Alicja Orkisz finalistką LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wielki sukces uczennicy buskiego I LO im. T.Kościuszki. „NON SCHOLAE, SED VITAE DISCIMUS”
W dniach 19 – 22.04.2023 r. w Warszawie odbyły się ogólnopolskie zawody III stopnia (finałowe) LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Po części pisemnej i ustnej ogłoszono wyniki. Alicja Orkisz, uczennica mgr Jolanty Łukasik w I LO im. T.Kościuszki w Busku-Zdroju znalazła się na liście laureatów. – informuje 4.05.2023 e-strona buskiego Starostwa
○ Alicja Orkisz, uczennica mgr Jolanty Łukasik w I LO im. T.Kościuszki w Busku-Zdroju laureatem z lokatą II LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. / źródło: lo1busko.edupage.org♂
Alicja Orkisz, uczennica klasy czwartej I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju’ pod opieką pani profesor’ Jolanty Łukasik przygotowywała się w bieżącym roku szkolnym do kolejnych etapów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
W dniach 19 – 22.04.2023 r. w Warszawie odbyły się ogólnopolskie zawody III stopnia (finałowe) – po części pisemnej i ustnej ogłoszono wyniki. Alicja Orkisz znalazła się na liście laureatów LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. To wysokie wyróżnienie i ogromny sukces uczennicy oraz szkoły.
Laureatka, będąca tegoroczną maturzystką, została zwolniona z egzaminu maturalnego z języka polskiego w części pisemnej (poziom podstawowy i poziom rozszerzony) oraz części ustnej z jednoczesnym wpisem na świadectwo wyniku – 100%. Nagrodą dla Alicji jest również indeks na wybraną uczelnię wyższą.
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego dla klas czwartych I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju dnia 28.04.2023 r. uczennica otrzymała gratulacje i podziękowania od Dyrekcji Szkoły i Rady Rodziców.
BRAWO ALA !!!
○ tekst i zdjęcia: Ewelina Szymczyk-Krzemińska
Jarosław Kruk: Szczere gratulacje dla Alicji, dla Pani Profesor Jolanty Łukasik i dla I Liceum Ogólnokształcącego!
♦ Wikipedia: – Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki♂ – liceum ogólnokształcące mieszczące się w Busku-Zdroju, przy Alei Mickiewicza nr 13.
Szkoła została powołana do życia w 1918 r. w Stopnicy staraniem miejscowej ludności i lokalnego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Na początku było to ośmioklasowe gimnazjum, do którego uczęszczali uczniowie ze Stopnicy oraz okolicznych miast i wiosek. Pierwsze zajęcia w szkole odbyły się 1 września 1918 r. Tego dnia do nauki przystąpiło 80 uczniów. Placówką kierował Władysław Szychulski.
W 1920 r. narastające kłopoty finansowe gimnazjum rozwiązał Sejmik Powiatowy w Busku przejmując szkołę i dofinansowując ją z własnych środków. 1 września 1920 roku na dyrektora został powołany historyk Michał Kińczyk, osobisty przyjaciel premiera Wincentego Witosa. W 1923 r. dyrektor Kińczyk doprowadził do przekształcenia szkoły w placówkę koedukacyjną i od 1 września 1923 r. w gimnazjalnych ławkach zasiadły również dziewczęta. W tym samym roku odwiedzający rejon Stopnicy premier rządu Wincenty Witos złożył oficjalną wizytę w placówce.
Na początku lat trzydziestych narastający w kraju kryzys ekonomiczny nie ominął również tamtejszego regionu. Malała liczba uczniów, rosły koszty utrzymania placówki – pojawiła się groźba zamknięcia szkoły. By temu zapobiec Sejmik Powiatowy pod przewodnictwem ówczesnego starosty Feliksa Tarnogórskiego 30 stycznia 1933 r. podjął decyzję o przeniesieniu szkoły ze Stopnicy do Buska. Szkołę uruchomiono w gmachu przy ówczesnej al. 3 Maja, dzisiejszej Mickiewicza, w budynku, który Starostwo Powiatowe otrzymało od Józefy Majewskiej z Honowskich.
W 1934 r. szkole zostało nadane imię marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym samym okresie w Polsce przeprowadzana była reforma szkolnictwa. W jej ramach w buskiej szkole utworzono 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum z wydziałami humanistycznym i matematyczno-fizycznym. Systematycznie rosnąca liczba uczniów przyczyniła się do stworzenia… – cały artykuł na źródłowej stronie Wikipedii♂
◙ Podobne informacje:
Prof. Zbigniew Koruba, absolwent LO Busko, nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej
I LO Busko-Zdrój: PROGRAM X ZJAZDU ABSOLWENTÓW, 16-18 czerwca 2023 r.
2 odpowiedzi na “Alicja Orkisz finalistką LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wielki sukces uczennicy buskiego I LO im. T.Kościuszki. „NON SCHOLAE, SED VITAE DISCIMUS””
Dobrze dobrze my chcemy wiedzieć co się stało w pewnym szpitalu ,było w programie Elżbiety Jaworowicz
A można jakieś szczegóły??