AF: Kto nie lubi tego gęstego, słodkiego produktu. Czy będziemy krainą miodem płynącą? [video] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

AF: Kto nie lubi tego gęstego, słodkiego produktu. Czy będziemy krainą miodem płynącą? [video]

10 lipca 2019 | AgroFakt dr Mariusz Drożdż 09.07.2019 / Jarosław Kruk 09.07.2019 | | 1 komentarz

Popyt na miód co roku wzrasta, ale miodu nie powinno brakować, bo dzięki unijnemu wsparciu dziesiątki tysięcy pszczelarzy skorzystało z dopłat i pasiek przybywa. W wielu regionach średnia wieku pszczelarzy to 70 lat, ale coraz więcej młodych ludzi zaczyna zakładać pasieki.

Inspekcja w pierwszym „buskim” ulu „Pszczoły w mieście” – Krzysztof Antoszewski (z lewej) – mistrz pszczelarski i koordynator projektu „Pszczoły w mieście” , Paweł Żmuda – początkujący pszczelarz z Siesławic.

Trwa sezon pszczelarski. Wiosną problemem dla pszczelarzy były skoki temperatur. W kwietniu dni były ciepłe, a noce zimne. – Pszczoły zaczynają się rozwijać już w lutym. Matki zaczynają swoje czerwienie, czyli znoszenie jajek. Wszystko zależy od temperatury. Pod wpływem temperatury pszczoły poganiają matkę do czerwienia, albo ją zwalniają. Przez te skoki temperatur matki były raz poganiane, raz były stopowane z czerwieniem – wyjaśnia Hubert Simonides, pszczelarz z Zieliny, który hoduje te pożyteczne owady już od czterech lat. – Pszczoły w mojej rodzinie są już od 1809 roku. (…) W tej chwili jest 79 rodzin pszczelich. Pasieka cały czas się powiększa. Docelowo będzie ich 300 – opowiada pszczelarz.

Rodzaje miodów

Po zbiorach wiosennego miodu, głównie z rzepaku, pora na kolejne: z akacji i lipy czy spadziowy. Jak mówi pan Hubert Simonides, w tym roku było tak, że po zakwitnięciu robinia akacjowa zmokła, co zamyka dostęp pszczołom do nektaru. Pomimo tego… – cały artykuł na źródłowej stronie AgroFakt.pl – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “AF: Kto nie lubi tego gęstego, słodkiego produktu. Czy będziemy krainą miodem płynącą? [video]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl