskami doszły dopiero teraz. Egzamin naszych strażaków  trwał długie 5 godzin.

Składał się z 4 części: prezentacji technik podstawowych (kihon), układów ataku i obrony w ruchu, tzw. kata, sztuki łamania przedmiotów (tamashiwari) i na końcu kumite, czyli walk. Każdy z nich musiał stawić czoła kilkunastu przeciwnikom. Musieli zaprezentować dziesiątki różnych technik, powtarzanych setki razy pod czujnym okiem shihan Borowca, któremu nie umknie żaden nawet najmniejszy błąd.
Marcin i Przemek dali radę. Na czarny pas zasłużyli nie tylko swoją postawą na egzaminie, ale też całą swoją zawodniczą karierą, setkami stoczonych walk i tysiącami godzin spędzonych na treningach.

Świeżo upieczeni buscy sensei Przemysław Kołton i Marcin Niziołek. / źródło: Buska Sekcja Karate Kyokushin Marek Prasek

Mają na swoich kontach wiele pasjonujących pojedynków a także prestiżowe tytuły. Przemek dwukrotnie stawał na podium Mistrzostw Polki jako wicemistrz i raz jako Mistrz Polski. Marcin to z kolei medalista Mistrzostw Polski Południowej i turniejów rangi międzynarodowej. Jedno jest pewne – swoje czarne pasy zdobyli ciężką pracą, wytrwałością i charyzmą, której im nie brakuje.
Poza tym, że są świetnymi zawodnikami to także wzorowi strażacy, profesjonalnie podchodzący do swoich obowiązków służbowych. Karate kochają bardzo, jest częścią ich życia. Gdy jednak przychodzi czas wyboru pomiędzy służbą a treningiem nigdy nie mają wątpliwości. Są przede wszystkim strażakami. Zawsze gotowi, by z narażeniem życia ratować innych. Karate ich ukształtowało. Zawód, który wybrali pozwolił się realizować.
Gratulacje dla nich oraz sensei Marka Praska, pod którego okiem  kształtowali swoje umiejętności i charaktery. Wyrazy uznania i gratulacje kierujemy również do Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju, bryg. mgr inż. Artura Brachowicza.

źródło: busko.com.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl