bcpl: Koncert z okazji 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Busku-Zdroju (foto/video) - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

bcpl: Koncert z okazji 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Busku-Zdroju (foto/video)

3 sierpnia 2024 | busko.com.pl 2.08.2024 | infobusko.pl 3.08.2024 | | 0 komentarzy

1 sierpnia 2024 roku w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju odbył się wyjątkowy koncert upamiętniający 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców i turystów, którzy wspólnie śpiewali i oddali hołd bohaterom. informuje 2.08.2024 portal busko.com.pl

Paweł Korepta – śpiew, fortepian, Marta Kostek – śpiew, Julia Anna Korepta – Skrzypce.

Na scenie wystąpili: Marta Kostek, Julia Anna Korepta, Dorota Górczyńska-Bacik oraz Paweł Korepta. Ich poruszające wykonania pieśni powstańczych i patriotycznych wprowadziły zgromadzoną publiczność w atmosferę wspólnoty, refleksji i nostalgii.

W koncercie wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz, w tym wiceburmistrz Buska-Zdroju, Piotr Kaczocha, oraz p.o. Dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Katarzyna Legawiec.

Koncert był wzruszającym wydarzeniem, które pozwoliło na chwilę zadumy i refleksji nad historią Polski. Dzięki występom artystów oraz wspólnemu śpiewaniu pieśni patriotycznych… – cały artykuł i galeria zdjęć z wydarzenia na źródłowej stronie busko.com.pl


 

 


Byli to m. in.:
• Tadeusz Grudziński ps. „Gruda” – Urodzony w 1921 r. w Stopnicy. Walczył w ramach batalionu „Wigry” na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Zmarł w Warszawie w 1985 r.
Szczepan Kiełb ps. „Szczepan” – Urodzony w 1905 r. w Busku-Zdroju. W Powstaniu walczył w ramach pułku „Baszta” w kompanii saperów na Mokotowie.
• Jerzy Piórkowski ps. „Tryton” – żołnierz Szarych Szeregów. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Zginął w czasie ofensywy sowieckiej 13 stycznia 1945 r. w Busku-Zdroju. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.
• Jan Palusiński ps. „Kerry” – Urodzony w 1908 r. w Busku-Zdroju. Walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (zgrupowanie WSOP „Cubryna”) na Powiślu. Po upadku powstania przebywał w niewoli niemieckiej. Od 13 października 1944 r. leczony w Polskim Szpitalu Wojskowym w Zeithain. Do Kraju powrócił 11 sierpnia 1945 r. Zmarł w 1991 r. w Warszawie.
• Józef Palusiński ps. „Zdrój” – Urodzony w 1906 r. w Busku-Zdroju. W konspiracji od maja 1940 r. Walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (zgrupowanie WSOP „Cubryna”) na Powiślu, a następnie w batalionie „Iwo” w Śródmieściu. We wrześniu 1944 r. awansowany na ppor. Po upadku powstania przebywał w niewoli niemieckiej w Sandbostel i w Lubece.
Franciszek Klepiński ps. „Stefan” – urodzony w 1895 r. w Mikułowicach. Po upadku Powstania przebywał w niewoli niemieckiej w Sandbostel.
• Ireneusz Stolarski ps. „Pik” – Urodzony w 1930 r. w Pacanowie. Walczył w ramach batalionu KB „Nałęcz” na Starym Mieście. Ciężko ranny w wyniku walk z 29 na 30 sierpnia 1944 r., przebywał w szpitalu powstańczym przy ul. Długiej. Po wojnie pracował jako nauczyciel w Warszawie. Zmarł w 1990 r.
• Leszek Żółtak-Zasławski ps. „Krystyn” – Urodzony w 1920 r. w Busku-Zdroju. Walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” na Okęciu. Po wojnie mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1995 r.
Polecam również artykuł chroberz.info na temat powstańców związanych z Chrobrzem, który w czasie okupacji niemieckiej znajdował się w granicach administracyjnych Kreis Busko.

 

◙ Podobne informacje:

Ad Arma Polonia: Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na buskim cmentarzu parafialnym, przy grobie powstańca Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton” [FOTO]

Kalendarium: 1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie | ? Czy wiesz, że : Na buskim cmentarzu spoczywa jeden z małoletnich uczestników PW1944, harcerz Szarych Szeregów, Jerzy Piórkowski ps. „Tryton”?

Kalendarium: 31 lipca 1944 gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Kalendarium: 29 lipca 1944 Związek Patriotów Polskich poprzez sowieckie Radio Moskwa wezwał mieszkańców Warszawy do rozpoczęcia powstania

Kalendarium: 1 grudnia 1943 zakończyła się konferencja w Teheranie, spotkanie Stalina, Churchilla i Roosevelta. ⬛ Faktyczny koniec II Rzeczypospolitej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl